:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,536
Активни 584
Страници 24,003
За един ден 1,302,066
Интервю

Над 200 000 панелни жилища в София трябва да се санират

Рекламата е "триглавата ламя" за общината, казва главният архитект на столицата Петър Диков
СНИМКА:ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Петър Диков
Петър Диков е роден в София през 1953 г. Завършил е Висшия институт за строителство и архитектура. Работил е в Националния център по териториално и селищно устройство. От 2006 г. е главен архитект на София.

-------------

- Г-н Диков, в новото данъчно зониране се предлага границите на зоните да съвпадат с определените в Закона за устройството и застрояването на София. По-справедливо ли е това, отколкото данъчните зони са съвпадат с тези за строителните разрешения?

- Бях учуден, когато станаха скандалите преди две години, защото тогава нямаше графично изобразяване на зоните и така хората в едни и същи зони плащаха по-високи и много по-ниски данъци и това беше несправедливо. Сега вече нещата са абсолютно ясни. Всеки може да погледне в коя зона се намира. А за определяне на цената би следвало двете неща да са взаимнозависими - и данъчната оценка, и зонирането. В Германия например правят зонирането по регистрирани реално извършени сделки. Всяка сделка до 24 ч. след като се направи, се регистрира в общината - място, обект, цена. По тях лесно може да се прецени зонирането по реалните пазарни цени.

- София има ли намерение да се поучи от подобна практика?

- Ние сме далеч от това, защото често лъжем държавата за реалната цена на сделката. Ако едно нещо струва 1000 единици, се декларира за 200, за да може другите да не се облагат с данъци. Тази схема е изгодна за много хора. Законите ни са добри, но никой не ги спазва. Според мен за цялата тази ситуация всички сме еднакво виновни - както общината и държавата, така и гражданите, които минават през вратички. Все пак постепенно вървим към прозрачност на сделките, а реалното данъчно зониране е свързано именно с това.

- В края на миналата година обявихте, че 2012 г. ще е годината на публично-частното партньорство. Ще се реализира ли поне един от проектите, за които говорихте тогава - завод за трамваи, за мотриси, велосипеди под наем, големи паркове и т.н.?

- До края на тази година няма как да се случи. Когато изнесох презентацията, Законът за публично-частното партньорство предстоеше да се приеме. Той обаче се прие едва преди месец с отлагане за влизането му в сила от началото на 2013 г. Така че всички проекти, за които говорих, се подготвят за тогава, като част от тях започваме да правим с пари от фонда JESSICA. Това е един нов механизъм. При него парите се дават под формата на кредит, а не грант, както в повечето случаи. Той ще бъде много по-ефективен. Фактът, че трябва да връщаш парите, те дисциплинира. Има и по-голям риск, но той също дисциплинира. Фондът има много плюсове - лихвата е наполовина от действащата лихва, парите се връщат между 10-20 години и по него не е нужно това обезпечение, което се прави при чисто банков кредит.

- За какви проекти ще кандидатствате пред фонда?

- Подобряване на градската среда и социално предназначени проекти. Например реконструкцията на Женския пазар. Работим по него и много сме напреднали. Вече подготвяме документацията, за да кандидатстваме по фонда. Така че ситуацията там ще се промени коренно до средата на следващата година.

- Докъде стигна премахването на незаконните сергии от Женския пазар?

- Премахнахме ги - ако последните два-три месеца някой е минавал оттам, го е видял. Сега започваме да премахваме незаконните навеси и обекти към частните магазини, които се криеха под сергиите. Ще ги премахваме по схема на незаконно строителство. Тук говорим за цялостна реконструкция. Обновяването на средата на Женския пазар ще бъде видимо до средата на другата година.

- Една от идеите за привличане на чужди инвеститори беше да се премести Националният стадион. Докъде стигна реализацията й?

- Интересът е от няколко посоки, но все още сме в процедура на осигуряване на терен. Все по-ясно се очертава мястото да бъде на военния терен на 4-ти километър, до бъдещия технологичен парк. Там определено има интерес от няколко инвеститора.

- Кога може да стане това?

- Когато държавата осигури терена. Ние правим градоустройствената процедура. Не мога да определя срок, защото не зависи от мен.

- След като стана ясно, че повечето незаконни гаражни клетки са вече регистрирани от собствениците им, какво следва?

- Започваме да ги премахваме. Проблемът е с парите, защото това е скъпа операция. Една бетонова клетка, преди да се премахне, трябва да се премести. Трябват разходи за транспорт, след това в определен срок трябва да се смели. Сега общината е предприела ход да накара хората, които са ги ползвали години наред, да си платят за премахването.

- Как точно общината ще си събере парите?

- Трудно е, защото има чисто юридически проблеми. Някои от тях не са общинска собственост и се получават жалби. Но първия прецедент го имаме - в "Младост" 3, където бяха премахнати 37 клетки и сега ще се прави паркинг. Работим основно с три района - "Надежда", "Младост", "Люлин".

- Какви други проекти може да се реализират на мястото на гаражните клетки?

- Под клетките обикновено са паркинги, върху които някои по-пъргави граждани са сложили клетки и са заели местата за другите. Имаше известни уклони на някои кметове да ги узаконим, но аз не съм съгласен, защото, ако го направим, отново ще кажем, че който не спазва закона, печели. Интересното е, че повечето от тези, които са частна собственост, вече са вдигнати, защото се оказва, че частните се грижат за собствеността си повече, отколко общината.

- Докъде стигна изготвянето на устройствените схеми за парковете?

- Схемите са готови. Остана единствено тази за Борисовата градина, паркът вече е прехвърлен на общината. Сега започваме да работим схемата, която ще намали наличните преместваеми обекти, които съществуват незаконно.

- На какво основание сегашните наематели с изтекли договори продължават да стопанисват местата, за които още няма обявени конкурси?

- След като няма схеми, договорите се анексират, докато не бъде изготвена схема.

- През 2008 г. коментирахте, че "в София има повече реклама, отколкото град". Още ли сте на това мнение?

- От 2008 г. не са се променили нещата. Борбата ни е като на юнака с триглавата ламя. Оказва се, че нямаме ясен механизъм за справяне с тези, които нарушават закона. Хората са измислили механизъм преди десетки години. Преди 80 г. при тогавашния кмет Владимир Вазов таксите от рекламата и тези за кучета са се събирали от някой предприемач. Хората едно време са решили, че е по-добре да се избере фирма, която да събира пари, без значение как ще ги набавя, ако не ги е събрала, но да внася част от тях в общината. В момента имаме една администрация, която не е никак малка, а в същото време работи неефективно. И хаосът с рекламата е пример за това.

- Ще има ли европейско финансиране за нов облик на центъра на София?

- Имах среща с колегите, които работят интегрирания план за градско възстановяване и развитие, и със сигурност центърът ще бъде едната зона за въздействие. Той ще се финансира с европейски пари. Вече готвим проекти за цялостна реконструкция - осветление, настилки, паркиране, реклами, тротоари.

- Стигнахте ли до консенсусно решение с жителите на "Люлин", които не одобряваха вашите устройствени планове? Хората не искат подземни паркинги, искат паркове и градини.

- Аз мисля, че това, което се направи като последен вариант, е разумно. Решихме да не се строи там, където има други възможности - за озеленяване например. В същото време се съобразихме и с правата на собствениците, които искат да строят. Много частни имоти се предвидиха за озеленяване, но подкрепихме тези, които не пречат на гражданите. Конкретно в "Люлин" озеленяването взима превес. Това е територията на София с най-големи възможности за озеленяване. Друг е въпросът, че ние, като сме ги заложили, трябва да отделим пари за отчуждаване и после да ги озеленим.

- В момента се изготвят типовите проекти за санирането. Бихте ли издали малко повече подробности за тях?

- Сключихме договор за изготвяне на архитектурните договори за всички панелни сгради в София, които трябва да ни бъдат предадени на 3 август. Това е за програмния период 2014 - 2020 г., в който сме заложили да се санират панелните жилища, които в столицата са 204 хил. В тях живеят половината хора в София. Задължени сме да да предприемем всичко възможно да се санират в този период. Под саниране разбирам да се модернизира сградата с елинсталация, устойчива, с нови асансьори, ремонт на покривите, фотоволтаични вентилации. Типови проекти ще има и за панелни общежития. Архитектурните проекти на всички такива сгради ще ги има в цифров вид в интернет.

19
3519
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
23 Юли 2012 20:02
Диков, санирай завода за боклук.
Тоя е един от рядко наглите управленци на столицата. Участва заедно с Бойчето в подправянето на подписите МУ.
23 Юли 2012 20:11


http://www.sunhome.ru/UsersGallery/032007/27225831.jpg
23 Юли 2012 20:52
... фотоволтаични вентилации...

Тоя другар в ред ли е???
Общите вентилации на помещенията отдавна е отречена за жилищни сгради, а сега вече се премахва и за обществени. Прост пример - един болен от грип (или от герб) може да зарази целия вход чрез филтъра на агрегата на вентилационната инсталация. Има даже екшъни - при това амерички, в които това се използва от ислямиси атентатори.
А домораслия архитектин ще ни задължава всички да си правим такива вентилации. Намирисва нещо на корупция, а?
23 Юли 2012 21:45
Те това ТАПУТ .
23 Юли 2012 22:08
Нулева реклама - това е най-доброто за София.
-
СОФИЯ е може би най-красивото име на столица в света, а ние го загрозихме от алчност и балканска мърлявост.
Софиянски и неговата мафия са най-виновни, разбира се.
23 Юли 2012 22:10
Тоя другар в ред ли е???


В ред е, в ред е, щом става дума за кинти

Иначе е толкова архитект и то главен, колкото аз съм астронавт в марсианска мисия. ТАПУТ наистина
24 Юли 2012 00:18
Фактът, че трябва да връщаш парите, те дисциплинира.
Май тендецията е, че все повече субекти искат да приличат на Федерания резерв - безотговорно "печатане" на шума, на едни им е зелена, а другите както могат - я облигации, я "празни" проекти, дори и несъществуващи публикации (Лъчо Мозъка). Ако се кара по тая логика, то крадците се явяват най-дисциплиниращия фактор.
24 Юли 2012 01:04
Софиянски и неговата мафия са най-виновни, разбира се

Софиянски е последния кмет на София ....роден в София.
След него следват
Минко Герджиков (и.д.) 30 юни 2005 9 ноември 2005
Бойко Борисов 10 ноември 2005 27 юли 2009
Минко Герджиков (и.д.) 27 юли 2009 23 ноември 2009
Йорданка Фандъкова 23 ноември 2009 6 октомври 2011
Мария Бояджийска (и.д.) 6 октомври 2011 8 ноември 2011
Йорданка Фандъкова 8 ноември 2011 ......
True Story
24 Юли 2012 07:28
Хората нямат пари за чистачка и общи части те говорят за саниране!
24 Юли 2012 08:36
Diver N 24 Юли 2012 07:28 - Който няма пари за общи части даже, какво прави в София? В селата има къщи за по 5000 лева даже с двор. 20 години след като не са се видели с пари, вярвате ли, че ще се видят с пари за да си оправят общите части след още 20?


24 Юли 2012 09:36
Хората едно време са решили, че е по-добре да се избере фирма, която да събира пари, без значение как ще ги набавя, ако не ги е събрала, но да внася част от тях в общината. В момента имаме една администрация, която не е никак малка, а в същото време работи неефективно.
Диков, ми дай да я закрием тази администрация и функцийте й да се поемат от частници. То и при феодализма е било така - едни чичковци с жълти пояси са съдирали по девет кожи от раята по време на Османската империя и са давали част от събраното на султана.
24 Юли 2012 09:38
Диков, когато и да влезе в затвора, все ще е късно. Обслужващ правилните интереси срещу интереса на София и жителите й.
24 Юли 2012 09:40
мик, очаквах те приятелю
24 Юли 2012 11:02
Който няма пари за общи части даже, какво прави в София? В селата има къщи за по 5000 лева даже с двор.

Ама нема работа и за 50 лева.
Докато в София с много търсене и зор все още се намира.
Нали не си въобразяваш, че само с гледане на картофи човек ще оцелее, тока с какво ще го плаща?

И айде стига вече с дървени философии от книжни плъхове, а?
24 Юли 2012 11:05
те заради такива "мислители" столицата е заприличала на кочина
24 Юли 2012 11:11
kaily 24 Юли 2012 11:02 - След като в София с работа не може да си поддържаш панелката вече 20 години, значи по-добре на село. Даже и пари ще ти останат след продажбата на скъпоценната панелка. Тъкмо и за парно пари няма да даваш ни за градски транспорт.
24 Юли 2012 11:22
Атанас Димитров 24 Юли 2012 09:40 - Привет приятелю Ай ай какви са тия санирания. Тъкмо си научил панелката с малко поддръжка да се крепи. С едно почистване от преди 50 години.. и сега каква наглост - саниране, че и пари ще дават. Предполагам си раздвоен от една страна - пари ще дават - кирия значи, ама от друга и ти пари ще трябва да дадеш Мъка. Каква дилема а?

24 Юли 2012 11:32
Всичко щеше да е прекрасно със санирането, ако нямахме пред себе си примерът на берлинчани, които вече 20 години продължават да изплащат кредити за това саниране.
24 Юли 2012 17:51
Питането ми е защо европейските пари - 5 000 на апартамент, не ги дават на собствениците, а ги дават на общината?
Срещу това тя ни предлага ТИПОВ проект за саниране. Смеех!!
Ми, в нашето гето има три ТИПОВИ ВИДА ПАНЕЛНИ АПАРТАМЕНТИ - едностаен (говнерка), двустаен и тристаен. Значи срещу три размножени на ксерокс проекта, но с печат на районната администрация (!) учительницата ще прибере по 135 000 европейска пара (препрани през съответната строителна фирма) само от нашия вход - 9 едностайни, 9 двустайни и 9 тристайни. А само в нашия микрорайон са 357 входа - смятайте сами, за да не се ядосвам.
А после ще ни накара да си купим прозорци, да сменим вече сменените тръби и да направим вече направения покрив от "правилната фирма", като при това теглим кредит от "правилната банка" за 10 години при "правилната лихва" срещу ипотека. А след 10 години операцията се подновява наново по същата схема, вече като подържане. Ако не издържиш финансово на тези врътки, банката ти цунка гадната панелка. Ех, палячовци, народна власт смрадлива!
И друг въпрос - учительницата защо не си събере данък сграда от банките-притежателки на конфискувани апартаменти? Завеждане на дела за години назад както си му е реда.
Защо журналята не направят едно разследване коя банка колко конфискувани апартеминти има за лоши кредити?
Картинката ще се окаже много интересна, защото най-голямата притежателка ще се окаже една извества дама, която празнува имен ден по Цветница.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД