:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,067
Активни 674
Страници 24,534
За един ден 1,302,066
Размисли

Защо държавата наказва работливите и защитава мързеливите?

Законът върши мечешка услуга и на наетите, и на фирмите
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Основните проблеми, които се открояват при констатираните нарушения, са свързани с неспазването на работното време и полагащите се дневни и седмични почивки.
Започналата лятна проверка на Инспекцията по труда вече показва доста тревожни резултати. Директорът на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова дори съобщи, че има законодателна промяна, която трябва да се пребори с работниците и работодателите, които се осигуряват неправомерно на половин работен ден. Така, ако при проверката се установи, че работникът се труди по осем часа на ден, ще се приема, че договорът е за пълен работен ден, независимо дали в него е записано непълно работно време.

Целта на проверките е изваждане на светло на недекларираната заетост и по-голяма събираемост на данъци и осигуровки. Законът трябва да се спазва - спор няма.



Но това ли е най-добрият начин?!



Основните проблеми, които се открояват при констатираните нарушения, са свързани с неспазването на работното време и полагащите се дневни и седмични почивки, т.е. хората могат да се трудят и повече, отколкото държавата предвижда, и не искат да отделят толкова голяма част от доходите си за данъци и осигуровки. Логически това означава, че, първо, осигуровките са прекалено високи и хората не виждат смисъл да ги плащат. В момента данъчноосигурителното бреме "изяжда" около 1/3 от дохода, който изработва работникът. В същото време няма ясна връзка между това, което се плаща, и това, което се получава. Заради липсата на адекватна пенсионна и здравна система никой не знае какво здравеопазване ще получи, още по-малко какъв ще е размерът на пенсията му, независимо върху какъв доход се е осигурявал. Всичко това няма как да стимулира хората да плащат съвестно за "услугите" на държавата.

И второ, очевидно е, че



ограниченията на работното време са ненужни



Масовото неспазване на тези ограничения и на законовите разпоредби за извънреден труд (задължителни почивки, по-високо заплащане) е обществена тайна. Очевидно е време да се облекчат тези изисквания, които така и така почти никой не спазва (особено в малките и средните фирми) в посока на свободно договаряне между работници и работодатели. Законодателството се е превърнало в инструмент на властта, която се налага върху трудещите се, а не защитник на свободното договаряне между работниците и работодателите.

В България е особено очевиден сблъсъкът между личното "право на труд" и държавната политика.

Настоящият Кодекс на труда датира от 1986 г., като до момента е бил изменян около 50 пъти. Той изминава дълъг път - от "социалистическото общество е трудово общество" (1987 г.) до "съвременен" кодекс, който гарантира "свободата и закрилата на труда".

Трудовият кодекс регулира детайлно работното време, като държавата постановява кое е "нормално" - 8 часа на ден, 5 дни в седмицата, като всичко извън това се смята за "ненормално", независимо от каквито и да било договорни отношения на пазара на труда. Ето и регулацията на седмичната почивка - "при петдневна работна седмица работникът или служителят има право на седмична почивка в размер на два последователни дни, от които единият е поначало в неделя". Записано като право на работника, това всъщност е задължение за всички на пазара на труда. Работникът не може да се откаже от това право, то не касае неговия избор, нито този на работодателя. Законодателят не само задължава да се почива два дни от седмицата, но и показва особено отношение към определен ден от седмицата - неделя. Традициите и установените обществени норми са едно, но законодателно отношение към определен ден от седмицата е съвсем друго.

Кодексът забранява принципно извънредния труд - този, който се полага извън установеното работно време, но в същото време го допуска при определени обстоятелства, например "за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време". Това дава възможност за всякакви интерпретации и



обезсмисля "забраната"



Извънредният труд е поставен в строги времеви рамки - максимум 150 часа на година. И заплащането му е нормативно определено - от 50 до 100% увеличение върху трудовото възнаграждение. Не остава никакво място за договорни отношения между две свободни страни, държавата просто предоставя свой вариант на договор и всички трябва да се съобразяват.

Трудовият кодекс дава правото на всяка една страна да прекрати трудовия договор с предизвестие (30 дни при безсрочен договор). Но работникът може да прекрати договора, без да посочва причина, а работодателят може, но при определени обстоятелства - описани са над 10 различни случая - от закриване на предприятието до липса на качества на работника. И тези случаи са така написани, че на тях винаги да можеш да се позовеш, но това само засилва безсмислието на въпросните разпоредби - работодателят е длъжен да аргументира своите решения за разлика от работника, но и може да се позове на много текстове, с които да обоснове почти всяко решение. Един прост текст - че безсрочен трудов договор се прекратява с едномесечно предизвестие от коя да е от страните, би заменил успешно сегашните безсмислено детайлизирани текстове.

Трудовият кодекс



дава сериозни привилегии на синдикатите,



които често не кореспондират с битието на обикновения работник. Например държавните органи и органите на местното самоуправление, както и работодателите, са длъжни да съдействат на синдикалните организации, в това число да им предоставят безвъзмездно за ползване движими и недвижими имоти. Наред с това синдикатите по право участват във всякакви обсъждания по трудови и осигурителни отношения на всички нива в държавата, както и в подготовката на вътрешни актове (правилници и наредби) от работодателя. Кодексът е извор на обществена власт за синдикатите, която е много по-близка до политическия живот в страната, отколкото до битието на работниците и тяхното право на труд. Нещо повече, членовете на синдикалното ръководство получават и закрила от уволнение, в това число и дисциплинарно уволнение. Те не само могат да променят правилата на пазара на труда, но и имат специален статут на "неприкосновени".

Колективните трудови договори също дават изключителни правомощия на синдикатите - те не само сключват договор от името на работниците, но по закон имат и правото да изготвят проекта на договора - и в рамките на отделно предприятие, и на отраслово или браншово равнище. Най-страшното е, че родното законодателство дава възможност подобен договор да се разпростре върху работодатели и работници, които нямат желание да се сдружават в никакви колективи - работодателски, работнически или синдикални.

Всичко това е само част от примерите, които показват, че КТ е инструмент за държавна (и квазидържавна - синдикална) политика, който стъпва върху (и често потъпква) правото на труд и личен избор на всеки един от нас. Просто е време е за нов Кодекс на труда.
21
4777
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
23 Юли 2012 23:46
Спомням си една демонстрация в някогашния СССР - май беше в защита на човешките права, по времето, когато там имаше само тоталитаризъм и нищо друго. Та - участниците са прибрани в милицията и след малко "фитнес" - изправени пред съда. И тук властите изведнъж изпадат в шок - оказва се, че няма закон, по който демонстрантите да бъдат съдени! Пропагандата, с която СССР залива света и в която никой не вярва, се оказва истина - съветската конституция е една от най-демократичните в света! Започват да анализират как се е стигнало до това и истината се оказва много проста - при писането на конституцията на СССР и съответните закони към нея на никого и през ум не му минава, че някога тези неща ще бъдат реално прилагани. Тоест - ние да напишем нещо по-така за пред света, а ще я караме както ние си знаем...
Абсолютно същата е ситуацията с нашия Кодекс на труда. Под ръководството на една птица, символ на мира, Инспекция по труда не смееше (и не искаше) да влезе в която и да било фирма, а ако се получеха сигнали, обичайната реакция бе те да бъдат изпращани на директора, срещу когото са. Ако все пак нямаше как да се избегне "внезапна" проверка, за нея се предупреждаваше неофициално няколко дни преди това с указания какво да бъде скрито (отново от самите инспектори). И естествено, в подобна ситуация никой не забеляза всички идиотщини, описани в статията тук. Дори "птицата на мира", която записа задочно второ висше (първото му е ВВС - само не зная изтребител или бомбардировчик - напълно подходящо за поста според началничката му г-жа Масларова), за да разбере най-накрая какво означава думата "закон".
А в село без кучета всякакъв кодекс върви...
24 Юли 2012 00:05
Много им се ще на соросчетата от ИПИ да отпаднат всякакви защитни механизми и да се възцари дивият капитализъм /не че сега се спазват, ама поне има за какво да се стигне до съд/. я
24 Юли 2012 00:13
бая глупости

пример - относно синдикати.

държава различна от бг но в рамките на ес
поради достигане на определена бройка служители в офиса (Х) :
собственика организира тайно гласуване ----> служителите трябва да изберат чрез гласуване свои представители които да участват в "комитет" / синдикат / борд - относно условия на труд , искания и т.н.

смешно или не - законово изискване сам да си организираш синдикат.
24 Юли 2012 06:01
Много глупаво заглавие,което не кореспондира с текста поне наполовина.И още по-глупави предложения да се премахне работното време,защото бизнеса принуждава хората да работят повече?!И в момента като видите обявите на частните фирми или отидете на интервю ви казват,че се работи и в събота и то,колкото часове се наложи.Ако не сте съгласни,оставате гладни!Толкоз за "договарянето"!Когато в един е и хляба и ножа,а вие сте гладни,няма равнопоставеност!Кодекса на труда е измислен,за да регулира тези отношения и да няма злоупотреби с наетия работник.Да има почивка и отпуска,защото не е робот и има семейство и деца,за които да се грижи и куп други задължения към държавата,които изискват време!Друга тема е,че никой не контролира дали се спазва работното време от 8 часа и 5 дневна работна седмица,а за плащане на извънреден труд може да се говори само при държавните служители.При тях има и болнични,в частните фирми за такова нещо уволняват!При липсата на работни места,държавата трябва да бъде по-активна в контрола.Защото пазар на труда няма или е изкривен, все повече хора ще се наемат без договори,няма да им се плащат заплати,ще ги принуждават да работят почти денонощно.Когато един човек работи за двама,че и за трима без почивка и отпуска,естествено,че намаляват и работните места.
24 Юли 2012 08:00
Anetaz, ти изобщо не оборваш статията, само повтаряш нейните аргументи с други думи - нали точно това се обяснява в текста , че няма смисъл държавата да се прави на загрижена, защото не успява да се погрижи, само инспекторите пълнят касичката на ГИТ и повече фирми фалират от пресата.
24 Юли 2012 08:38
Преди няколко години един профсъюзен деятел на централно ниво ми разправяше какво супер трудово законодателство имала Бг. А пък в САЩ горките, нямали никакво ... Викам му, ако в САЩ един работник не си получи заплатата 3 седмици, може да се оплаче на тяхното Министерство по труда и сметките (всичките) на работодателя се блокират до постигане на споразумение м/страните. Ест. никоя нормална фирма не може да си позволи такова нещо... И го питам, а как е у нас със супер трудовото законодателство?Защо има фирми, които не плащат месеци, дори години? Ами то било, вика, проблем на гражданското законодателство, не на трудовото... Пратих поздрави на една много близка негова роднина(но не баща му) и оттогава избягвам дори да сядам на една маса с подобни хора.
24 Юли 2012 09:01
Това, че държавата не си върши работата, не е причина да няма защитни механизми, които да регулират пазара на труда. Значи, щом държавата неще да изпълнява задълженията си работодателя е задължен да прави каквото си ще.И какво излиза, че са открили господата от института за пазарна икономика? Кодекса на труда не се спазва и затова не е необходим. Ами от това следва логично, че законите не спазват от престъпниците и понеже полицията не се справя и те не са необходими. И даже господата отиват и по далече. Щом не се спазват правилата в кодекса от работодателите, то те да бъдат така видоизменени, че да се напаснат в техен интерес. И тук може да проектираме нещата върху законите за престъпността. Щом неможе да се справи с престъпността, държавата да бъде така добра, да измени законите в полза на престъпниците. Това е най-лесния начин престъпността да се сведе почти да нула.На тия идиоти от Института за пазарна икономика и през ум не им минава, че има една наука, наречена ергономика. Ако всяко едно работно място бъде изследвано и аргументирано и се спазват зададените критерии за натовареност в рамките на един работен, то много добре, ще се знае дали това работно място отговаря на 2 -4-8 часа. Но пък точно сега, тази наука е лукс. Нали печалбите на работодателите стои над всичко. И нали, малка част от тези печалби отиват за заплащане на "труда" на помиярите от този "институт". Другата по голямата отива за хеликоптери, частни самолети, яхти, почивки на екзотични места в компанията на миски и фолкпевици, палати и още и още и още ... От де да им останата пари на "бедните" хорица да заплащат осем часов работен ден на скапаните, мързеливи, неуки работници. Хеле да не говорим за извънреден труд. Тъй де КТ е една "огромна" пречка,"добрите" работодатели да налагат своите виждания за работата на "мързеливите" работници.
24 Юли 2012 09:16
Think tank-a на ИПИ роди поредния бисер - понеже правилата така и така не се спазват, по-добре би било те да се отменят. Невероятно! На хората им се работи повече - нека държавата да го позволи. Искаш(не искаш) по-малка заплата - след договаряне ще стане по-малка. Ето това е правилният модел, а не както сега -работи ти се, а трябва да се криеш, чудиш се защо ти плащат толкова много, ама няма как по-малко от минимална заплата не може. Мда, трудът краси човека, а ако е безплатен, правиш добрина на шефа. Ето едно уравнение за мислителите на пазараната икономика:
Експерт на ИПИ=марсианец.
24 Юли 2012 09:31
Само две уточнения за предишното ми мнение. Първо признавам, че допуснах граматическа грешка, като не използвах пълен член в Think tank, правилното би трябвало да е Think tank-ът. Използването на модерен българоЕnglish ме обърква. Второто уточнение е за неизвестното в уравнението

Експерт на ИПИ=марсианец.

Неизвестното тук е Експерт.
Упътване: Помислете дали лявата страна на уравнението има смисъл.
24 Юли 2012 10:16
Институтa за пазарна икономика за нищо не става!
24 Юли 2012 10:23
М-дааа, явно не само кодексът на труда, но и мозъците на много от форумците са мухлясали
За мен лично точно КТ е една от главните причини да напусна работа и да мина в графата на т. нар. самонаети, защото не само че не защитаваше интересите ми като наемен работник, но и не ми позволяваше да установя нормални (от моя гледна точка) и изгодни за мен отношения с работодателя ми. Направо абсурд - аз искам да има определени условия в трудовия ми договор, работодателят ми е съгласен, но КТ не ни разрешава
24 Юли 2012 10:54
Мъъ, да болярче. То и брат ми така направи. Самонае се. Беше много доволен. Хич не харесваше КТ и сега е съгласен на каквато и да е работа и при каквито и условия да му поставят. Само дето остаря и му е мнооого, много трудно. Уточнение - брат ми беше млад, работлив и много нахъсан за новия живот извън рамките на такива условности, като КТ. Обаче, живота се оказа, както казват хората, побойник. Както си млад, работлив, красив, всичко е пред тебе и хоп, изведнъж стар, болен и погрознял. Даже неможеш да се съфирясаш в началото, че точно на теб ти се е случило. И обратен процес няма. Всичките клошари дето стоят по спирките, до един са били млади, нахъсани юнаци. За тях КТ е представлявал препядствие, което е спирало тяхното уникално развите на свободния им дух. Много от тях, даже са били работливи, а не мързеливи. Но шефа, работното време, неразбиране от страна на колегите, са били препядствия, които те не са приели, защото много, ама страшно много, могат и знаят, но не ги "ценят". Това нещо, социомът е за простаци. И разбира се, като клошари, вече са още по-наясно с нещата от живота. Всъщност нещо такова, като клошарското разбиране за пазара на труда, ни предлага и това произведение на "научната" мисъл от ИПИ.
24 Юли 2012 11:20
Между другото, пропуснат е "гениалният" принос на ГЕРБ - предварителното планиране на отпуските. Просто се прие, че в България има само държавен сектор. А в частния много фирми спират или в средата на лятото, или около Нова година. Точно кога обаче - няма как да знаеш в началото на годината, зависи от клиенти, пазар и т.н. Можеш да предположиш с точност плюс-минус две-три седмици.
Никой не се оплакваше от това и винаги се намираше начин всеки да получи отпуск, когато пожелае, но да декларираш това в първия ден на годината... Самите служители на инспекция по труда полугласно признаваха, че е налудничаво и че сега не се осигуряват карти за почивка от профкомитета както през социализма, но... "От нас нищо не зависи, други решават."
Ако не се лъжа, в рамките на три месеца четири пъти бе променяно правилото за прехвърляне на неизползвана отпуска - може, не може, може - но само за....
Когато чиновниците заменят мениджърите, става страшно.
24 Юли 2012 11:21
ИПИииииииииии
24 Юли 2012 11:32
Авторчето, иди в Германия и пробвай в неделя да си купиш хляб. Гладен ще си останеш. А тук е прецедент ако намериш магазин за хранителни стоки, който не работи в неделя, дори и квартален.
24 Юли 2012 11:36
Авторът на статията е 'Институт за пазарна икономика'?
Няма ли конкретни имена да видим?
Родили 'бисерите' в статията горе?..
24 Юли 2012 11:36
Между другото, пропуснат е "гениалният" принос на ГЕРБ - предварителното планиране на отпуските.
аааа - недей така - това е за народа.

аз няма да забравя как най народните и праведни комунисти подскачаха в истерия тогава - "отпуската е да се отпуска - дай, дай, дай"

всеки си е виновен за нещастието - не мисля че имам какво друго да добавя
24 Юли 2012 11:51
atlantis Добре си го казал!
24 Юли 2012 11:57
А тук е прецедент ако намериш магазин за хранителни стоки, който не работи в неделя, дори и квартален.

Че това лошо ли е?
24 Юли 2012 12:59
Атлантис
Прав(а) си!
Държавата по-добре знае кое е добро за мен. Кой съм аз, че да изказвам мнение по въпроса!?
А ти продължавай да се радваш на неуспехите на брат си. Дано не ти е единствената радост в живота.
За мен той е достоен за уважение, но, както вече казах, кой съм аз, че да изказвам мнение.
24 Юли 2012 13:10
Защо ли, не се учудвам на твоя пост болярче? То пътят нанадолу е лесен и весел. Държавата е за това, да те защитава от собственното ти безумие. Нали разбираш, че примера с брат ми беше, не, че се радвам, а, че ме боли. Ще ти цитирам Шекспир - Умни неща в глупави уши не влизат. По ника ти, би трябвало да разбирам, че си млад и от Търново. Това, ако е така, оябснява и опростява много неща.
24 Юли 2012 19:24
Идеята за нов КТ от време на време "лумва" в нечия глава. Основните аргументи и тук се прокрадват. Крайната цел е отношенията между работника и работодателя да се регулират свободно,само и единствено чрез договор. Още от зората на трудовите отношения тази идея се развива под името "волунтаризъм", т.е. свободната воля да определя отношенията между вълка и агнето, т.е. между работодателя и работника. Да ама не, би казал бай Петко Б.
Гражданското сдружение именувано с гръмкато име ИНСТИТУТ, чиите учредители и членове не е ясно кои са, и кого представляват, та постонно бълват "новини", комвмнтари и предложения в пресата и въобще по медиите, срамежливо мълчи, че има международни стандарти в трудовите отношения - надникни в сйта на Международната организация на труда в която България членува от 1921г., виж и директивите на ЕС, които България трябва да спазва. А че нашето трудово законодателство, вкл. и Кодекса на труда отговаря на международните и европйски изисквания е казано още в крпая на преговорите по глава 13 от преговорния предприсъединителен процес за ЕС, приключил за България в края на 2006г. Ама кой да помни? Обаче гладна кокошка просо сънува или по-друг начин казано- на кривата ракета и Кодекса и пречи. А виж за заплатите и неизплащането им мълчат.
Чочи
25 Юли 2012 10:08
Синдикатите трябва да се забранят със закон , а след това да се разстрелят всичките им ръководители и активисти !!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД