Солиден ръст на чиновническите заплати с 20% от 1 август обяви финансовият министър Симеон Дянков. Пред Би Ти Ви той се похвали, че така ръстът на заплатите в администрацията от идването на ГЕРБ на власт стига 30-35%. Изказването на Дянков е в тон с обявения от премиера Бойко Борисов нов управленски приоритет за оставащата година преди изборите - вдигане на доходите, но ситуацията по министерства е много различна, тъй като всички трябва да се поберат в рамките на наличните резерви във фонд възнаграждения, ако има такива. Това поражда напрежение, а чиновниците за пореден път се противопоставят на други съсловия със замразени заплати в условията на криза.
"Окончателните разчети за новия модел на заплащане в администрацията ще са готови до десетина дни. Но ще се окаже, че заплатите ще скочат от август някъде средно с 20%. Кумулативно за последните 3-3.5 г. ръстът на възнагражденията ще е 30-35%, което надхвърля с доста кумулативната инфлация от средата на 2009 г. насам - около 7-8%", заяви Дянков. Той добави, че с августовското увеличение тази тема излиза от дневния ред на правителството, макар че допреди седмици говореше за допълнителни увеличения през 2013 г. Бюджетите на министерствата през 2013 г. ще са без промяна, а парите на администрацията като дял дори леко ще намалеят.
Изказването на Дянков светкавично породи напрежение сред други публични сектори, които не попадат към държавната администрация, като служителите на МВР например. От синдикатите пък се усъмниха в данните на вицепремиера. "Нямаме никакви разчети, но това увеличение не е реалистично и просто отразява включването на добавката за клас към работната заплата", коментира Мика Зайкова от КТ "Подкрепа".
Според синдикатите новият модел на заплащане задълбочава разделението на богати и бедни администрации. Моделът предвижда минимум 70% от фонда за възнаграждения да отива за основни заплати и максимум 30% - за допълнително материално стимулиране. Процентите са пожелателни и значително се различават от ведомство на ведомство, показа проверка на "Сега". В социалното министерство например няма да има почти никакъв ръст извън механичното прехвърляне на парите за клас към заплатата. В инспекцията по труда вече отпада и допълнителното стимулиране на базата на глобите за констатирани нарушения, които вече влизат директно в бюджета.
АРШИН
Вътрешни напрежения възникват и в самите министерства. В някои администрации заплатите за еднакви позиции са изравнени по най-високото възнаграждение на най-възрастния служител, с отчитането на клас прослужено време. Така за хората с повече стаж увеличението е било символично, а за колегите им с по-малък опит ръстът е бил с над 40%. От военното министерство пък изпратиха протестно писмо, че има безпринципни разлики за еднакъв труд при различните категории служители - военнослужещи, цивилни на служебно и цивилни на трудово правоотношение. По информация на "Сега" обаче в МО не бързат да вдигат заплатите на военните, защото искат да си спестят средства от полагащите се до 20 заплати обезщетения при предстоящото съкращение и напускане на 2400 служители.