Въпреки отчетената законодателна активност пленарната зала често остава с рехаво присъствие на депутатите при разглеждане на важни законопроекти. |
Справката показва, че внесените от Министерския съвет и депутатите законопроекти са почти двойно повече - 843. Не става ясно обаче колко от неприетите всъщност са били отхвърлени или изтеглени и колко все още залежават в очакване да бъдат разгледани в парламентарните комисии или в пленарна зала. Липсва и разбивка на внесените от депутати законопроекти по парламентарни групи. Така не може да се каже коя политическа сила е била най-активна в законотворчеството. Според справката се оказва, че основната движеща сила в законодателството е Министерският съвет - той е внесъл общо 447 проекта. Депутатите обаче взимат превес при изготвянето на решения - от общо 586 решения 511 са техни. Народните представители са подготвили и 27 проекта на декларации и обръщения.
За 3 години на парламентарен контрол на министрите се е наложило да отговарят лично в пленарната зала или писмено на 2726 депутатски въпроса и на 418 питания. Премиерът Бойко Борисов се нарежда доста назад сред много от подчинените си по проявения към него депутатски интерес. Към него са отправени 128 въпроса и питания. Най-търсен е земеделският министър Мирослав Найденов, който е отговарял цели 357 пъти. Непосредствено след него е главният финансист на държавата Симеон Дянков. Той се е отчитал устно и писмено 321 пъти. В челната петица се нареждат и двама ексминистри - на икономиката Трайчо Трайков с 267 въпроса и питания и на регионалната политика Росен Плевнелиев с 242. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов пък е давал информация 262 пъти. Сред новите попълнения в кабинета най-често е привиквана заместничката на Плевнелиев Лиляна Павлова - 127 пъти. Изненадващо безинтересен се оказва на депутатите отговарящият за управлението на еврофондовете Томислав Дончев. Той се е явявал на препитване едва 38 пъти.
--------ИЗКЪСО
Най-изкъсо са държали министрите депутатите от БСП, които са отправили към тях почти 2000 въпроса и питания. След тях са колегите им от "Синята коалиция", които са тормозили кабинета 745 пъти. От управляващото мнозинство пък са се осмелили да проконтролират гласуваните от тях министри 185 пъти. Най-голяма активност в парламентарния контрол е проявил депутатът от "Синята коалиция" Иван Иванов с 272 въпроса и питания. В първата десетка на шампионите по питания се нареждат още 6-има червени народни представители: Димчо Михалевски, Корнелия Нинова, Мая Манолова, Антон Кутев, Петър Курумбашев и Михаил Миков. Както и сините Ваньо Шарков и Лъчезар Тошев и независимият Яне Янев.