:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,404
Активни 761
Страници 29,969
За един ден 1,302,066

Агроминистерството наложи стандарт и за детските лагери

Скъпите продукти ще станат задължителни и за зелените училища
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Земеделският министър измисли нов начин да наложи стандартите за храните като разшири обхвата на наредбата за детското хранене в училищните столове.
Аграрният министър Мирослав Найденов намери нов начин да даде пазарно предимство на производителите на хранителни стоки по измислените от ведомството му стандарти с промени в наредбата за храненето в детските заведения и училищата. Тя вече ще важи и за организираните мероприятия за деца. Наредбата, с която се задължават малчуганите в детските заведения, училищата и социалните домове да се хранят само с продукти по стандарт, бе написана набързо през лятото на м.г. и обнародвана след началото на учебната година, но влезе в сила веднага. Това принуди фирмите, зареждащи ученически столове и детски градини, да работят на загуба, тъй като са правили изчисления за офертите си при едни цени, а се наложи да купуват продукти много по-скъпо. Измененията, с които се разширява действието на наредбата, вече са обнародвани в "Държавен вестник".

Използването на скъпите храни по стандарт неминуемо ще увеличи цените на лагерите и зелените училища, тъй като ще оскъпи един храноден, прогнозира Свидна Динева, зам.-шеф на Асоциацията за детски и младежки туризъм. Според нея родителите няма да спрат децата си от лагери, тъй като ще им е по-трудно да осигурят по-скъпата семейна почивка, но домакинските бюджети ще бъдат допълнително ударени. "Вероятно и хотелите няма да се откажат да приемат лагерници, тъй като клиентите им намаляват и те предлагат услуги дори под себестойността им. Но така затъването само продължава. Това е поредната законодателна промяна, която не е обсъдена с работодателите в бранша", призна тя.

Според председателя на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите в България Благой Рагин промяната не е лоша, щом е в полза на децата и се очаква да съживи вътрешното производство. Той обаче смята, че държавата трябва да подпомогне по някакъв начин бранша. "Например с по-ниско ДДС за храната, която се дава на деца. Да се изчисли колко е доплащането и това да бъде за сметка на държавата", коментира Рагин.

С наредбата на земеделското министерство още през м.г. производителите на продукти по стандарт получиха пазарно предимство пред колегите си, които не работят по тях, но също изпълняват законови изисквания за качество на храните. Намирането на гарантиран пазар се оказа единственият начин да оцелеят стандартите, след като интересът към стоките по тях стремително спадна след първоначалния наплив и когато стана ясно, че България няма подходящи лаборатории за контрол. При месата например спадът бе с около 90% по данни на месопреработвателите. В момента стандарти има за месните продукти "Стара планина", за хляба "България", за млечните продукти по БДС и за лютеницата. Производителите обаче не са много - 72-ма на хляб, 4-ма на лютеница, 21 на млечни продукти, 95 на меса.

--------БЕЗ ЕФЕКТ

Мирослав Найденов аргументира изискването децата да се хранят с продукти по стандарт с мотива, че трябва да консумират здравословни храни и родителите трябва да плащат за това. На практика обаче оскъпяването на ученическото хранене доведе единствено до допълнително натоварване на бюджетите на семействата с деца, заради което те по-трудно успяват да осигурят качествен живот на малчуганите си. За да се покрие ръстът на издръжката заради наредбата на агроведомството и излязлата почти по същото време нова наредба на здравното министерство за храненето на децата до 7 г., от общините поискаха 22 млн. лв. допълнително. Но не ги получиха и започна вдигане на таксите в градините. Много училища пък останаха без работещи столове и на децата им се налага да се хранят със сандвичи и банички.



7
2724
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
12 Август 2012 19:32
КЗК?
------
Блогът на Генек
12 Август 2012 21:57
Поредната стандартна простотия,на стандартно неграмотен и стандартно корумпиран министър.Нищо ново на ГЕРБерския хоризонт.
12 Август 2012 22:07

Че то има ли още детски лагери? Не е ли изкоренена из дъно тази тоталитарна практика?
12 Август 2012 23:52
Миро, трябва да го озапти някой с неговите наредби и стандарти, ама да ми се говори как фирмите дето снабдяват училищни столове и детски градини щели да пострадат е вече прекалено. Тия в момента са най-големите мошеници. Въобще не биха се посвенили и от кофите храна да извадят и я сложат на масата. Има една в София, която е организирала прибирането на пресотяли от поне три дена банички и кифли и ги разняса по училищата. Всички я знаят, но никой не смее да гъкне срещу нея.
13 Август 2012 09:11
Дали пък има нещо чудно? Да припомним една стара публикация на "Сега" и да се опитаме да свържем събитията:
"Договори за над 3 млн. с ДДС е сключила "Макрон" със Столичната община след парламентарните избори. Тя затвърждава успеха си в район "Искър" (като единствен кандидат), в "Студентски" (единствен кандидат в две поръчки - за 2010 и 2011 г.), в "Сердика" и "Връбница", печели и един район в добавка - "Красна поляна". Тази година фирмата е успяла да вземе и столовото хранене в лагери на държавната фирма "Ученически отдих и спорт". Изпълнителен директор на фирмата след изборите стана Димитър Сичанов от ГЕРБ" Натисни тук
13 Август 2012 09:56
Смислен и ефективен контрол върху храните с които хранят ХОРА трябва да има навсякъде, където има какъвто и да е вид организирано масово хранене особено такова на деца и юноши във възрастовия диапазон 0-20 годни по ясли, градини, школа и месtа за почивка. Колегите да нe рИвЪТ. Щял да се оскъпи храноденят. Ами преценете си, изгодно ли ви е да настанявате детски групи, или не. Кой нормален родител ще се съгласи да хранят детето му 10 дни с бог зане как приготвени храни
13 Август 2012 14:47
До онзи ден бях в почивната станция на Министерството на земеделието в китния град Китен, и трябва да призная, че не си спомням по-гадна храна, като имам 20-годишна база за сравнение от ученически лагери както при социализма, така и при демокрацията. Когато некадърен готвач ползва продукти с много лошо качество, резултатът е неописуем. Между другото, станцията е пълна със семейства с деца на всякаква възраст, от бебета до тийнейджъри. За тази своя почивна база Министерството дали ще въведе също нормални критерии и стандарти за храненето ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД