Минимум по 200 пожара са гасили огнеборците почти всеки ден от началото на август. Това сочат данните на служба "Противопожарна безопасност и защита на населението". Според статистиката от последната седмица най-спокойното денонощие за пожарникарите е било на 19 август. Тогава са изгасени 200 пожара. През останалите дни бройката им варира от 212 в миналия четвъртък до 267 в събота.
Пожарната започва да регистрира голям брой пожари още в началото на месеца. Например според сводката от 5 август са погасени пламъци на 240 места. 262 са пожарите ден по-късно. На 7 август бройката им е нараснала до 310. Най-малко работа пожарникарите са имали на 11 и 12 август. Тогава пожарите са съответно 67 и 66. Регистрирани са предимно горски пожари и пламъци, избухнали в местности със сухи треви.
И вчера в страната продължаваха да горят пожари. Най-големият от тях - в Рила, обхваща около 1500 дка горска растителност и 150 дка гора. "Обстановката в страната е доста тежка", коментира шефът на пожарната главен комисар Николай Николов. Той отчете, че пламъците в Рила не са овладени, но през нощта срещу неделя не са обхванали и нови площи. 160 пожарникари, горски работници, военни и служители на Национален парк "Рила" се включиха в гасенето вчера. След като няколко дни поред те бяха подпомагани от десетки доброволци, вчера комисар Николов заяви, че гражданите, които желаят да помагат, няма да бъдат допускани до огнищата, а ще се ползват само при нужда в логистиката.
В същото време кметът на видинското село Киреево Герго Гергов заяви пред БНР, че са му нужни още доброволци за потушаване на пожара в местността Връшка чука, в близост до границата със Сърбия. Местността, където бушуват пламъците, е трудно достъпна за гасителната техника и затова са нужни още хора. Там горят широколистни гори. Гергов обясни, че от страната на Киреево са излезли да гасят 70 души, защото огънят наближава къщите. По сумите са засегнати около 10 000 дка. Пожарът е овладян, но не е загасен.
И вчера остана в сила бедственото положение в Долна баня, обявено в четвъртък. Там пламъците обхванаха около 1000 дка борова и дъбова гора.
Въпреки продължаващите пожари премиерът Бойко Борисов оцени високо действията на огнеборците. Според него те вършели чудеса, защото работели предимно в труднодостъпни местности. "И в тази област нашата страна се справя в пъти по-добре, отколкото нашите съседи в Гърция", коментира той.
В рамките на 10-15 дни ще се разбере дали ще се купува нова техника за пожарната, стана ясно от думите на гл. комисар Николов.
СЪСЕДИТЕ
Невиждани пожари бушуват в момента в няколко държави на Балканите заради безпрецедентната суша и високите температури. Пожар заплашва гръцката столица Атина, чийто район Афиднес е най-засегнат. Гъстият дим е обвил не само части на Атина, но и райони на област Атика. Със стихията се борят 35 пожарни коли, стотици пожарникари, войници и доброволци, както и 8 самолета и 2 хеликоптер. В Македония пожарът над Вратница се разпространява към границата с Косово. Пожари има и в други горски райони на Македония.
В Сърбия загубите от сушата възлизат на 1 млрд. евро, а в област Войводина, известна като житницата на страната, загубите достигат 50% от земеделското производство. Бушуващ пожар в планината Сувобор, в централната част на страната, доведе до раняването на трима души. Полицията, пожарникарската и спасителната служба са започнали евакуирането на 3000 граждани. В Сърбия има активни 200 огнища. В Босна загубите на земеделието от сушата се изчисляват на 30% до 40% от реколтата. Хърватия очаква загуби от 60% до 100% на пролетните култури.
Този филм вече сме го гледали.
Ако забранят износа на дървесина, броят на пожарите рязко ще намалее.