Центърът за защита правата в здравеопазването и сдружение "Български лекари за европейски стандарти на специализация" ще внесат жалба пред Върховния административен съд срещу текстове от наредбата за специализациите на лекарите, съобщиха от центъра. С жалбата ще се поиска отмяната на текста, с който се въвежда задължение за лекарите специализанти да работят на място, посочено им от министъра на здравеопазването за срок, равен на срока за специализация. "Въведеното изискване е прикрита форма на принудителен труд, което е изрично забранено от Конституцията", смятат юристите на неправителствената организация.
От 2006 г. лекарите, които получават специалност по държавна поръчка, са обвързани с разпределение и здравното министерство има право да ги прати да работят на избрано от МЗ място за срока на специализацията им - 3, 4 или 5 години. Който откаже, трябва да върне на държавата парите, които тя е платила за специализациите му - таксите за обучение в болниците, където са получавали специалност медиците, и заплатите, плащани им пред този период. Доскоро нямаше възражения срещу условието, тъй като лекарите, получаващи специалност по държавна поръчка, още не бяха завършили.
От центъра за защита правата в здравеопазването ще поискат ВАС да отмени и текстове в наредбата, с които се създава привилегия за специализации за определени категории лекари - например служители на МЗ или ХЕИ, директори на болници и др. Подобна привилегия представлява пряка форма на дискриминация, смятат от центъра.
|
|