Една от идеите, които лансира Берлин, е свързана с ролята на Европейския съд в Люксембург, който "би могъл например да получи правото да наблюдава бюджетите на държавите членки и да наказва онези, които създават дефицит". "Предложението обаче не бе посрещнато с ентусиазъм от повечето страни членки", отбелязва "Шпигел". Според него "на неформални разговори между 10 външни министри повечето от тях отхвърлиха идеята за подобна среща, лансирана от германския министър Гидо Вестервеле". Ангела Меркел настоява вече от месеци за "повече Европа" в отговор на предизвикателствата, произтичащи от кризата на еврото. "Някои етапи по пътя към засилена интеграция ще изискват и промени в договора (на ЕС). Още не сме стигнали дотам, но табута не бива да има", заяви тя в края на май на среща на върха на балтийските държави.
Управителят на германската централна банка - Бундесбанк, Йенс Вайдман разкритикува в интервю за "Шпигел" перспективата Европейската централна банка (ЕЦБ) да изкупува държавни облигации, което според него ще наподобява "финансиране на държави чрез печатане на пари" В началото на август ЕЦБ съобщи, че смята при нужда да предприеме извънредни мерки срещу кризата, по-специално чрез изкупуване на държавни дългови книжа на пазара. "В условията на демокрация би трябвало парламентите, а не централните банки да вземат решение за подобно споделяне на рисковете", смята Вайдман. "Тази благодат, изсипана от централните банки, ще подклажда ламтежа безспир", предупреждава управителят на Бундесбанк.
ПОЗИЦИИ
Ангела Меркел заяви, че германците са готови да помогнат на Гърция, "доколкото могат", но отказа да подкрепи желанието на Атина да бъде отпуснато повече време за прилагането на мерките за икономии и за връщането на кредитите от еврозоната. Френският президент Франсоа Оланд подчерта след срещата си с гръцкия премиер Андонис Самарас в Елисейския дворец, че страната му е загрижена Гърция да остане в еврозоната. "Мястото на Гърция в еврозоната не е под въпрос. Гърция е в еврозоната и тя трябва да остане там", подчерта Оланд. След срещите си в Берлин и Париж Самарас бе разкритикуван както от левите партии в Гърция, така и от десните, с което отново стана явно политическото минно поле, в което гръцкият премиер трябва да навигира в опита си да поддържа крехката управляваща коалиция.