Подобреното усвояване на средства по оперативна програма "Регионално развитие" е ставало и за сметка на неадекватен контрол от страна на управляващия орган - Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Заради висок процент установени грешки и липса на последващ контрол върху обявявани от общините обществени поръчки част от плащанията по оперативната програма през 2011 г. са били временно замразени. С предупреждение заради висок процент грешки е било и икономическото министерство като управляващ орган на оперативна програма "Конкурентоспособност". Това става ясно от отговори на дирекция "Регионална политика" в ЕК на въпроси на "Сега".
През май м.г. България е получила предупредителни писма за висок процент финансови грешки, установени по две оперативни програми - 9.68% грешки по ОП "Конкурентоспособност" и 6.48% по "Регионално развитие" (за финансовата 2010 г.). Заради неефективния контрол плащанията временно са били спрени и са възстановени през октомври след налагане на финансови корекции, тоест орязване на веднъж признати разходи.
При оперативна програма "Регионално развитие" липсата на последващ контрол е довела до преоценка на изцяло приключили проекти. По вече разплатените проекти е бил удържан общ наказателен процент. Тези санкции в момента тежат на общинските бюджети и напрежението между местните управи и МРРБ нараства.
По данни на МРРБ наложените финансови корекции, тоест непризнатите разходи на общините по ОП "Регионално развитие", са стигнали 11 млн. лв. Наскоро регионалният министър Лиляна Павлова коментира наложените корекции като дисциплинираща за общините мярка. Огромна част от корекциите са заради нарушения в реда за провеждане на обществените поръчки. Кметовете обаче твърдят, че трябва да плащат и за проблеми, произтичащи от самите министерства. Затова от сдружението на общините отдавна настояват за ясен механизъм за разпределяне на отговорността при наложени корекции и осигуряване на финансов ресурс за малките кметства, които няма как да компенсират отнетите им пари.
ПРИОРИТЕТИ
Европейската комисия подкрепя намерението на България да пренасочи 150 млн. лв. от средствата, предвидени за водни проекти и управление на отпадъците, към закупуване на екологично чисти превозни средства за общините. Изпълнението на тези големи проекти върви бавно и България рискува да загуби сериозни суми, резервирани за тези дейности. Включването на проекти в областта на чистотата на въздуха е част от приоритетите за следващия период и вече се прилага в някои държави членки, но прехвърлянето на средства изисква промяна в самата оперативна програма, изтъкват от ЕК в отговор на въпросите на "Сега".
Плащанията са били спрени за три месеца заради липса на последващ контрол от регионалното министерство върху обществените поръчки
Бойчето, що не се похвали?
Няма само на Станишко да спират парите я