Обединението между "Български пощи" и охранителната фирма "ВИП секюрити" - "Винетни стикери 12-17", най-вероятно ще разпространява винетките до края на 2016 г., след като остана единственият кандидат в надпреварата. Търгът е с изключително завишени технически и финансови показатели спрямо предишните търгове от 2009 г. и 2005 г. и на практика фаворизира държавната "Български пощи" и всеки, който влезе в консорциум с нея.
Според офертата "Винетни стикери 12-17" ще получава 4.49% от приходите от продажби на винетки, след като се приспадне ДДС. Данните на Агенция "Пътна инфраструктура" показват, че годишните приходи от продажбата на винетки са около 200 млн. лв. годишно. Според прогнозната стойност в обявлението на обществената поръчка победителят ще получи 48 млн. лв. от март догодина до края на 2016 г. Ценовата оферта на втория допуснат участник - обединението "Винетни стикери", между СИБанк и охранителната фирма "Г4С секюър сълушънс България" не бе отворена. "То беше ясно", заяви представителят на отстраненото обединение. Той обясни, че не е запознат с мотивите за отстраняването си и че ще обжалва. От АПИ също не пожелаха да обяснят причината за елиминирането. "Сега" поиска да получи документацията за участие в предишната поръчка от 2009 г., която не е качена на сайта на АПИ, но от агенцията заявиха, че към момента не могат да я предоставят.
Условията на сегашния конкурс от самото начало стесниха максимално кръга на потенциалните кандидати. Фирмите трябваше да докажат 20 млн. лв. оборот от сходна дейност за последните три години. Това е над три пъти повече спрямо изискването за оборот при предишния търг - през 2009 г. фирмите трябваше да имат 6 млн. лв. оборот. В новия търг АПИ изисква и минимум един договор за такава дейност, което пък затваря вратите пред нови играчи.
Още по-тежки обаче са техническите изисквания. Базите на изпълнителя трябва да са близо до магистрален или първокласен път или в селище, близо до такъв вид пътища. На всеки 100 разпространителски пункта пътната агенция иска по минимум 5 специализирани автомобила за превозване на ценните документи. Колите трябва да са снабдени със система за охрана и GPS мониторинг.
Освен всички териториални пътни управления и граничните пунктове, които се осигуряват от АПИ, новият разпространител ще трябва да има поне 1000 разпространителски пункта, от където хората да си купуват винетките. В момента винетки се продават на над 3400 места в страната, като над 1500 от тях са в пощенските клонове, а останалите по бензиностанции и др. Изискване към пунктовете има и по отношение на местоположението - задължително е да има по един във всеки областен център, всяка община (район) и всеки град. В момента например в общините Земен и Струмяни дистрибуторският пункт е в пощите, а в бензиностанции и магазини няма разкрити пунктове. Още по-рестриктивно е изискването поне десет пункта във всяка област (или общо 280) да работят 24 часа в денонощието. Нонстоп отворените пунктове трябва да са и разпределени пропорционално по общини. Досега се искаше само по един.
ОБРАТ
В момента винетките се доставят от "Разпространение на винетни стикери" (РВС), в което влизат СИБанк и "ВИП секюрити". Обединението бе създадено, докато собственик на СИБанк бе Цветелина Бориславова. Изборът му предизвика огромен скандал и обвинения в конфликт на интереси, тъй като по онова време Бориславова съжителстваше с премиера Бойко Борисов.
В новия конкурс обаче СИБанк и "ВИП секюрити" от партньори станаха конкуренти. В момента собственик на СИБанк не е Цветелина Бориславова, а белгийската банково-застрахователна група KBC. Не е ясно по какви критерии "Български пощи" е избрало "ВИП секюрити" за партньор.
В момента РВС взема по 4.75% комисиона върху приходите от продажба на винетките. Комисионата е близо два пъти по-ниска от това, което държавата плащаше през предходните 4 години.
|
|