Наскоро във вестник "Сега" бе разказан свеж виц с много зъл хумор: какво е много лош късмет? Отговор: да умираш от жажда сред пустинята, а да имаш вода в коляното. Тъй върви и вчерашната преса, напомняйки, че в България често е валиден принципът "Вода гази, жаден ходи".
"Къпят бебета с минерална вода", пише "24 часа". Това се налагало например заради "свиреп воден режим в Панагюрище". Според вестника "чешмите сухи из цяла България освен в големите градове". Заради големите горещини и липсата на дъжд 19 от общо 29 ВиК в страната обявили воден режим. Малко е озадачаващо как се случва всичко това, след като преди три-четири месеца преливаха язовири, хора и животни бяха давени в милиони кубометри вода. И някъде тук става ясно, че някой пак не си е свършил работата или пък е изпускал много язовирите от страх да не прелеят. От дописката пък става ясно, че например във Врачанско се губел не процент или два, а 70 на сто от водата, защото тръбите били остарели. Нищо бе - нали бледоликите абонати плащат и за загубите по трасето, и за сънародниците си с мрачна кожа и леко отношение към живота.
На фона на безводието: "Вино и ракия поскъпват", пише "Стандарт" - "Наздравицата ще е по-солена заради слабата гроздова реколта".
След проблемите с водата и пиенето идва и драмата с яденето. "Ученици на суха храна", пише с големи букви "Монитор". Според вестника причината била "липса на столови в школата". Данните са, че само едно училище в Шумен има трапезария, в Търново тепърва ще "избират доставчик на манджите", а в Пазарджик ще водят децата на ресторант (може би с мокра храна). "Европа храни 308 000 българи", отбелязва "Труд". Това щяло да стане тази есен за общо 40 млн. лв., които ще дойдат от Европейския съюз.
Вода няма, пиенето скъпо, а храната или суха, или от евромилостиня. Бедни, бедни българино, що не умря млад, красив и богат...
|
|