След като предизвикаха скандала с обществена поръчка за 50 000 лева за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони /ПРСР/ във Facebook и Twitter, двете бивши пиар служителки на Агенцията за храните, спечелили договора, вчера пуснаха проформа отчет. На сайтовете на ПРСР в двете социални мрежи Кристина Спасова и колежката й Лора Димитрова са отчели в 18 точки свършената работа от 3 август до 12 септември 2012. Фирмите на двете дами получиха контракт за петцифрена сума, но от публикуваното изобщо не става ясно колко пари са похарчили през посочения период - на 5-те страници "отчет" няма споменат и 1 лев.
Отсъствието на финансова част в отчета не е изненадващо, защото повече дейности всъщност са елементарни и не оправдават голямата сума на контракта. Сред свършеното фигурират например промяна на адреса на сайта на агропрограмата във "Фейсбук" "с цел по-лесното й запомняне и намиране", преименуване на специално създаденото приложение в страницата във Facebook от "ПРСР" на "Полезна информация", публикуване на линкове, изработване и поставяне на бутони на официалната страница на ПРСР, които да отвеждат към неофициалните й варианти в двете социални мрежи, и др. В документа е отчетено и "ръчно" публикуване на новини от администратор на страницата. Записана е и "изработка и поставяне на бутони на официалния сайт на ПРСР, които да отвеждат потребителите към страниците на ПРСР във Facebook и Twitter", тестване на страниците и "оправяне на бъгове". Проведено е и "официално представяне на двете страници на 31.08.2012г. чрез разпространяване на съобщение до медиите и подробна презентация, представяща възможностите и предимствата на страниците на ПРСР във Facebook и Twitter".
Дори и след скандала, който показа, че администрациите, подчинени на министър Мирослав Найденов, харчат пари със спорна ефективност и при съмнения за конфликт на интереси, интересът към публикациите за агропрограмата в двете социални мрежи остава слаб. В заключение на скромния 18-точков отчет е записано, че страницата в социалната мрежа вече се радва на 500 последователи и е имала видимост от над 7700 Facebook потребителя. Това обаче не е трудно да се постигне - само в МЗХ и подопечните му ведомства към края на м.г. работят над 13 000 души, които е достатъчно веднъж да влязат в страницата на ПРСР или да я "последват".
Имената на бившите пиарки станаха печално известни в края на миналия месец. Тогава стана ясно, че те стоят зад регистрираната в края на м.г. фирма "Кей Ем Ком", която сключи контракт със земеделското министерство за популяризиране на Програмата за селските райони въпреки липсата на опит, при спорно състезание и съмнителна цена. За краткото си съществуване "Кей Ем Ком" е успяла да се сдобие и с два скъпи апартамента в София, както и с дружествен дял в предприятие за биообработка на храни.
(Д)ЕФЕКТ
През годините за реклама на агропрограмата са наливани огромни суми, а ефектът е повече от спорен. Само преди дни стана ясно, че страната ни е на път да загуби стотици милиони евро заради слабото усвояване на европарите. За да избегне опасността до края на годината, България трябва да усвои 385 млн. евро, съобщи преди дни говорителят на Европейската комисия по въпросите на земеделието и селските райони Роджър Уайт, цитиран от БГНЕС.
Само преди дни стана ясно, че страната ни е на път да загуби стотици милиони евро заради слабото усвояване на европарите.
Стана като в приказка: тези, за които са парите, гледат как други ги "усвояват".