Серия от облекчения за декларирането и внасянето на корпоративния данък и данъците върху доходите на физическите лица ще влязат в сила от 2013 г. Задължението за авансово внасяне на корпоративния данък на месечна основа занапред ще важи само за големите фирми. Данъкът върху представителните и социалните разходи вече ще се внася на годишна вместо на месечна основа. Облекчава се и редът за деклариране на отделни категории доходи на физическите лица.
Това е записано в законопроекта за изменение на Закона за ДДС, с който се променят и други 6 закона. Промените не бяха представени детайлно от финансовото министерство, макар да касаят огромен брой данъчно задължени фирми и лица.
Най-много са промените в реда за изчисляване и внасяне на авансово дължимия корпоративен данък. От авансово привеждане на данъка ще бъдат освободени всички фирми, които имат приходи от продажби за предходната година до 300 000 лв. Досега лимитът бе 200 000 лв. При по-големите фирми вноските ще се превеждат ежемесечно само ако приходите от продажби са надхвърлили 3 млн. лв. Ако този праг не е достигнат, парите ще се внасят на тримесечие. В момента месечното авансово внасяне на данъка бе задължително за всички с приходи над 200 000 лв. и с реализирана данъчна печалба за предходната година. Самите авансови вноски вече ще се изчисляват на база прогнозирана печалба за текущата година вместо печалба за предходната година. Фирмите ще заявяват очакваните си печалби и новия размер на авансовите вноски с годишната си декларация за 2012 г. За да се избегне начисляването на лихви при неточно прогнозирани вноски, ще бъде завишен прагът на допустимото разминаване между авансово внесен и окончателен данък от 10 на 20%.
От 2013 г. отпада и задължението за фирмите да плащат дължимия данък върху извършени представителни и социални разходи до 15-о число на месеца, следващ извършването на разхода. Част от тези разходи и в момента се признават за необлагаеми, като например раздаването на ваучери за храна до 60 лв. на месец, но при надхвърляне на този праг и други условия, стават дължими. Занапред тези данъци ще се внасят до 31 март на следващата година.
Променят се и сроковете за внасяне на дължимия данък върху отделни категории доходи на физическите лица. Фирмите занапред няма да внасят на месечна основа дължимия данък върху доходи от стипендии, авторски възнаграждения, дивиденти и други суми с нерегулярен характер, а ще трябва да се издължат в едномесечен срок след края на тримесечието, за което са възникнали тези доходи. Въвежда се и ново изискване по линия на годишното деклариране на изплатените доходи на електронен носител. Справката ще се предоставя само на електронен носител при фирми, изплатили доходи на над 5 физически лица. В момента изискването е за 10 физически лица.
ПРОМЕНИ
Ново увеличение на част от акцизите ще има през 2013 г. Акцизът за газьола и керосина се вдига от 630 на 645 лв. на 1000 литра. Това ще доведе до ново поскъпване на дизела. Ставката за данъка върху интернет хазарта ще бъде 7% при 15% за традиционния хазарт. По-ниският налог ще влезе в сила след получаване на изрично становище на ЕК, че не представлява непозволена държавна помощ.
|
|