:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,727
Активни 848
Страници 1,657
За един ден 1,302,066

Берлин се обяви за единна европейска гранична полиция

Евровиза да замени издаването на национални разрешителни за пребиваване, предлага още Германия
Гидо Вестервеле
Германският външен министър Гидо Вестервеле предлага външните граници на ЕС да се пазят от обща гранична полиция, както и да се въведе единна европейска виза, предаде БНР. В момента в ЕС вече съществува организация, отговаряща за обща защита на границите - Фронтекс. Тя обаче се състои само от 313 души, което е твърде недостатъчно според германския министър. Седалището на европейската гранична полиция е във Варшава и задачата е да подпомага националните полиции при защитата на границите от имиграционни вълни.

Затова идеята на Вестервеле е контролът и охраната по външните граници на ЕС да се поемат изцяло от обща гранична полиция. Той направи предложението пред колегите си от така наречената Група за бъдещето - неформално обединение на 11 външни министри от ЕС.

Групата на външните министри от Германия, Полша, Австрия, Белгия, Дания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия и Испания беше сформирана през март и се среща периодично, за да обсъжда идеи за бъдещото развитие на ЕС въпреки недоволството на част от евространите извън групата.

Темата на поредните разговори, които се проведоха във Варшава, е нуждата от реформа на Шенгенското споразумение. Сред предложенията на Вестервеле е и националните визи да бъдат сменени от една обща европейска виза.

Белгия, Германия и Холандия се противопоставят на шенгенското разширяване заради политическата ситуация в Румъния, а съмненията за волята на румънското правителство да зачита правовата държава са накарали кипърското председателство на Европейския съюз да отмени среща, посветена на присъединяването на страната към Шенген, съобщи БГНЕС. Агенцията цитира съобщение на "Франс прес", която се позовава на дипломатически източници в Брюксел.

"Присъединяването на Румъния и България към Шенген беше единствената точка в дневния ред на срещата на министрите на вътрешните работи миналата сряда в Брюксел, но три страни - Германия, Холандия и Белгия, заявиха, че са против това присъединяване заради политическата ситуация в Румъния", обясни дипломат в Брюксел. Румънският премиер Виктор Понта разговаря в Брюксел в понеделник вечерта с председателя на ЕК Жозе Барозу, който поиска от правителството му да отстрани съмненията за намеса на изпълнителната власт в независимостта на съдебната система.

ИДЕЯ

Германия и Полша подкрепиха идеята лидерите на 27-те държави - членки на ЕС, да се избират от техните граждани на фона на опасенията от дефицит на демокрация и евроскептицизма, подхранван от дълговата криза. Групата от 11 държави трябва да направи предложения до Херман Ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу, нито един от които не е избран от 500-милионното население на ЕС.

"Трябва да разберем, че сме общност на ценности и трябва да защитаваме нашия европейски модел", заяви Вестервеле пред репортери. Полският колега на Вестервеле Радослав Шикорски подкрепи позицията му. "Обмисляме как да направим Европа по-демократична. Имаме конкретни институционални предложения. Прекият избор на основните лидери е една от тези възможности", заяви полският външен министър.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Радослав Шикорски

"Група за бъдещето" - неформално обединение на 11 външни министри от ЕС заседава в полската столица Варшава. Първите дипломати на Германия, Полша, Австрия, Белгия, Дания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия и Испания се срещат периодично, за да обсъждат идеи за бъдещето развитие на ЕС.

 "Група за бъдещето" - неформално обединение на 11 външни министри от ЕС заседава в полската столица Варшава. Първите дипломати на Германия, Полша, Австрия, Белгия, Дания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия и Испания се срещат периодично, за да обсъждат идеи за бъдещето развитие на ЕС.


12
2961
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
18 Септември 2012 19:58
Идеята за единна европейска гранична полиция е добра...
Итересно ще е, след като еврограничари поемат границите ни, какви ще са мотивите да не ни приемат в Шенген...
18 Септември 2012 21:57
В един определен исторически момент Европа е имала охрана на европейските граници. С малко повече от 313 граничари. Охраната на границите е била доста ефективна. Що да не се направи подобно нещо, воглаве с Германия? Бройката над 313 граничари може да се попълни с наемници. На германска служба, а не на национална...
18 Септември 2012 22:38
идеята е добра, може и да се доразвие, не само по границата, но и в държавите, особено в България, за да може най-после изродите да са в затвора, а нормалните хора да са спокойни
19 Септември 2012 03:24
Хитлер ще е щастлив. Не само, че някой е отупал прахта от неговите идеи отпреди почти век, а защото те намират такава силна подкрепа и у народните маси. За справка - преждекоментиралите.
19 Септември 2012 05:32
Що бе таласъм?
Ти какво против имаш един спретнат немски протекторат в България...да речем за 25години?
19 Септември 2012 07:45
Ние и са сме си васали, икономически на немците и политически/протекторат/ на УСА. И харесва ли ти?
19 Септември 2012 09:21
Нашите по презумпция пак ще са против, както за единния надзор над банките, защото така ще се развали рахатлъка на истинските управляващи в страната - олигархията и мафията.
19 Септември 2012 09:24
Ако направят Цвъци шеф на единната европейска гранична полиция, изобщо няма да са против.
19 Септември 2012 09:29
Идеята е брилянтна и не мисля, че трябва да се ограничи само до гранична полиция. Съвсем не на шега си мисля, че отказа от държавен суверенитет в полза на Германия е вероятно единствената възможност да се измъкнем от спиралата в която се въртим от 20 години.
Законодателна, изпълнителна и правораздавателна власт единствено и само от граждани на страната суверен - това е като мечта.
19 Септември 2012 10:02
Идеята е чудесна!
19 Септември 2012 10:20
Мустакът, ако не беше почнал войната със съветските си съюзници, до днес щеше да бъде на почит.
19 Септември 2012 17:38
19 септември 2012
Германия, Франция и още девет от най-могъщите в Европа държави призоваха за избираем председател на Европейския съвет и за край на ветото на Великобритания по отношение на политиката на отбраната, в радикален проект за бъдещето на континента. В документ, публикуван след среща на 11 външни министри във Варшава, блокът очерта визия за „бъдещето на Европа”...
Освен за избирането на председател на Европейския съвет, блокът настоя за нова отбранителна политика под контрола на паневропейско министерство, командвано от Катрин Аштън, което „евентуално би включвало европейска армия”.
За да се предотврати някоя страна-членка да има възможност да блокира инициативи, което е намек за британското противопоставяне на създаването на европейска армия, водената от Германия група изиска край на съществуващата възможност за налагане на вето относно външната и отбранителната политика. Това ще даде на ЕС правомощия да наложи на Великобритания решение, което е подкрепено с мнозинство от другите страни-членки на ЕС.
Блокът също призовава за нова европейска полиция, която да охранява външните граници на Шенгенската зона
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД