Опасна за изборна година промяна в трансфера на публични средства възнамерява да направи финансовото министерство. Ако поправката бъде приета, Националната здравноосигурителна каса и Националният осигурителен институт ще получават със закъснение приходите от осигурителни вноски, постъпили в НАП. В момента приходната агенция е длъжна да превежда събраните социални и здравни осигуровки по сметките на НОИ и НЗОК незабавно - до края на съответния работен ден. МФ обаче предлага това изрично изискване да отпадне, а нов краен срок за превеждане на сумите не се предвижда. Според ведомството на Симеон Дянков промяната била чисто правно-техническа, но според експерти може да доведе до хаос в разпределението на постъпилите в НАП пари за фондовете.
МФ оправдава предложението с въвеждането на единна сметка за внасяне на публични плащания. Фирмите от години се оплакват от сегашния ред - данъците и осигуровките се превеждат по отделни сметки с отделни платежни нареждания, като за всяко нареждане банките прибират отделна такса. Предстои отделните сметки да бъдат заменени с единна сметка, което ще спести на бизнеса близо 100 млн. на година от такси.
Въвеждането на единна сметка обаче е свързано с необходимостта информацията допълнително да се обработва, за да се отграничат плащанията за различни цели - към НОИ, НЗОК, допълнителното пенсионно осигуряване, фонда за гарантирани вземания на работниците. Към момента не е ясно как точно ще става това и в какъв срок ще се превеждат сумите към различните фондове. Яснота има единствено за допълнителното пенсионно осигуряване, при което се запазва едномесечният срок за прехвърляне на постъпленията към сметките на съответния фонд. Счетоводителите коментират, че НАП може да се ориентира за сумите и по подаваните месечни декларации с обобщени данни за преведените пари за видовете задължения, но това означава едномесечно забавяне.
От финансовото министерство не отговориха на въпроса на "Сега" как ще се гарантира, че няма да има забавяния на трансферите към НЗОК и НОИ и дали няма да се затруднят съответно извършваните от тях разплащания. Според отговора на МФ еднодневният срок се премахва по правно-технически причини, защото мястото за регламентиране на тази материя не било в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, а в наредба.
Хаос може да възникне и заради предложеното ново изискване - при забавени плащания към хазната първо да се покрива задължението с най-стара дата. В момента при наличие на няколко задължения длъжникът има право да избере с какъв приоритет да ги погасява. Така фирмата може да предпочете да закъснее с вноските за корпоративния данък, но да изплати заплати и да преведе осигуровките и данъка върху личните доходи. Промени в Данъчно-осигурителния кодекс предвиждат занапред тази свобода на избора да отпадне.
Към законопроекта липсва анализ на вида на забавените от фирмите публични задължения и евентуалния ефект от прилагането на новото правило. Мярката може допълнително да оголи осигурителните фондове. Здравната каса плаща на различните изпълнители на медицинска помощ веднъж месечно, но за различните категории падежите са по различно време. Личните лекари получават парите си в началото на месеца, болниците - в края, а аптеките - два пъти месечно.
По принцип разходите на касата са планирани, затова ако има забавяне на вноските от НАП, то може да се се отрази на лекари и болници еднократно, а след това системата да се нагоди към нови срокове за плащане. Освен това касата получава приходи и директно от бюджета за пенсионери и деца и при добро желание МФ може да ги превежда по-рано, така че да няма евентуални липси на пари за разплащане. Голяма част от плащанията на НОИ също са планирани - пенсиите например се изплащат от 7-о до 20-о число. Много от обезщетенията обаче зависят от момента, в който си придобил право за получаването им, т.е. изплащат се в различни дни.
|
|