:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,902
Активни 217
Страници 27,369
За един ден 1,302,066

Фенове на "Дукати" обикалят България на мотори

Организаторите на пътуването искат то да стане ежегодно
СНИМКИ: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОМ
------------
Стани част от голямото семейство на "Дукати". Под това мото българското представителство на марката организира 6-дневна туристическа обиколка на България. Единственото, което се изисква, за да участваш в нея, е да обичаш моторите. И съответно да караш машина на италианската марка.

А нейният възход води началото си от 1926 г., когато "Дукати" е основана като малка семейна фирма в Болоня. Която обаче произвежда не мотори, а части за радиоприемници. Нещата обаче се променят след Втората световна война, когато в Италия истински хит стават малки двигателчета, монтирани на велосипеди. Трима братя - Адриано, Марсело и Бруно Дукати, решават, че ако пуснат на пазара вече сглобената конфигурация от велосипед и двигател, ще успеят. И го правят.

В наши дни "Дукати" се превръща в институция най-вече с постиженията си на пистата. В световния шампионат по супербайк компанията участва от неговото създаване отпреди 24 години. За този период 14 пилоти на марката печелят титлата. Този успех е допълнен със 17 първи места в крайното класиране при конструкторите.

През 2003 г. компанията се завърна триумфално и в MotoGP, а 4 години по-късно Кейси Стунър грабна световната титла. В момента най-голямата звезда в моторните спортове през последното десетилетие Валентино Роси е пилот именно на италианците.

"Целта ни е всички да усетят какво точно означава "Дукати за хората" - обяснява Марио Джалев, който е организатор на обиколката. И също така продава моторите и оборудването за тях и за тези, които ги карат. - Ние не искаме само да дадем някакъв продукт, да вземем парите от него и да забравим за клиентите ни. Напротив - искаме те да бъдат част от семейството на "Дукати" и да могат да се нарекат "дукатисти".

Идеята на Джалев се ражда напълно спонтанно след разговори с неговия приятели, които също карат мотори на италианската компания. Първоначално смятат да организират 2-3-дневно пътуване, но после този срок се увеличава. Сега обиколката, която стартира вчера от столицата, ще продължи 6 дни, като в нея мотористите ще изминат около 3000 км. Последователно те ще посетят някои от най-големите забележителности на България, сред които са Шипка, Етъра, Велико Търново, Балчик, Бургас, Перперикон, Девин и др.

В пътуването участие ще вземат около 20 души, всеки със собствен мотор. Естествено, допускат се само машини "Дукати". Някои ще карат само през част от обиколката, други ще се включат на по-късен етап. Някои от най-големите фенове няма да успеят да се присъединят към атрактивната група, тъй като имат бизнес ангажименти. Или просто не могат да си позволят да отсъстват от работа.

"В групата ни има всякакви хора - банкери, лекари, мениджъри, бизнесмени. Някои от тях дори не се познават, като се видяха за първи път на старта. Искаме обаче да постигнем именно това - те да се почувстват част от семейството "Дукати", разказва Джалев. И не крие амбициите си обиколката да стане ежегодна, а защо не на по-малки периоди от време.

В групата могат да се видят най-популярните модели на италианската компания. Сред тях са "Монстър", "Мултистрада", "Диавел" и най-новото техническо постижение на "Дукати" - супербайкът "Паниголе", който е с обем на двигателя 1198 куб. см. Това е първият мотор в света, при който липсва рамата, а всички части са свързани директно с агрегата.

Сред най-важните патенти на "Дукати" през годините са също така системата Desmodromic за контрол на клапаните, рамката от тръбна стомана и L-образният двигател. Една от най-ярките черти на култовите италиански мотори е уникалният звук от двигателите.

"Надяваме се догодина да поканим и хора от чужбина, тъй като по света има над 160 различни клуба на собственици на "Дукати". България предлага доста красиви места, които със сигурност ще се харесат на чужденците. Пък искаме да покажем на собствениците на "Дукати", че наистина правим нещо различно, а не искаме само да отбием номера, като продаваме мотори", разказва Джалев.

Всъщност италианската компания може да се похвали, че веднъж годишно организира и Световна седмица на "Дукати" на пистата "Мизано". На нея се събират над 50 000 фенове на марката от цял свят. Българските мотористи тепърва поемат в подобна насока, но са уверени, че ще успеят.

"Когато караш "Дукати", ти си не просто моторист, а част от специфична социална общност на всички фенове и служители на фирмата. И това те кара да се чувстваш различен, когато си на пътя и даваш газ до дупка", категоричен е Марио Джалев. След което се качва на своя мотор и поема по пътя. Следван от най-големите фенове на марката у нас.

 ------------
 ----------------
 -----------------
 -----------------
 -------------------
1855
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД