ГЕРБ няма пари за обещаното увеличение на всички пенсии догодина. Това признава и премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на кабинета в сряда, докато хока вицепремиерите си Симеон Дянков и Цветан Цветанов, че са допуснали депутат от партията да коментира вариант за данък върху парите за старост.
"Ние се чудим как да съберем пари, за да вдигнем пенсиите и с вдигането на пенсиите им говориш за данък върху пенсията, това здравият разум не го допуска. Да излезеш и да хвърлиш такава тема, че ще облагаш пенсиите на хората с данък, е просто тотален удар срещу мен, вас и партията", коментира Борисов. Той признава, че лично се е свързал с депутата Борис Грозданов, който в началото на седмицата лансира идеята за данък върху пенсиите, и му се е накарал много. "И вижте, свържете се с нашата парламентарна група там, и по такива теми, които не само, че не са обсъждани, не само че ако се вземат като решение, това е тежко политическо решение и трябва да заседава Изпълнителна комисия, Министерски съвет, за да кажем, че е така, да не говорят", нарежда Борисов.
След като заговори за възможност за данък върху пенсиите, Грозданов опита да се поправи с обяснението, че имал предвид само тези, за които от 1 януари 2014 г. ще падне таванът. Депутатът цитира световната практика, където има такива данъци, особено върху високите пенсии. Ограничението обаче е предвидено да падне от 2014 г., тъй като от 2000 г. е въведен максимален осигурителен доход, който естествено ще ограничи размера на парите за старост.
Часове преди датата, на която уж трябва да е готов бюджетът на държавата, никой от управляващите не успява да каже от кога и с колко ще се увеличат пенсиите. А разнопосочните сигнали за увеличение, според които това ще стане или от 1 януари, или от 1 април, дори от 1 юли, със 7.3%, 7.6% или 9.8% е заради липсата на яснота колко точно пари ще могат да се дадат за това. Както "Сега" писа, от финансовото министерство се опитват да съберат средства за пенсии с рязане на парите за различните ведомства.
МЪЛЧАНИЕ
На заседанието Борисов не коментира друга идея на управляващите, която се появи тези дни - данък върху лихвите на депозитите на гражданите. Възможността беше отречена от финансовото министерство, но се оказа, че има доста поддръжници сред депутатите на ГЕРБ. Данъкът върху лихвите също се оправдава със световната практика, както и с факта, че лихвите върху депозитите на фирмите се облагат, тъй като се отчитат като печалба и така се получава неравнопоставеност между двете категории - физически и юридически лица.
Нямали пари?!?! Ами че МВФ само чака да поискаме някакво заемче и тутаксище ни го отпусне.
Данък в/у лихви от депозити? Може но има смисъл само за големите депозити; малките просто ще се сложат в буркани, така и така доходността е ниска в абсолютна стойност. При големите загубите все пак няма да са толкова големи, но пък с големи депозити се очаква да са все хора, дърпащи конците на Боко.