Властите на френския департамент Нор/Па-дьо-Кале с главен град Лил започнаха съдебна процедура за изгонване на роми, които от началото на септември са се настанили на обект, включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО, съобщават френски медии.
Ромите живеят в десетина каравани в района на мините в департамента, които от юни са включени в списъка на организацията за културата на ООН. Ромските семейства обитават по-специално подножието на огромен хълм от сгурия в минния басейн на Нор/Па-дьо-Кале.
Според местните власти в зоната има специални растителни и животински видове, които могат да пострадат от "съжителството" със самонастанилите се роми.
Освен това в зоната няма условия, подходящи за живот, изтъкват властите.
Междувременно защитници на правата на ромите във Франция призоваха за международни протести в подкрепа на етническото малцинство. Призивът беше отправен 2 дни след като жители на френския град Марсилия изгониха петдесетина роми от лагера им и го изгориха в нощта срещу петък. Жителите обвиняват ромите за поредица от кражби с взлом в района.
Организация, представляваща ромите във Франция, настоя протестите, планирани за 7 октомври в 15 страни, да изразят ясна подкрепа за ромите.
Отношението на Франция към ромите предизвиква значителни политически дебати. През лятото френските власти разрушиха десетки ромски лагери, но акциите на местни жители като тази в Марсилия са рядкост.
Междувременно стана ясно, че дванайсет души са били обвинени във Франция заради участието им в международна мрежа за трафик на жени, които извършвали обири на територията на Франция, Германия и Белгия. Повечето от обвинените са сръбски роми.
Лидерът на националистическата Народна Партия Наша Словакия Мариан Котлеба се зае да унищожи ромски катун в южно градче в Словакия, като твърди, че ромите се самонастанили върху терен, който е негова собственост. Полицията обаче спря акцията му.