:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,798
Активни 747
Страници 21,363
За един ден 1,302,066

Държавата бетонира със закон скъпите горива за резерва

Запасите вече задължително ще са само от зимен бензин и дизел, които са на по-високи цени
Държавата възнамерява да бетонира със закон високите цени на горивата, купувани от Държавния резерв. Занапред агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" ще бъде официално задължена да се запасява само със зимен бензин и дизел, които струват по-скъпо. В последните години единствен изпълнител на тези поръчки е "Лукойл Нефтохим Бургас", която като единствен производител може по-лесно да предлага зимни горива и извън зимния сезон.

Това става ясно от внесения в парламента нов законопроект за запасите от нефт и нефтопродукти. Проектът, писан от ведомството на Цветан Цветанов, официално цели да въведе изискванията на европейска директива, но съдържа и промени, които отсъстват от официалните мотиви.

В момента запаси от горива е длъжна да поддържа както агенция "Държавен резерв", така и всички производители, вносители, доставчици на горива. Минималното количество запаси трябва да покриват 90 дни среднодневно потребление на съответния продукт, като делът на агенцията е 30 дни. Поддържат се задължителни запаси в 4 категории продукти - автомобилни и авиационни бензини; промишлено гориво (газьол), реактивни горива от керосинов тип и дизелово гориво; мазут и пропан-бутан.

Действащият закон не съдържа изискване запасите от бензин и дизел да са в по-скъпия ценови сегмент на тези горива. Въпреки липсата на такова изискване купуването само на зимни горива в последните години е неотклонна практика. Миналата година резервът обнови целия си запас от бензин, като и в четирите поръчки за близо 129 млн. лв., спечелени от "ЛУКойл", се изискваше доставка на зимен бензин клас С. Два от договорите бяха сключени през август и септември, макар че зимният бензин влиза в продажба обикновено от 16 октомври и трае до 15 април. Тази година агенцията започна да обновява и всичките си запаси от дизел, като задължително изисква доставеният нов дизел да е зимен. До момента са сключени три договора с "ЛУКойл" за доставка на 55 683 тона зимен дизел на обща стойност 166,5 млн. лв., като единият от тях бе сключен и изпълнен през лятото. Новост тази година е и обновяването на запасите от дизел без приета от Министерския съвет и задължителна по закон годишна програма за управление на запасите. И към момента няма гласувана програма, а Министерският съвет през март допусна с решение купуване на горива въпреки липсата й, на фона на ценови рекорди. "Програмата може да бъде готова не по-рано от края на април, което ни лишава от възможността да обновяваме в пролетния сезон, когато се произвеждат зимни горива", коментираха тогава от Държавния резерв. Сключеният и изпълнен през юни договор за 14421 тона дизел опровергава пролетната версия за бързането.

Минималните количества на запасите, купувани от държавата, тепърва могат и да се увеличават. Новият законопроект дели запасите на две категории - на извънредни и на целеви, като вторите се създават по преценка на кабинета. Агенцията ще е длъжна да купува горивата за целевите запаси и част от горивата за извънредните.

ВЪПРОСИ

От Държавния резерв твърдят, че горивата се обновяват на всеки 5 години и затова сега се налага да бъде подновен целият дизелов резерв. В същото време според последната обява за продажба на старо гориво на резерва - за 35 752 тона дизел, се твърди, че се продава гориво, произведено през 2008, 2009 и 2010 година. На мястото на това гориво резервът ще купи ново, като поръчката за доставката на 33 232 тона (разликата в количеството идва от разликата в цените) е вече обявена.

ХАОС

Въвеждането на задължително изискване за поддържане на зимни резерви бензин и дизел ще доведе и до хаос с определянето на минималните количества запаси. Запасите зависят от средногодишното и съответно среднодневното потребление и при стесняване на категорията само за зимни горива би следвало да паднат и минималните количества запаси. Това обаче ще сведе до минимум резервите.
21
3596
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
30 Септември 2012 18:38
Конгратс!
30 Септември 2012 18:49
Вальо З.
30 Септември 2012 19:07
Абе има някаква логика задължително да е зимен, защото резервът е за неочаквани и екстремни ситуации, а те могат да дойдат зимно време.
Обаче няма никаква логика да се прави поръчка към само един, предизвестен участник. Защо не пуснат поръчка в рамките на ЕС? Румъния ще ни предложи дизел на по-ниски цени, те и на дребно са по-ниски от Лукойлските. Също и Люксембург.
30 Септември 2012 19:11
Всичко е в полза на родината!
30 Септември 2012 19:23
Stern 30 Септември 2012 19:07

Абсолютно прав.

30 Септември 2012 19:24
Стерн е прав
30 Септември 2012 19:41
Всички сме прави.
30 Септември 2012 19:45
Обаче Вальо е най-прав
30 Септември 2012 19:46
Как сме живели до сега без зимен дизел,... 8)
30 Септември 2012 19:47
30 Септември 2012 20:06
Когато Боко печели, печелят всички! Около Него!
30 Септември 2012 20:36
...завистници...рубладжии...черпаклииииии...
30 Септември 2012 20:37
Шът! Държавата знае кво прави и то винаги е най-умното и полезното за обществото.
30 Септември 2012 20:39
>Как сме живели досега без зимен дизел
Изключително гадна случка е да ти замръзне нафтата. Обикновено Лукойл ми организира всяка година по 4-5 неочаквани среднощни пътувания за влачене на смръзнали дизелови коли. Толкова по-зле, ако и без това е станала някоя беля, та харчим гориво от резерва.

Ама като знам как ще го направят - хем нафтата ще е скъпа, хем ще мръзне на студено, хем ще е пълна с утайки и вода, хем едни наши хора после ще я получат на една друга цена, при обновяването на резерва.

Летният бензин през зимата е гаден, ама се придвижваш някак. Лятната газ е според късмета, ама ако бутилката не е в купето да я грее парното - зле.
30 Септември 2012 20:47
...и лузъри, хейтъри ! /пак по Манерко/
30 Септември 2012 21:03
Ааааа, Професоре! Забрави:
"Браво Монка! Браво Цоко! Браво Боко!"

Изпреварих те!
30 Септември 2012 22:54
Браво моню, боиче. Иде и вашето време, да търкате нара...
01 Октомври 2012 02:00
Някой пак е паднал на белот.
01 Октомври 2012 07:34
най е лесно
с чужда пита резерв да правиш
01 Октомври 2012 12:58
Ами и досега - уж зимна нафта - за -30-40, а при -18 - спираш....за бензина не съм имал проблем - даже не бях чувал, че има зимен...ама защо - като сменят резерва - трябва старият материал да се продаде, и да се купи нов - при това - на различни цени, така че разликите не са малко, и обикновено едни и същи изкупиват стария, доставят новия, да не говорим, че метали - особено цветни-които не ръждясват толкоз, не мърдат от складовете, само дето по документи има продадени на едни цени-по-ниски от пазарните....с горивата - какво има става като стоят? Окисляват лисе(ръждясват)? Най много да се "ИЗПАРИ" някой тон - в резервоар с диаметър 50 м, 1 мм височина е около 2 тона. А какво пречи - новото гориво идва, пълни се старото и се изкарва на бензиностанцията??? Май и тук - комисионни се чакат....
01 Октомври 2012 15:24
Като има уфси да плащат...
После ще се появи някой роднина или приятел, комуто ще продадат резерва на "приятелски цени"...
Нека някой каже, че няма перпетуум мобиле...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД