:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,720
Активни 453
Страници 17,650
За един ден 1,302,066
Интервю

Ако част от интелигенцията не е коректив на властта, значи е псевдо

Ако имаме исторически личности за пример, ще ги открием не сред управниците, а сред банкери, индустриалци, военни и културни дейци, обяснява деканът на Историческия факултет на СУ Пламен Митев
снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Доц. Пламен Митев
Пламен Митев е роден през 1956 г. в Шумен. Завършил е история в СУ "Климент Охридски" през 1981 г. и веднага започва работа в Историческия факултет. Специалист е в областта на Българското възраждане. Доцентът е втори мандат декан на Историческия факултет. Има над 100 научни публикации и изследвания, автор е на учебници за средните училища и университетите. При откриване на факултетната учебна година той нарече политиците ни "некадърни, алчни и корумпирани", попита "Какво може да се очаква от страна, чийто премиер води класацията за най-добър футболист?" и призова студентите си "Да не си създават кумири измежду самообявилите се за строители на съвременна България."



- - -

- Кое е по-важно? Пътните магистрали или магистралите на духа? В едните има пари, в другите няма.

- Мисля си, че двете неща не трябва да се противопоставят. За днешна България и едното, и другото е важно. Лошото е, когато вниманието на цялата държава се концентрира само в пътната инфраструктура, а духовните магистрали се оставят да обраснат с бурени и бодили. Тогава започват проблемите. Вярно е, че без съвременна инфраструктура България е обречена да си остане на опашката на модерния свят, но е вярно и че ако не се обърне внимание на духовността, магистралите ни ще бъдат използвани от неграмотни люде, които няма да знаят как и какво да правят с тях. В този смисъл си мисля, че е дошло време след 23 години експерименти върху българската духовност т.нар. политически елит да намери нужната воля, енергия и сила, за да обърне повече внимание на образованието и културата.

- Да, но ако обърнем нещата от страната на премиера, който дори прекръсти Софийския университет на Столичен, то образованието не е на ниво.

- Колкото и странно да е, ще се съглася и с тази негова теза, защото действително си имаме своите кусури. В словото си се опитах да кажа точно това. Най-лесно е да се критикува, по-трудно е да видиш собствените си грешки и пропуски. Затова отправих призив към нашите първокурсници в търсенето на решения на собствените ни проблеми да се включат и те, защото без тях като коректив можем още дълго да си играем на реформи и промени. Убеден съм, че ако искаме да се мерим с другите европейски народи, трябва първо да погледнем в собствения си двор.

- Да, но в един момент се оказа, че градинките, паркчетата, цветята и пътуването с метро до университета са по-важни от това какво ще учат в него студентите.

- Така е, за съжаление. Затова и трябва да говорим по-високо, за да се чуе това, което искаме да кажем.

- Проблемът да бъдеш чут ли е най-сложният в днешно време?

- Ние самите го изпитахме на гърба си преди 3 години, когато факултетът ни пръв в университета се вдигна на стачка заради съкратените бюджети. В продължение на месец всеки ден заставахме с исканията си пред университетската библиотека, за да демонстрираме гражданската си позиция, но никой не ни подкрепяше. Покрай нас минаваха студенти, преподаватели, граждани и безучастно, дори с почуда ни гледаха какво правим. Тогава надигнахме глас срещу липсата на ясна перспектива за развитието на висшето образование и на университетската наука, защото докато в Европа планираха какви допълнителни средства ще се влагат до 2020 г. в наука и образование, у нас управниците се упражняваха да измислят какви ли не мотиви за орязване на бюджетите ни за сметка на полиция, армия, парламент, държавна администрация, представителни мероприятия.

- Покрай словесните престрелки от едната страна ректор и декан, и от другата - Бойко Борисов, как реагираха студентите?

- При словото на ректора ни проф. Илчев, студентите за жалост нямаха възможност да бъдат достойно представени за сметка на официалните лица и гостите. Повечето студенти останаха извън аулата. При откриването на факултетната учебна година обаче присъстваха почти всички наши първокурсници и бях приятно изненадан, че те реагираха спонтанно на акцентите в словото, изразявайки по този начин отношението си към случващото се днес в областта на културата и образованието.

- Министър-председателят каза някои доста нелицеприятни неща за университета, но не видях студент да е реагирал, а все пак става дума за неговия университет?

- За съжаление така се получи.

- Пасивни или активни са днешните студенти?

- Бих се предпазил от обща оценка. Има прекалено активни и други, които предпочитат да замълчат, да изчакат, да останат встрани и да гледат какво се случва.

- Готови ли са студентите, както казвате, за едни невесели и небезгрижни години?

- Голяма част от тях преминават през самостоятелните сблъсъци с реалния живот още докато следват и това им дава възможност да натрупат опит и да се справят по-добре с трудностите. Повечето от нашите студенти са принудени да работят и да учат, нещо, което преди 22 години бе немислимо. Общо взето, хайделбергският студент е само един образ от миналото, непостижим и немислим за много от днешните студенти на Алма матер. Има, разбира се, и студенти, които още живеят с химери, с романтичната представа, че след като завършат, пред тях ще се изсипе рогът на изобилието. Сигурен съм, че през следващите 4 години те ще имат достатъчно поводи да преосмислят своя свръхоптимизъм.

- Според мнозина вие казахте в словото си една истина за управляващите ни. Давате ли си сметка колко хора биха ви подкрепили, или ще останете самотен и неразбран?

- През последните дни получих подкрепа от приятели, близки, непознати и аз благодаря на всички от сърце. Тази реакция показва, че много българи мислят като мен. Е, имаше и ругатни и лични обиди, но без това на нашите географски ширини няма да е интересно. Ще ви призная обаче, че когато си пишех словото, не съм търсил никакъв медиен ефект. Исках да кажа няколко истини на студентите, защото смятам, че това е правилната позиция на един университетски преподавател. Когато посрещаш своите първокурсници, не трябва да им даваш празни обещания, а да им посочиш онова, което наистина ги очаква като трудности и предизвикателства. Много е тъжно да даваш дипломи на своите възпитаници и да знаеш, че повечето от тях няма да имат шанс да се реализират като специалисти, че повечето от тях тепърва ще се сблъскат с всички дивотии, които запълват ежедневието ни. Воден от тази мисъл, се опитах да им кажа, че не трябва да се поддават на емоцията "Ето ние вече сме студенти!", че оттук нататък ги чакат сериозни изпитания и за да преминат през тях, те трябва да са активни и да защитават академичната свобода и традиция.

- Могат ли интелектуалците да бъдат коректив на властта?

- Разбира се. Във всяко общество и във всички исторически епохи интелектуалците са били най-активните защитници на свободомислието, на основните човешки права и свободи. Нормално е и в наше време част от интелигенцията да бъде коректив на властта. Ако това не се случва, то значи, че имаме псевдоинтелигенция, образовани хора, които обаче не притежават нужните качества да се превърнат в духовен елит на нацията.

- Кои са вашите кумири в исторически план?

- Кумири е много силна дума. Прекланям се пред Левски.

- Така и предполагах, че ще отговорите. А друг?

- От епохата на Възраждането - Панайот Волов. Името му се чува рядко, защото незаслужено попада в "по-задните" редички на националните ни герои, но притежава изключителни качества - високообразован, решителен, последователен, всеотдаен, скромен, не ламти за постове и облаги, изцяло отдаден на националната кауза.

- А от политиците?

- Много ми е трудно да дам конкретен пример за политик, който ми допада, защото с годините се убеждавам, че в следосвобожденската ни история е ставало това, което се случва и пред нашите очи. След Руско-турската война имаме тотално разпадане на една държавност, в която сме били насила вкарани за 5 столетия. В хода на тези пет столетия се е формирал български елит, натрупани са определени навици, умения и опит и изведнъж, оставени сами на порива на вятъра и вълните, нашите политици се оказват абсолютно непригодни да решават задачите, които стоят пред тях. Тръгва партизанщината като модел на партийно поведение, започва непрекъсната борба за власт, пари и влияние. Същото се случва и след 9 септември 1944 г. Тъкмо България е направила нещо, тъкмо политическият ни елит се е понаучил малко, тъкмо сме дръпнали леко нагоре, изведнъж започва радикална промяна, при която отново начело излизат хора, които не са подготвени и тепърва започват да се учат. През 1989 г. за трети път в рамките на малко повече от век започва същият сценарий. Така че много ми е трудно, признавам си, да откроя за себе си пример на политик. В епохата на Възраждането чистотата на идеалите е по-зрима, там се вижда кой е героят, кой е предателят, кой е последователен революционер, кой е този, който предпочита да шикалкави и после да се бие в гърдите. А в новата ни история личните качества на политика се размиват от сбърканите политически нрави на родния партиен елит. И ако имаме личности, които се отличават и които могат да ни служат като пример за подражание, ще ги открием не сред управниците, а сред банкери, индустриалци, военни и културни дейци.
123
5159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
123
 Видими 
05 Октомври 2012 20:00
Фотографът Борислав Николов е превърнал лицето на историка Митев в лице на фанатичен арабски джихадист.
-
А историкът Митев е добър и честен човек.
05 Октомври 2012 20:31
Нищо ново не казва г-н Митев. Славейков нарича депутатите в Първото народно събрание " мърши", У. Чърчил в мемоарите за ПСВ наричаългарската управляваща интелигенция "продажна и аморална", а двора "служещ на чужди интереси". След 1989 год. двамата съпредседатели на българо-гръцката комисия за приятелство и сътрудничество Йл.Бутос и Г.Арсенис нарекоха "риформите" в България "политичесни аморализъм" и направих констатацията,че "България се е върнала 30 години назад и вече не е нито икономически, нито военен, нито политически фактор на балканите"! Никой няма да се качи на самолет, уплавляван от бръснар, но живеем в държава, управлявана от пожарникар - любител. Какво друго, освен катастрофа очаквате да ни се случи!
05 Октомври 2012 20:49
Здрав прав мъж, да отива да копае нивите, не да философства.
05 Октомври 2012 21:12
Пък студентите му да пасат овце, нали, Пошъл
05 Октомври 2012 21:38
- Кое е по-важно? Пътните магистрали или магистралите на духа?

Ей , тоа ЖурФак не прощава на никого !!!
05 Октомври 2012 21:43
Воцка, има си наръчник на агитатора от кой да е режим:

...Пусть клевещут. Пусть скрежещут. Пусть выявляется злобный зубовный враг! Вершится историческая поступь. Пески прошлого взметаются скоком стали. Это — «железный конь»!.. Это:

— Восточная

Магистраль! «Поют сердца»...


05 Октомври 2012 21:44
Познаващите историята, знаят само за печал и мъка!
05 Октомври 2012 22:39
автор е на учебници за средните училища и университетите.

В този форум учебниците май бяха зле оценявани?
05 Октомври 2012 23:17
От това интервю очаквах повече от доцента за актуалната политика. Защото тук му е мястото, а не ни в клин, ни в ръкав при едно малко или повече протоколно тържествено събитие, в което макар и частично фалшива лъскавината преобладава и широкият обобщителен поглед е адекватният.
-
Тук чуваме повода за протестите и претенциите за "духовност" - пари. Единствено пари. Кога парите са били духовност ? По скоро винаги някъде стане ли дума за пари духовността е изчезнала. Защото истинските стойности се отличават от фалшивите по това, че не се купуват с пари.
-
И твърде наивно ми звучат изказванията за политици и банкери. Няма ангели, а ако има ще са ужасяващо скучни и импотентни във всичко. И българските дейци от всички сфери са хора. Затова трябва да съдим за тях по резултата от дейността им. И в Евангелието е казано - по делата им ще ги познаете. В случая по резултата.
-
А ако съдим по резултата България е имала досега поне един политик на ниво - Стефан Стамболов.
05 Октомври 2012 23:19
Ади де, де е тая интелигенция-коректив, Търся тук, в лявата газета, а то само 3-мата комици (Ц., И., В.) и дузина пенсионирани фатмаци се стараят денонощно да опозиционират.
05 Октомври 2012 23:55
Ако част от интелигенцията не е коректив на властта, значи е псевдо

Необходимо, но не достатъчно условие.
И не значи, че останалата част е истинска.
Аве, тоя доцент кънти на кухо.
06 Октомври 2012 00:10
Нямаме хляб да хапнем дори,
знаем кой гений от това ни лиши!
06 Октомври 2012 00:14
Толкова години субсидиарии на СССР, накрая превъртяхме Рубикона.
06 Октомври 2012 00:22
че кога интелекта бил е коректив на политическото действие, щения народни през партийната система институциите на властта произвеждат в продукт, системи без гражданско общество коректив, не са в нужда интелект, а доцента тук е колеблив и интелектуално нестабилен, казал си а следва бе, и си последователен и подражание
06 Октомври 2012 00:52
И понеже доцентът в речта си спомена чалгата, то не мога да не го поздравя с една "нискоинтелектуална" чалга Натисни тук
06 Октомври 2012 00:55
лектор пред организирана обществена сила студенти, политолози с удобни властващите резултати, журналисти в удобен тям тренд, казвате ми не са под натиска на съща тая власт, и самоцензурирани в мисълта, и туй ми е продукта демокрация, след двайсетте годин ручани жабета, да бе да, почити прилича
06 Октомври 2012 00:57
Хм. Небрежно е четено. Прочетете:

§ 3. Художеств. Стихотворение

А) Тринадцатый вал

Поют сердца под грохот дней, Дрожит зарей маяк. Пускай индустрии огней Трепещет злобный враг.

Железный конь несет вперед Исторьи скок взметать, Семью трудящихся несет Ошибки выявлять.

Взвивается последний час,Зардел девятый вал, Двенадцатый вершится час тебе, Молох-Ваал !

Б) Восточный вариант

Цветет урюк под грохот дней, Дрожит зарей кишлак, А средь арыков и аллей Идет гулять ишак.[/b]


06 Октомври 2012 01:17
И понеже сме събота - една чалга бонус Натисни тук
06 Октомври 2012 01:25
Пламен Митев 2012:
- Много ми е трудно да дам конкретен пример за политик, който ми допада, защото с годините се убеждавам, че в следосвобожденската ни история е ставало това, което се случва и пред нашите очи. След Руско-турската война имаме тотално разпадане на една държавност, в която сме били насила вкарани за 5 столетия. В хода на тези пет столетия се е формирал български елит, натрупани са определени навици, умения и опит и изведнъж, оставени сами на порива на вятъра и вълните, нашите политици се оказват абсолютно непригодни да решават задачите, които стоят пред тях.

===
Петър Мутафчиев 1935:
Нашето политическо освобождение се предшестваше от дълъг период на борби за духовна свобода и църковно самоуправление. В тия борби народът ни прояви не само удивително сцепление и издръжливост, но и рядка дисциплина. За да се стигне обаче до крайния успех, всичко това далеч не бе достатъчно. В превратностите, през които минаха тия борби, тогавашният българин прояви такъв такт, методичност и умение да се подготвят, предугаждат или изчакват събитията и се използват благоприятните обстоятелства, че буди и днес удивлението ни. Народната маса тогава не всякога изстъпваше на сцената. Тя влизаше в действие, само когато – грижливо подготвени от мълчаливата работа на признатите ѝ водачи – настъпваха моментите за нейния натиск и той можеше да произведе желания ефект. Най-важното в тоя бавен процес на национално осъзнаване и възмога бе, че такива избраници, народни водачи не само съществуваха, но образуваха цяла плеяда: всеки достатъчно подготвен за службата, която неговите знания, способности или обществено положения му отреждаха, и всеки напълно проникнат от съзнанието за отговорностите си. Жертвите, които трябваше да се дават, не намаляваха броя на тия труженици, защото чувството за дълг бе вече разпалено в много сърца и на местото на един ратник, излязъл от строя, бяха готови да изстъпят редица други. Тоя духовен елит бе, който със своята мисъл и дело не оставяше започнатото движение да затихне и внушаваше на всяка враждебна сила усета, че има пред себе си съпротива, която мъчно би могла да бъде преодоляна.
Възпитани от примера на тия люде и носители на техните завети бяха и мнозина от първите зидари на новата ни държавност. И тям тя дължеше всичко добро, което понесе в себе си, а ние – всички постижения през новото време. Продължителите на делото, започнато от тия първи зидари, не бяха следователно принудени да градят върху нищо. Те бяха получили едно – наистина не особено голямо, но ценно – наследство и имаха лекия дълг да го запазят. На тоя именно дълг те измениха.
06 Октомври 2012 01:26
А ако съдим по резултата България е имала досега поне един политик на ниво - Стефан Стамболов.

Че какво му е на един Константин Стоилов?
06 Октомври 2012 01:34
Че какво му е на един Константин Стоилов?

И с какво е изпъкнал ? Какво е допринесъл ? Че един Петко Каравелов е нива над него и все пак не може да се доближи и до петите на Стефан Стамболов.
-
А ме подсещаш, че улицата на националното радио трябва да бъде прекръстена. Не може един човек, който е викал турски войски да окупират България, защото вътрешната й политика не е била подчинена на Русия да е редом с другите. Става въпрос за Драган Цанков.
06 Октомври 2012 01:44
Бонго,
разбирам те - десебар човек, официално консерватор, ама кво да му консервираш в България ? Изостаналостта и мизерията ли ? България има нужда от ускорена моденизация, а не от консервиране. България има бъдеще (евентуално), а не минало по което да жалее. Тези които им е минало времето да жалеят и се консерират, ние имаме (можем да имаме) само бъдеще.
-
Въпреки, че, като балканци и средеземноморци сме в основата на европейската цивилизация, то е твърде малко и твърде отдавна за да ни задоволява. Ние можем нещо реално и глобално. Нашето време не е било истински случило се, значи може да бъде. Ако наистина го поискаме.
06 Октомври 2012 01:53
Въпреки, че, като балканци и средеземноморци сме в основата на европейската цивилизация, то е твърде малко и твърде отдавна за да ни задоволява.


Да де, нали требе да се слуша чалга....
06 Октомври 2012 02:02
Да де, нали требе да се слуша чалга....

Казвал съм го - това е нашата музика. Музиката с най-голям "стаж" защото самото понятие за музика възниква тук и първата музика е точно чалга. Затова и днес чалгата има такова богатство и зрелост на музикални форми, каквито няма никой друг по млад стил.
-
Това да се отказваме от своята реална култура е комплексарщина, която са ни налагали и налагат чужди ни геополитически интереси. Ние нямаме нужда от това. Нямаме нужда нито изкуствено да разделяме балканската музика, нито да се отказваме от нея. Точно обратното - трябва да я налагаме на света. Защото тя има богатство на качества, каквито другите жанрове нямат. Натисни тук
06 Октомври 2012 02:21
Бонго,
разбирам те - десебар човек, официално консерватор, ама кво да му консервираш в България ?


Няма нищо за консервиране. Има 75 години за заличаване. И понеже, това са две поколения и половина, основата, ако я е имало някога е безвъзвратно изчезнала.
Затова трябва да се гради наново. Общо взето на България е нужен нов княз Борис. (виж за него никак не съм съгласен с Мутафчиев).
06 Октомври 2012 02:23
Общо взето на България е нужен нов княз Борис.

А ти знаеш ли какво точно е направил ? Щото аз признавам си не знам. Знам какво твърди наложеният мит в официалната историография, но какво действително той е сторил - не знам.
06 Октомври 2012 02:36
А ти знаеш ли какво точно е направил ? Щото аз признавам си не знам. Знам какво твърди наложеният мит в официалната историография, но какво действително той е сторил - не знам.


Конкретно за княз Борис, мисля, че съм прегледал всеки наличен до момента източник от средновековието. Гръцките, латинските и славянските - в оригинал. Имам си мнение, което се се различава от "официалната историография" , но в отделни моменти, а не в цялостната картина. И със сигурност, Кирил и Методий и учениците им стъпват на съществуващ език, а не "измислят нов". Но въздействието им върху този език е много по-значително, отколкото обикновено пише по учебниците.
06 Октомври 2012 02:52
Не виждам в разсъжденията на декана нищо, което да го отличава от обикновен социолог или политолог, за съжаление. Речта му е заблудила студентите за целта на тяхното обучение по история.
06 Октомври 2012 02:52
Остави за момент езика. Какво е покръстил Борис, като по всичко личи, че населението е било християнско ? Или може би не става въпрос за покръстване, а за приемане на византийската версия на християнството? Още повече, че от изказването на презвитер Константин от гр. Апамея в сирийските земи на Кинстантинополският събор от 680-681 може и да се изведе изводът, че войната между България и Византия е религиозна и в рамките на християнството.
06 Октомври 2012 03:03
И една чалга да си слушаш, докато мислиш кво да ми отговориш Натисни тук
06 Октомври 2012 03:07
Остави за момент езика. Какво е покръстил Борис, като по всичко личи, че населението е било християнско ?

По всичко личи, че част от населението е било християнско, в смисъла на т.нар. "битово християнство", друга част е практикувала религиозен синкретизъм, а част от аристокрацията (конкретно) е била твърдо на анти-християнски езически позиции, макар и повече по чисто политико-идеологически причини.
Сетне, населението, което е практикувало християнство, не е практикувало някакъв сравнително общ вид християнство - а "хрстиянства" с преобладаващи монофизитски, ариански или православни оцветки.
От цялото това , Борис си поставил за задача да постигне православен народ.
==
пп. Последното парче не е чалга.
06 Октомври 2012 03:11
Последното парче не е чалга.

Чалга е. Не напразно ти казах, че чалгата притежава огромно богатство от звучене.
-
Деспина Ванди е чалга певица Натисни тук .
06 Октомври 2012 03:13
а част от аристокрацията (конкретно) е била твърдо на анти-християнски езически позиции

Каза, че познаваш всички извори по въпроса. От кой текст на кой извор стигна до това заключение ?
06 Октомври 2012 03:20
Деспина Ванди е чалга певица


Е, и? И Ивана е чалга певаица, но това не е: Натисни тук

Заключението го вадя от Теофилакт Охридски, както и от Бертинските анали.
както и да е, зачетох се в един неудачен опит за "оневиняване" на Борис.
06 Октомври 2012 03:24
но това не е:

Щом не го пее Лили Иванова и Орлин Горанов, значи е .
-
Сигурно ще кажеш, че и това на Преслава не е ? Натисни тук . Ама е.
06 Октомври 2012 03:43
Заключението го вадя от Теофилакт Охридски, както и от Бертинските анали.

Коректно беше да ми отговориш в нов постинг, а не в редактиране на стар, който съм го отметнал от вниманието си. Но нещо линк, цитиране на текст ?
06 Октомври 2012 03:54
Коректно беше да ми отговориш в нов постинг, а не в редактиране на стар, който съм го отметнал от вниманието си. Но нещо линк, цитиране на текст ?

Да, ей сега ще включа скенера да ти сканирам и ще се катеря по библиотеката.
Всъщност латинските текстове ги има в линка, който съм дал.
06 Октомври 2012 04:05
Всъщност латинските текстове ги има в линка, който съм дал.

Виждам, че има и преводи. Утре живот и здраве, ако съм на кеф ще прегледам доколко точно се преведени без да е променен смисъла. Сега се кефя на чалгата и те поздравявам Натисни тук .
06 Октомври 2012 04:19
ще прегледам доколко точно се преведени без да е променен смисъла.


ъхъ... виждам, че си специалист - може ли да ми преведеш това:
Veniat in eum larga tua gratia,
pax et securitas corporis et mente
in quo in saeculo vigeat cum prole,
ita tenens ista carea ne illa.
06 Октомври 2012 04:28
може ли да ми преведеш това

Мога. Не знам латински но познавам технологиите. Освен това съм си измислил начин на сравнителен превод (естествено автоматизиран) където неточностите веднага лъсват. Живеем в технологична епоха, Бонго.
Натисни тук
06 Октомври 2012 04:46
Ок, опитай. Знам, че ще опиташ с "технология".
Всъщност, текстът, към който те препратих показва важността от знанието на езика.
За жалост, манипулацията в него е залегнала и в текста на уикипедия, което показва, колко е надеждна тя:
Натисни тук
06 Октомври 2012 05:39
Иван Хаджийски (1937)
Благословената българска земя, в която се ражда всичко, дълго задоволяваше сама простите нужди на нашия народ. Поради това той твърде късно бе пришпорен от нарасналите нужди на новото време. Липсата на дълга вековна опитност, придружена с усмивките на щастливия случай, на който се дължат много открития, обяснява нашата индустриална изостаналост. Най-сетне на Запад учредяването на изследователски институти се дължи не толкова на държавната помощ, колкото на частната инициатива и на частната благотворителност.

Къде са у нас богатствата за това? Чрез копиране ние се приближаваме в някои отношения до европейския напредък. За това копиране обаче ние плащаме скъпи връхнини. Когато се върнем от чужбина, ние все донасяме нещичко от наука и техника, без да умеем да пренесем чуждите индустриални тайни, капитали и пазари. Едно нещо обаче ние положително донасяме: европейски вкусове към живота, европейски образци на харчене; лукс, моди, бижута, декоративен блясък и всевъзможни средства за показ. Висшите среди у нас безспорно могат да имат всичко това в нашенски мащаб.

Трагедията почна, когато интелигенцията на средните слоеве у нас се зае да им подражава. В това подражаване всъщност няма нищо лошо. Напротив, идеалът е: всеки според способностите, всекиму според нуждите. Въпросът обаче е за средствата, с които ще се реши стопанската гатанка: задоволяване европейски вкусове с българска кесия от днешен стил. Как може да се поддържа известен ранг не с действително благополучие, а чрез харчене... от една мършава българска чиновническа заплата? И тук става дума за тези, които избират не историческия път на всеобщо разрешение на въпроса, а пътя на личното преуспяване.

При ограничените възможности, в които се намира нашето стопанство, набавянето на пари за широк живот у нашата интелигенция от дребнособственически произход може да стане само с кариера на всяка цена, с всички средства. И тук се коренят корупцията, продажничеството, явленията на безгръбначие и хищничеството на полуинтелигенцията. Кариерата на всяка цена, с всички средства, която искат да правят интелигентите индивидуалисти, променя у нас действието на такива положителни фактори като общодостъпното образование, партийния режим, липсата на съсловни прегради.

Първата работа на мнозина, сдобили се с диплом, е да променят с един нов костюм класовата си принадлежност, да прикрият с всички средства произхода си, да се отчуждят от козинявата торба на бащата, с която ги е отгледал, и да потърсят лека печалба на държавната трапеза, използувайки най-лесния път – партизанщината. И по този начин от лозунга „не щеме ний богатство, не щеме ний пари, искаме свобода, човешки правдини“ се стига до „не щеме ние постни дробчета“.

Това хищничество на нашата полуинтелигенция с индивидуалистически схващания добива болезнен вид поради образците на филмите и романите и особено поради разширения апетит на невиделия, невкусилия, неседналия на мека мебел. И тъкмо тези прояви се използват от някои, за да водят борба не срещу основния въпрос – беднотията ни, – а срещу образованието, парламентаризма и липсата на съсловни прегради. Пак поради ограничените ни стопански възможности вместо енергията на нашата интелигенция, разгърната в разтворените простори, да се превърне в съревнование, тя, затворена в тясната ни черупка, се превръща в самоизяждане, злорадство, завист и ненавист.
06 Октомври 2012 05:52
Казаното по-горе от Иван Хаджийски е много важно и за разбирането на ислямизма - с телевизионните рекламни образи на западния живот при пълната липса на възможности за такъв живот у дома.

Има и друго важно нещо. Българинът постигна бляскави успехи през Възраждането, защото беше лишен от свободата - или проклятието - да избира депутати, кметове, президенти, съдии.

Българинът общо взето е "отличен човек" като частно лице, в "гражданското общество" - способен на дисциплина, рационалност, интелигентно действие, team spirit, организация, градивност, уважение към човека, толерантност, благородство, алтруизъм, щедрост, самоотверженост.

Но само докато не се намеси политиката или правото.

Появи ли се политиката (или правото), българинът - не всеки, разбира се, но винаги се намират такива, във всяка малка група - става егоистичен, завистлив, безхаберен, безбожен, инатлив, със стаден инстинкт - склонен да образува и следва тълпи, да руши, тъпче различния и слабия, ирационален и податлив на истерия.
06 Октомври 2012 05:59
Как е възможно образовани и умни, честни и с добър вкус българи да харесват Борисов, да гласуват за Герб?

Феноменът Борисов е мерило за степента на лумпенизация, декласиране на българина - на липсата му на устойчив поминък и самоуважение, на разпадането на социалните му отношения, натрапването му на примитивни негативни модели на поведение, моралната му, интелектуална и естетическа деградация.
06 Октомври 2012 06:03
Чичо Фичо,
Имаш ли нещо общо с Иван Хаджийски или просто съвпадение на фамилиите ?
-
Иначе тезите ти са крайни, но сега нямам настроение да ги коментирам. Само ще кажа, че нациите на Балканите са чужд геополитически проект, а когато не си себе си, то си обречен на имитация, а значи на вечно догонване на този, когото имитираш. Утре повече, живот и здраве. Сега това Натисни тук .
06 Октомври 2012 06:25
Чалгата е съответствието на герберщината в популярната музика. Тя е съвременна, комерсиална (а не фолклорна), "медийна" и клубна (а не съборна) музика, градска (а не селска), на продуценти мутри и за градския лумпениат - декласираните в града селяни, загубили устойчивите опори на живота си.

Естетически в нея няма нищо "традиционно" и "балканско" - тя е късен - от края на 19 век насам - внос от предна Азия и Индийския субконтинент. Автентичният български селски фолклор, запазаен до голяма степен заради откъснатостта и затвореността на българското село до най-ново време, няма нищо общо с чалгата, това са две различни вселени.

Чалгата е наследница на късната османска популярна култура на градските низини - постосмански феномен, с което наистина се явява обща "интонационна среда" за днешните балканци. Не сексуалната сугестивност (която е не по-слаба в други музикални култури), а примитивната вулгарност е основен естетически белег на чалгата. Вулгарността, кепазелъкът, липсата на наивност и сантименталност, е наистина приносен момент в балканската чалга, който отсъства в предноазиатските и индийски образци.

Създаването на художествения обработен фолклор от класически музиканти като Филип Кутев и др. е модерен авторски проект на западно образовани музиканти модернисти, следващи революционния Игор Стравински от "Пролетно тайнство". Догодина е стогодишнината на премиерата на този балет, има много интересни филмчета за него на нета, и с оригиналната постановка на Ballets Russes на продуцента Сергей Дягилев с хореографията на Вацлав Нижински, сценографията и костюмите на Николай Рьорих. Там е първообразът на модернистичния обработен фолклор - вокална и инструментална музика и балет. Затова чалга съзнанието правилно възприема този "фолклор" като класическа музика/танц.

Интересен и паралелът със сватбарските музики, които бяха във възход до 1989 г. Те бяха автентични селски (не градски) предимно цигански музики, изпълнящи предимно българска вокална и турско-арабско-циганска инструментална сватбарска музика, оборудвани в електрическо усилване и инструменти и елементи от модерните рок и джаз, а също и други цигански вдъхновения като индийските филми. В социално отношение те бяха музика на заможния соц селянин кооператор с частно стопанство - "скучаещият милионер" доматопроизводител. Тази категория селяни изчезна след 1989 г. и с тях, доколкото разбрах, май и музиката им.
06 Октомври 2012 06:38
Чичо Фичо,
мисля, че съм ти казвал грешката с, която ти, като американец възприемаш нас българите - ние не сме музейни експонати за показване на западните туристи, дето да се дивят на екзотиките на туземците. Ние сме живи хора. Ние имаме основата си в далечното минало, развиваме я в настоящето и сме решени да я устоим в бъдещето.
-
Чалгата е нашата музика, а Герб са си го избрали 39 % от нас да ни управлява. Това сме ние. И други няма как да станем. Били сме селяни, станали сме граждани и затова вече нямаме селски, а градски фолклор. Не музеен, а жив. И си го харесваме. Ако някой не ни харесва, то това си е негов проблем. Важното е ние да сме щастливи. А чалгата е нашата музика и ни кефи. Напук на душманите. Натисни тук
06 Октомври 2012 07:25
А чалгата е нашата музика и ни кефи. Напук на душманите.

"наша" на Либертас, или "наша" на българите?
от което следва, че тези които не харесваме чалгата не сме българи - някакви родоотстъпници сме...

чичо Фичо
06 Октомври 2012 08:44
Но въздействието им върху този език е много по-значително, отколкото обикновено пише по учебниците.


То не зависи от учебниците, а от подготовката на учителя. Аз ако преподавах само по учебници, голяма трагедия щеше да е за учениците ми.
06 Октомври 2012 08:46
Чичо Фичо
06 Окт 2012 06:25
Мнения: 23,362
От: United States
Скрий: Име,IP
Чалгата е съответствието на герберщината в популярната музика. Тя е съвременна, комерсиална (а не фолклорна), "медийна" и клубна (а не съборна) музика, градска (а не селска), на продуценти мутри и за градския лумпениат - декласираните в града селяни, загубили устойчивите опори на живота си.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД