:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,946
Активни 598
Страници 12,876
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Софийският "Лувър" ще е безсмислен, ако ще гледаме същите художници

Според художника Анастас Константинов няма нужда от държава в изкуството, а само от добри закони
Снимка: Велислав Николов
Анастас Константинов
----

Анастас Константинов е сред най-самобитните съвременни български художници. Роден е през 1956 г. в гр. Пещера. През 1976 г. завършва художествена гимназия в гр. Казанлък, а през 1982 г. живопис във Великотърновския университет "Св.Св. Кирил и Методий". Има около 70 самостоятелни изложби в страната и по света, като негови творби са притежание на много галерии и колекционери в Германия, САЩ, Холандия, Швейцария, Гърция, Франция, Турция, ОАЕ, Япония, Русия и др. Наскоро се върна от Питсбърг в САЩ, където новите му картини предизвикаха сериозен интерес.

------

- Защо Пенсилвания? Какво направихте там?

- Тримесечното ми пребиваване в Питсбърг - Пенсилвания, е свързано с Anastas U.S. Project, който е дългосрочен, за пет години. Негов създател и ръководител e г-н Чели, а консултант на проекта е г-н Монти Кривела. Към проекта са включени и много други хора, които работят в екип за успеха на този проект. Целта му е да представи моето творчество на североамериканския пазар.

- Тоест целта е да се предизвика интерес към вашите неща ли?

- Преди да стартира цялата тази организация г-н Чели се допита до артексперти, които са дали висока оценка на моята живопис и са предвидили, че при добра мениджърска дейност това изкуство може да попадне в 5-те % най-добро в Съединените щати.

- Значи целенасочен пиар. Дано се получи.

- Вижте, това не е точно пиар. Американският проект не е само пиар. Този процес включва редица дейности. Срещи с галеристи, артдилъри, критици, самостоятелни изложби, участия в световни артпанаири и др. През тези три месеца създадох няколко мащабни платна, а така също картини със среден и малък формат и направих изложба. Изложбата предизвика сериозен интерес сред американските ценители. За щастие в Америка има структуриран пазар на изкуството. Видях как хората прегръщаха мои картини и ги целуват като икони.

- Славите се с високите цени, които поставяте на картините си. Прочухте се с това, че оценихте една своя картина на 100 000 евро по време на изложба в България. Мисля, че съвременен художник у нас не е искал толкова за свое платно. Това стратегия ли е, или случайност?

- Нищо случайно няма. Тази цена, за която ме питате, е нормална за високо ниво изкуство. Цените не ги поставям аз. След маркетинговото проучване на североамериканския пазар цените ги поставиха моите артмениджъри. А големите по размер платна могат да надхвърлят и европейските представи за цени.

- Казахте тогава, че се грижите и за отношение към художниците, искате те да имат повече самочувствие. Като цяло българските художници единни ли са в отстояване на гилдийните си интереси, или не?

- Не са, разбира се. Още 1986 г., когато ми затвориха концептуалната изложба "Двери на светлината" (която може би се явява първата инсталация в България), видях колегите ми от Дружеството на пловдивските художници как единодушно гласуваха за моето изключване от СБХ, подмазвайки се на властта. Надявах се поне един да ме подкрепи. Не, и в момента българските художници не са единни в отстояване на своите интереси.

- Бяхме преди две години в галерията ви в Пловдив. Тя е доста изискано и подредено място. Довършихте ли вече всичко, което проектирахте там?

- Почти приключи тази 20-годишна епопея. Отворихме новата зала, където са експонирани картини с размери над 5 метра.

- Видях, че самият вие работите усилено физически, при това много, по превръщането на това място в уникална експозиционна площ...

- Е, нищо не става лесно на този свят. За труда, който се вложи за строежа на сградите, може да се напише роман.

- Сега е криза, целият свят е в криза. Издателите например се оплакват, че който има пари, не купува книги, а който купува, няма пари. Това важи ли при изобразителното изкуство за ситуацията у нас?

- Донякъде да, но не изцяло. Освен в Европа и Съединените щати аз имам колекционери и в България, които вече не са малко на брой. Мисля, че има книги, които трябва да се препрочитат по няколко пъти, но има книги, които и не трябва да се четат. С картините вероятно е същото.

- Тоест не може да се абсолютизира за гилдиите, а е като в Библията: "Много звани, малко призвани" - така ли?

- Горе-долу така.

- То тогава и въпросът за единството на гилдията става излишен. Изглежда невъзможно май.

- Творчеството все пак е индивидуално дело. Не е колективно. Така че сам си отговорихте.

- А трябва ли държавата да подпомага изкуството?

- Директно не. Обаче държавата може да направи един закон, чрез който, освобождавайки фирмите от данъчните им задължения по отношение данък печалба, да се отделя процент за спонсориране и инвестиране на изкуство във всичките му форми. Всички модерни държави имат такива закони.

- Че нали имаме закон за меценатството?

- И видяхме всички, че нашият закон за меценатството не заработи. Това е показателно за неговата неефективност.

- Но от културното министерство долитат непрекъснато вести за разни активности в сферата на изобразителното изкуство. Ето, г-н Вежди Рашидов стартира проекта "Нов Лувър". Какво смятате за него, какви картини трябва да има вътре?

- Аз мисля, че музей се прави, когато има какво да се покаже в него.

- Че в този няма ли да има?

- В Библията, която цитирахте, пише още, че "новото вино се налива в нови мехове". Т.е., ако в този музей ще гледаме същите художници, които гледаме във всички български галерии и музеи, тогава този музей е безсмислен. Например в България няма нито една творба на Кристо, Франческо Клементе, Базелиц, Франк Стела, Джаксън Полък, Хуан Миро, Ди Кунинг, Нагучи...И много други имена, които приживе са влезли в световната история на изкуството. При всички случаи България няма основание да се гордее само със сградата на музея.

- Доста скептично звучи. Дано поне привлече публика. Всъщност изглежда хората не влизат особено в галериите. Защо е така?

- Не е точно така. Хората посещават масово музеите и галериите, когато наистина има нещо интересно. Например изложбата на Дега, която беше показана в няколко града на страната ни. При всяко положение вина има и образователната ни система, не подклажда интересите, не ги провокира.

- А на какво се дължи вашата слава на продаващ, реализиран творец? Имате ли си номер, с който "подлъгвате" колекционера?

- В Изкуството няма номера. Ако не ти харесва картините, няма сила, която да накара колекционера да купи.

- Правите впечатление на амбициозен мъж. Докъде всъщност се простират амбициите ви?

- Като помисля, те са свързани със свободата най-вече. Не амбиция, но мечта ми е да имам свободата и спокойствието да работя. Нищо повече. И повече хора да могат да видят какво се е получило.

- А имате ли рецепта как трябва да се държи художникът, за да провокира и да му се обръща внимание? Да е саможив ли, ексцентричен ли? Или ловък в контактите с властта?

- По принцип творците са ярки индивидуалности. Всеки е различен и не прилича на другия.

- Характерът каква роля играе?

- Характерът е важен. Освен това и шанс трябва, и воля, и позиция. Конформизмът не е добър съветник за твореца.

- Е, вие не изглеждате конформист...

- Какво ли не съм чувал за себе си. Мои турски колеги ме нарекоха "карашък чишит". Което е забавно и донякъде отговаря на моя характер. А в Америка ме наричат Bulgarian Rainbow.
9
4281
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Октомври 2012 20:12
И шивачите поискали високи цени за "Новите дрехи на краля".
12 Октомври 2012 21:09
Отврат
12 Октомври 2012 21:47
Ооо, тоя е по "инсталациите" и "концептуалното изкуство".

Гол охлюв върху гола жена....
12 Октомври 2012 22:00
Да бяхте показали някоя и друга картинка, та да преценим. Американският вкус е малко, да кажем, неразбираем за нас. А и те са хора с пари, наистина защо да не бъдат издоени? Дайте картинките. Ама сигурно трябва да му платите.
12 Октомври 2012 22:56
Натисни тук
12 Октомври 2012 23:27
Мистика. Дали и той знае какво е "нарисувал"?
13 Октомври 2012 12:07
Не разбирам от това изкуство,но ще цитирам Богомил Райнов:"доста ценно произведение,ако се има в предвид количеството боя вложено в него"
13 Октомври 2012 15:29
какво лошо има за художествена галериа в центьра на софиа
13 Октомври 2012 23:41
Този луд ли е или само се прави?Целували му картините, да не са от шоколад?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД