Столичани, които ще санират домовете си, няма да плащат таксите за строително разрешение и тротоарно право, а общината ще облагородява градинките им приоритетно. |
Според министъра остъклените до 31 март 2001 г. балкони няма да бъдат премахвани, а собствениците им не дължат такси и глоби. Само преди два дни депутатът от ГЕРБ Любен Татарски каза, че за да узаконят балконите си, хората ще трябва да платят глоба от поне 5000 лв. И обяви, че няма да има масови събаряния на балкони - това ще се случва само ако недоволен съсед подаде жалба до съответните органи, които нямало как да не се задействат. Павлова стигна още по-далеч в свободните интерпретации на закона, като каза, че остъклените балкони "не е необходимо нито да се декларират, нито да се предприемат стъпки по тяхното узаконяване". Балконите се водят в най-ниската шеста категория строежи, а в закона никъде не се прави изключение за тях. Пак в закона пише, че собствениците имат срок от 12 месеца да подадат заявления за узаконяване.
САНИРАНЕ
111 блока са поискали да се санират с европейски средства. Очаквано интересът е най-голям в София, където са подадени 28 заявления за интерес. 8 от тях вече са одобрени. В столицата обаче има над 3600 панелни сгради с 200 000 жилища в тях. Програмата разполага с 50 млн. лв. и финансира половината от разходите за саниране на домовете. Ресурсът ще стигне за обновяване на между 180 и 200 сгради. Следващият по активност град е Смолян, където има подадени 10 заявления. Иначе в 10 от 36-те града, в които собствениците могат да се включат в програмата за обновяване на жилищата, няма подадено нито едно заявление.
Санирането намалява разходите за ток и отопление между 40 и 60%. Инвестицията се възвръща за 5-7 г. Сгради се освобождават и от местния данък за период до 10 г. Според Павлова след 2020 г. трябва да се забрани санирането на парче.