Българинът може да си позволи средно ипотечен кредит до 34 хил. евро и потребителски заем до 3800 евро, както и да получи кредитна карта с лимит до 750 евро. Той е с "добър" личен кредитен рейтинг - редовно си погасява взетите заеми и не надхвърля възможностите си, но е далеч от отличие. Едва 6% от препитаните граждани се доближават до отлична оценка. Всеки десети българин пък попада в категорията на хората с лош кредитен рейтинг. Причината, според експерти, е или в ниските месечни доходи, или в многото дългове. Все пак българите са успели да избегнат голямата кредитна задлъжнялост и са се измъкнали от "изкушенията" на кредитния бум през периода 2005-2008 г., смятат кредитните експерти.
Заради по-добрите си доходи жителите на големите градове имат по-сериозен шанс да получат сериозен кредит от банка - до 42 хил. евро ипотечен кредит и до 4500 евро потребителски заем. Там и лимитът за кредитна карта е средно 1000 евро. В по-малките населени места доходите позволяват до 23 хил. евро ипотечен, до 2500 евро потребителски кредит и кредитна карта с лимит до 250 евро.
Около 12% от ипотечните кредити у нас могат да бъдат успешно рефинансирани, съобщи финансовият консултант Тихомир Тошев, изпълнителен директор на "Кредит Център". "За да се възползвате от тези оферти и да можете да рефинансирате кредита си, трябва да отговаряте на изискванията към момента - т.е. трябва да сте на работа поне от шест месеца, да имате доход, достатъчен да покрива месечна вноска", обясни Тошев. Той смята, че не всички ипотечни кредити са изгодни за рефинансиране, защото въпреки по-ниските лихви на новия кредит, ако се платят таксите по стария накуп, сделката става неизгодна. Малко над 85% от кредитите все още не са изгодни за рефинансиране. Според Тошев след 3-4 години лихвите ще започнат да се доближават все повече до средните лихви по ипотеките в Европа и тогава опцията за предоговаряне на кредита в съществуващата банка или за рефинансиране при по-изгодни условия ще се разшири.
Експертите от "Кредит Център" съветват клиентите на банките при дългосрочните кредити да се оглеждат за нови по-добри възможности за рефинансиране, например. "Не бива да теглим ипотечен кредит за срок от 25 години и просто периодично да си плащаме вноските по него - ипотечните кредити трябва да бъдат управлявани", обясни Тихомир Тошев.
Защото вместо да обяснят на незапознат човек какво е предимството и удобството на една кредитна карта, те заради комисионата гледат да напъхат дори две и три такива карти на нещастния човечец, без дори да му споменат, че ще му отрежат главата от кръста след два месеца например.
И че кредитната карта е удобно "портмоне" за моменти и места, където истински пари е или неудобно, или не е препоръчително да носиш.
А не - хайде юруш - вземайте кредитни карти, харчете като идиоти, пък после - дебелата лихва и съсипия.
Ето заради това кредитните консултанти трябва да бъдат пребивани профилактично, поне три пъти седмично.
Дори в статията се посочва, че
Все пак българите са успели да избегнат голямата кредитна задлъжнялост и са се измъкнали от "изкушенията" на кредитния бум
, никакви изкушения ,това са неказани истини и скрити факти от кредитните консултанти.Или:
съветват клиентите на банките при дългосрочните кредити да се оглеждат за нови по-добри възможности за рефинансиране
- чудесно - рефинансиране, значи ново и вероятно по-неудобно задлъжняване, с цел погасяване на предишно задължение или задължения.Ето това са консултантите.