Предложените от кабинета нови правила за погасяване на публични задължения може да блокират възстановяването на ДДС за фирмите. От 2013 г. внасяният от компаниите ДДС ще може да се пренасочва автоматично от НАП за покриване на други неплатени задължения, ако те са възникнали с по-ранна дата. Така коректни фирми може да се окажат некоректни платци на ДДС и да загубят правото на данъчен кредит.
За това е алармирал председателят на КНСБ Пламен Димитров на заседанието на тристранната комисия за обсъждане на промените в данъчните закони и проектобюджет 2013. За пръв път стенограма от обсъждане в рамките на тристранката бе публикувана. От текста става ясно, че финансовото министерство е наясно с проблема, но счита невъзстановяването на кредит при длъжници за справедливо.
"Какво се случва с една малка фирма, която е регистрирана по ДДС, внася данъка, но има някакво старо задължение - за вноски или друго задължение? Какво става с нейното право да възстанови ДДС-то, след като от платената вноска по ДДС са прихванати стари задължения и данъкът всъщност не е издължен, а лицето очевидно няма право на данъчен кредит? Така може да се стигне дори и до дерегистрация по ДДС (б. р. - за системно неизпълнение на закона)?", е попитал на заседанието Пламен Димитров.
В опит да успокои участниците в тристранката зам. финансовият министър Владислав Горанов е обяснил, че министерството и НАП са наясно с този риск, но данъчните ще решават за всеки случай поотделно. "Дерегистрацията при три последователно декларирани, но невнесени задължения от лица, регистрирани по ДДС, е правна възможност, но тя не действа автоматично. Администрацията ще преценява конкретните обстоятелства за всяко едно данъчно задължено лице и ще я прилага тогава и само тогава, когато действително имаме некоректно поведение, а не когато имаме ситуация, в която е очевидно, че излиза някакво старо задължение", е обяснил Горанов. "Регистрацията по ДДС дава определени права, но тези права трябва да бъдат противопоставени на това, че ти трябва да си изряден към държавата не само по отношение на ДДС. Ти не може да черпиш права от общия режим на ДДС, ако примерно дължиш корпоративен данък, който не си внесъл, защото не си искал да внесеш", разяснил е още той.
Работодателите също признават, че може да има проблем. "Правото на приспадане на данъчен кредит на купувача възниква при продажбата на стоката или услугата. То не е свързано с плащането на дължимия ДДС от доставчика към бюджета и по тази логика не би трябвало да има проблеми с възстановяването на данъчен кредит. Но практиката на НАП е първо да проверява дали съответния ДДС е платено, за да го възстанови. В този аспект е възможно да има проблеми. За съжаление ние говорим за неща, които не знаем как ще бъдат реализирани на практика", смята изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
От стенограмата става ясно, че държавата няма и техническа възможност да реализира новата схема за прихващане на задължения от Нова година. В момента НАП осигурява достъп по електронен път чрез ПИН до информация за осигурителния доход и внесените вноски. Системата обаче не предоставя информация за стари задължения. По информация на "Сега" софтуерът ще бъде доразработен до края на ноември, но Владислав Горанов говори и за преходен период, в който данъчно задължените лица да могат да изчистят натрупаните до края на 2012 г. задължения. Подобен преходен период в момента в проектозакона не е предвиден и не е ясно дали ще бъде въведен негласно или с допълнителни поправки между първо и второ четене. Самият Горанов признава, че в данните на НАП за налични стари задължения може да има грешки. "Имаме няколко милиона записа в системата, за които и ние като администрация не сме убедени, че са коректни след прехвърлянето на всички масиви от Националния осигурителен институт по отношение на осигурителните вноски и след много други операции, които се правиха през годините. Ние ще имаме нужда от няколко месеца, за да изчистим тези записи", обяснява той.
|
|