:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,931
Активни 905
Страници 1,861
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Сън в невидими градини

Калин Донков
Един господин по телевизията притеснително и все пак някак тържествено обяви, че тази година не е ябълкова и този плод през зимата ще го купуваме скъпо и прескъпо. Опитах се да го изкоментирам със зарзаватчията Траян, но той се изсмя: "Сигурно неговите градини не са родили - рече. - Нашите ябълки идват от чужбина. Там не знаят ялова година." И посочи към детската площадка: "Я глей там, няма обиране, братче."

В края на площадката, забравена от всички, много стара ябълка светеше с безброй излъскани кълъбца, като да бе запалила по клоните си някакви жълти кандила. Минавах всеки ден под нея, без да погледна плодородието в короната й, нито онова, изсипано в нозете й -

половината в тревата, половината върху асфалта. За десетилетията в "Младост 2" дървото бе станало... невидимо, забравено и загърбено от всички - освен, може би, по време на цъфтежа. Една цъфнала ябълка трудно ще я пренебрегнеш...



Такива дървета се срещат още из бетонните квартали



Навремето са нахвърляли панелките върху отчуждените ниви и овощните градини около разрастващия се град и там, където булдозерът е карал през пръсти или пък е имал добро сърце, плодни дървета са останали до днес. Ако някоя нощ си тръгнат настанените тук от нас борове, кипариси, тополи и брези, ще открием, че сме живели в една невидима градина, устоявала и остарявала заедно с нас.

Нищо, че ние не ги забелязваме, че минаваме под тях като с превръзка на очите, че не посягаме към стеснителните им дарове. Привикнали да се разполагат из пустия кър, сред нас те са доживели една унизителна самотност.

Трябвало е да се напълни околността с човеци, за да се види колко са забравени от хората сега. Минувачът не поглежда към клоните им. Не посяга. Синята слива, която пази пътеката към автобусната спирка, никой не я посещаваше и тази есен, докато и последният й плод не тупна в тревата. Черницата, презряла над същата пътека - не я забелязваха освен когато цапаше ризите им. Крушите петровки опадаха за една нощ - излезе вятър и обявиха код жълто. Вишните изсъхнаха върху клоните - още стоят, ще окапят след сланите. Подир листопада под снега ще червенеят и останали по клоните ябълки - това е типична гледка за квартала, в който жителите бойкотират плодните дървета.

Не само възрастните, децата не се изкушават от предано поднесения им плод. Понякога някой като мен ще му обърне внимание, но ще се смути - ще го видят, какво ще си помислят. И отминава. Те стоят в тревата покрай пътеките и алеите - като просяци, които не чакат да получат, чакат да дадат. В един живот, в който кучето все още е приятел на човека, а ябълката - не.

(Не идват и птици, а които се навъртат, кълват около кофите за боклук.)

Виолета, засмяна фотографка, ми прати снимка на отрупана ("оведена" казвахме в Плевен) от плод огромна ябълка. Дървото е от квартал "Слатина". Плодът е едър, щедър и безплатен. Но си стои по клоните и там ще зимува. Какво показва това? Показва, че драмата се разпростира и извън околната на автора "Младост 2". Може би дори е по-мащабна, отколкото ни изглежда засега. Може би е и по-дълбока.



Не упреквам никого - този път





Не си представям моят съкварталец да подрязва занемарените овошки или да варосва пропуканите им стволове. Макар че повечето хора тук са всъщност довчерашни селяни и съвсем не са чужди на това. Те и днес изминават стотици километри, за да оберат ябълка или круша в двора на заключена далечна къща. Между дедите им със сигурност има такива, които са излизали по къра с калеми в пояса и са ашладисвали киселиците и крушите дивачки - да ги питаш защо. "За да не дивеят - казваше дядо ми. И добавяше: - Като някои хора." Спомням си тази приказка сега и се питам: не е ли това безразличие някакъв особен вид подивяване у всички нас? Едно дебелодушие, което ни откъсва от собствената ни цивилизация. Един отказ от най-преданите ни спътници през хилядолетията.

Спомням си как някога за първи път прочетох за филодендроните на Бакстър. Беше в изумителната книга на Николай Хайтов "Бодливата роза" - за живота на човека в природата и за неговите вини и отговорности към нея. Там Хайтов разказва за невероятния опит на американския криминалист Бакстър с двата филодендрона. Правят единия от тях свидетел на смъртта на другия и после установяват, че живият "помни" убиеца и че изпитва "чувства" към него. (Най-вече ужас.) Неведнъж съм се питал какво изпитват дърветата, тревите, мушкатото в саксията, свидетели на всичко, което сме извършили.

Питам се и сега: ако зарязаните, отхвърлени от нас плодни дървета в негостоприемните ни градове наистина могат да помнят, да мислят и да изстрадват, какво ли ще им е на "душата", какво ли ще им е между нас?

Някога, много отдавна, навярно в предчувствие за всичко това, съм записал такъв куплет:

Бедно човечество! Гняв те гнети.

Случай те води.

А ще издъхнат пред твойте врати

звяр и природа.

Това случило ли се е вече? И само с дърветата ли? Не са ли и мнозина между нас вече също тъй "невидими", без надежда да ги забележат, без право да поднесат даровете си, без шанс да потвърдят свещеното си предназначение? Само дето човекът не е ябълка, той не може да цъфти и да ражда, единствено понеже е създаден за това. Трябва му и друга причина. Това е проблемът...

21
6393
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
18 Октомври 2012 20:27
Това просто е старостта, за съжаление. Но ашладисаните дивачета са децата и внуците. Дай им Боже здраве! Но си иска грижа и търпение.
Калин Донков Старостта не е порок, но е голяма гадост.
18 Октомври 2012 21:10
Мдаа. Контрастът с героя на Хайтов от "Дърво без корен" е убийствен. Докъде се докарахме.
18 Октомври 2012 22:16
Панелния апартамент от детството ми беше на първия етаж и точно срещу спалнята имаше едно широко ябълково дърво. Ухаеше невероятно... Онзи ден гледах благоуханни свещи в магазина - с всякакви миризми - на ябълка, на канела, на ванилия... И си спомних онзи мирис на пролетно разцъфнали ябълки съчетан с уханието и влажността на току що изпраните бели чаршафи съхнещи на балкона... едно неповторимо усещане за свежест и чистота - не може да се пресъздаде. А точно където блокът свършваше в плочките на тротоара липсваше плочка и от пръстта започваше лоза. Тя се увиваше нагоре по прозореца и стигаше до съседа на втория етаж... малкото грозде, което даваше обаче си беше кисело . Надолу по пътеката от блока пък имаше дървета, които всяка година преоткривах като сини сливи. Имаше толкова плод, че буквално затрупваше асфалта. Нищо подобно не съм виждал по света. Но имам друго виждане за овощните дръвчета. Винаги съм си мислил, че в бързината на настаняването на хората от селото в новите блокове на бурно развиващия се град, те са търсели нещо което да ги придържа към корените им, да им напомня на родната стряха. И когато са заживели в новата модерна среда, са направили това което биха направили и в селската си къща... сложили са капандури на балкона, направили са градини пред входа, засадили са овощни дървета в общите пространства...
*
Много неща остават невидими, въпреки че са пред очите на всики. И дървета, и хора...
18 Октомври 2012 22:21
=
19 Октомври 2012 01:14
19 Октомври 2012 09:07
Не била ябълкова годината - трънки. От 7 дървета набрахме над 1 тон, поне още толкова опада преди да успеем да го оберем или е в дворовете на комшиите. Пак след всичкото раздаване и натурална размяна, ще рупаме ябълки до кажи-речи до първите от следващата реколта и ще хвърлим сума ти нещо. Жалко, че бащата е принципен противник на ябълковата ракия и сайдера...
19 Октомври 2012 09:57
Ха, туй за дърветета, авторе-важи само за столицата май(за хората-не знам)
В провинцията дечурлигата постоянно се катерят и зобат, като поузреят плодовете грижливи(или не) съседи събират мат'рял за ракийка-не може да иде зян...
19 Октомври 2012 09:59
Маузер-прав е човека(бащата) от ябълки не става добра ракия.
19 Октомври 2012 10:39
Знам една софийска кооперация (сега й викат блок) която цялата беше обрасла с асма. От балконите си хората беряха килограми грозде. Отсякоха асмата! По нея можело да се качат крадци.
19 Октомври 2012 13:45
Удоволствие да се чете!

Но за този цитат:
Навремето са нахвърляли панелките върху отчуждените ниви и овощните градини около разрастващия се град

има е една тъжна последица - навремето отчуждени и платени по някакви цени, но после реституирани и върнати на същите онези, които са били компенсирани за отчуждаването. Затова и квартали като този на автора в момента са нашарени с ресторанти, паркинги, странно израсли лични имоти и подобие, вмъкнати неадекватно между два блока, на детска площадка, отрязващи половин двор на училище ...
19 Октомври 2012 17:00
Здравей, тъжни приятелю
Прочетох думите ти в около два и половина след полунощ, развълнувах се, седнах да ти пиша това, но модераторите нещо ме бяха вкарали в карцера /заради Джимо/, та се разминахме. След това ме емна деня, обсъждах цехове за пелети, оранжерия, въвеждане на OHSAS, върлувах по други теми тук, и ето ме чак сега налице. Но уви, първоначалната красота изветря и вече не е неподкупно и тромаво-искрено. И понеже след твоите думи /отново уви/ няма дълги опашки, ще си позволя да не бъда лаконичен.
19 Октомври 2012 17:45
Една нощ тази есен вървях по бул. "Ал. Москов" от Млаост 3 към Бизнеспарка. Видях количка на клошар, а той излизаше от храстите, прегърнал нещо. Да ми прости, първо помислих, че краде, после - че е намерил бездомно кученце, но когато се вгледах, видях в ръцете му торба с ябълки. Чак тогава вдигнах погледа си и видях разкошната, отрупана с плодове, ябълка. А съм минавал покрай нея десетки пъти. Земята беше отрупана с плодове. Селското в мен ме подкани да се наведа и взема няколко. Почти го направих. Градското ме накара да подмина. И не заради сакенцето, което се води скъп костюм или че ще се изложа. През деня по булеварда минават хиляди коли, изплаших се, че ябълките са неекологични. После се подиграх на себе си. Та аз през седмица купувам ябълки от "Фантастико", който е на 150 метра от дървото, на които откровено си пише, че са от Полша и които са още по-откровена химия. Но, друго си е от магазина, там има ХАСИП - това е СУК. ХАСИП е система за контрол на храните, а СУК е система за управление на качеството. На другия ден разказах по телефона случката на майка ми /пенсионер в Пазарджик, мъча се да я разведрявам/ и забравих радините си вълнения. Ти ми ги напомни. Приеми написаното дотук като ябълка, която ти подавам.
Но това е малкото. Да не се самоунижавам, може би съм кух, може би нямам очи за красивото и истинското. А може би бях забързан, обсебен, заслепен. Да не съдим ние. Четох те днес и виждах през очите ти. И чувствах чрез тебе. Благодаря ти - и това е голямото. Написал си го топло, искрено, тихо, човешки, ласкаво, смирено, тъжно, проникващо, ... Примирил си арматура и бетон с клон и плод, глупост и суета с време и мъдрост. Благодаря ти още веднъж. Другата есен, да сме живи и здрави, ще направим бригада с теб и ще оберем на всички младости ябълките, сливите, черниците и орехите /има и такива, ще те науча къде са/. Всъщност кво да чакаме есента - още напролет с теб сме за лапад, киселец и охлюви. Дотогава - пиши.
Но внимавай, ще те вгорча, но внимавай. Често ми сладниш, често ми се разсейва нишката ти, често се самоцитираш, често сълзиш - абе всичко, което май и аз направих в редовете дотук. Но си искрен, тих и красив. За което от сърце ти поднасям още една ябълка
19 Октомври 2012 18:34
Маузер-прав е човека(бащата) от ябълки не става добра ракия

Да. Първо "завира" трудно - трябва да се свари на компот и тогава да се туря за джибри. Второ, пектините при ферментацията придават особен възкисел вкус, а при варенето на ракията, заради повечето целулоза се образува повече метанол и глъвътъ боли люто. С две думи: да я пият англичаните, ние тази година ще се черпим с кайсиева, дюлева и мускатова, в приблизително същия ред.
19 Октомври 2012 23:42
Хм, а от Младост всяко лято и есен прескачат в двора на Атомния център и обират плодните дръвчета - и вишните, и кайсиите, и ябълките, и крушите... Невъзможно е да се опазят дори до узряването им... Някои дървета тази година наистина не родиха. Но така е всяка година, една година раждат едни, друга - други.

И в Дружба децата все още са от тези, които чупят клоните на ябълките и джанките, още докато са зелени.
Дори ябълките на детелината между Младост и Дружба се обират, нищо че са целите черни от праха на булеварда, а джанките изобщо не узряват!
По Коледа пък обират шишарките на псевдоцугите - красиви били, заедно с клончетата - за украса на празничната трапеза.
Други пък влизат в двора да берат шушулките на акациите.

Ами цветовете на липата, дори тая, която не става за чай? И нея берат, та клоните пращят под балконите наоколо...

Нима остават и кестените?

Неотдавна възрастна жена, седнала да си почине на стълбите на трафопост в Дружба, пред който расте алое, ми каза, че бабите идвали да го скубят "за кръвното"!

Ако се наведете да вдигнете някой боклук, веднага се намира някой, който да ви попита каква билка събирате...

Не вярвам само в Дружба да е така... Та нали хората са еднакви навсякъде...

Ами розите пред параклисите над езерото? И тях ги късат, за да си ги разсаждат на село, изтръгват дори кипарисите и магнолиите, и тях все за същото село...

Сбъркана работа. И изобщо неромантична и неносталгична...

Деца тук могат да се видят по черешите, извисени в търсене на светлина пред входовете; покачили се на височината на третите и дори четвъртите етажи, ще се пребият...
20 Октомври 2012 00:15
това е първото ми мнение в този форум и както гледам няма да е последното.
Другарю автор, а именно Калин Донков. Проблемът е още по-дълбок отколкото се предполага. Взимаме случая, че ние, аз се слагам също към това число, че ние бихме изглеждали глупаво в очите на другите, на обществото като гледаме, съзерцаваме и се замислим спрели за минута-две-три. Дори и да се наведем и да вземем ябълките то изниква нов проблем. Не е ли морално, след като сме хапнали ябълката, да засадим, сега не знам растениевъдите какво ще кажат, но взимам общата точка, семките й??? Защото някак си излиза, че ние просто употребяваме продукта на природата ябълка, за да си задоволим природния проблем наречен глад. Не е ли още по-добре да върнем услугата?
Е, ако хората правеха така, ако свестните, мислещите, спиращите без причина, вглеждащите се около себе си и така нататък, да употребя противоположното на премиерския израз- им. Качествен материал, то тогава щяхме планетата да сме я отрупали с ябълкови дръвчета. не би било лошо. Няма и да се случи никога.
Просто защото хората са изключително повърхностни и боравят с кухи изрази. Животът, ако приемем че съществува такова нещо с точно този термин, не би следвало да е само работа и готвене, храна и сън. Въпреки че, убеден съм, изключително голяма част от хората превключват на режим работа, които често също трае перманентно.
знаете ли-всичко, абсолютно всичко което сме, което е около нас, можеше да бъде много по различно, много по-хубаво , много по-лошо, ако не бяха едни прости и глуповати допускания, измисляния на неща като математика, архитектура, наука, религия, политика... такива понятия като истина, социализация, равенство... . Но веднъж поставен от "царицата" История те са непроменени от както се помни света-математиката грубо казано се базира на теореми отпреди 2000+ години, религията и политиката също са древна работа. Практически ние се променяме много бавно като общество, като цивилизация....
Дано ябълките оцелеят по-дълго от хората. Последните са пагубни основно за себе си "същества".
20 Октомври 2012 04:31
Културната ябълка е в най-висока степен изкуствен растителен продукт, създаден от хората в резултат на много хилядолетия селекция (т.е. генно модифициране) и придобил днешния си вид в западния свят едва по времето на Римската империя. От семената на ябълката не може да се развие ново дърво със същите качества - всяко ново растение трябва да се присажда (по "нашенски" - ашладисва), доскоро - на дива фиданка (киселица), едва напоследък - и на други, но различни културни подложки. Културните растения от гл. т. на еволюцията са "недоносчета", които не биха могли да се появят и да оцелеят без грижата на човека. Много пъти в миналото сме говорили за пшеницата и царевицата и огромните им различия с дивите им предци. Тяхното одомашняване преди около десет хиляди години било техническа и обществена революция, променила коренно живота на човека и пред която бледнее днешната информационна революция.

20 Октомври 2012 08:45
хилядолетия селекция (т.е. генно модифициране)


За кой ли път - селекцията НЕ Е генно модифициране.
20 Октомври 2012 10:27
Под нашия блок има ябълка, а до нея круша. И до тях разкошен розов храст и много цветя, които възрастната комшийка от другия вход сади и полива. Ябълката си е дивачка, ражда ситни и киселки плодове - разкош. Най-интересният факт, свързан с тази ябълка и с ябълките въобще, разказвала съм го на много свои познати е следният: малката ми внучка дето се казва от бебе не обича плодове. Не знам защо, но се мръщи почти на всички плодове. Дядо и всеки ден си купува ябълки и си ги реже на парчета, които стоят в чинийка в кухнята. Малката, с невероятно отвращение, започва да писка - махни го това, махни го това. Питаме: кое да махнем? Тя - онова. И сочи към парчетата ябълка. Но, като минаваме покрай дивачката край блока, детето веднага започва да иска ябълка. И си гризе малкото кисело зелено плодче почти до семките! Айде обяснете ми това?! Същото става като идем на селото на моите родители /нейни прабаба и прадядо/. Сама тича до едно малко дръвче, буквално метър и половина, отрупано с едни мънички червенки ябълчици. Тя сама ги достига, откъсва си и яде. А на онези от магазина дори името не ще да каже, а казва "махни това". Обяснявам си го така - може би дечицата са като животинчета, може би сетивно усещат кое е истинското, кое е химията... знам ли. Така с ябълките по междублоковите пространства.

Калин Донков
20 Октомври 2012 11:33
Една от най-тъжните истории, които някога съм чела! "Те стоят в тревата покрай пътеките и алеите - като просяци, които не чакат да получат, чакат да дадат."
21 Октомври 2012 14:32
Калин Донков,
Те стоят в тревата покрай пътеките и алеите - като просяци, които не чакат да получат, чакат да дадат.

А ние, тръгнали към "развитите" общества, забравяме откъде и за какво сме тръгнали. Забравяме и какво сме имали.

Преди около 5 години за пръв път видях дребни, почти диви червени ябълки "карастоянки". Оттогава гледам да купувам само от тях. Децата много ги харесват и като бяха съвсем малки, не искаха да им ги беля. Дядо им ми казваше: "Те искат червени ябълки, а ти ги правиш бели, като им махаш кората". Освен почти дивите ябълки, започнахме да си берем, сушим и варим на мармалад шипки с дюли. Най-хубавото нещо, което можем да дадем на децата си, е да запазим за тях традицията в храненето и в оцеляването. Към 1960 година, когато бяхме деца, си спомням, че имаше мармалади от шипки, дюли, ябълки... Бяха толкова гъсти, че се режеха на парчета и така ги продаваха. Бяха и с много малко захар. Това правеше възможно яденето на плодове, а не на овкусители, подсладители, сгъстители и т. н., както е сега.
24 Септември 2014 23:35
Смирено, умно и топло... Подобни мисли предизвика в мен това лято една самотна софийска череша. Похапнах, дори се покатерих.
Благодаря за удоволствието.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД