:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,638
Активни 915
Страници 2,568
За един ден 1,302,066

ГЕРБ обеща на майките детски градини вместо пари

Социалният министър успокоява протестиращите с обещания за семейно подоходно облагане в неопределено бъдеще
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Социалният министър Тотю Младенов и депутати обещаха на майките повече социални услуги и места в детските градини вместо поисканите от тях по-високи помощи и обезщетения, адекватни на растящите разходи за отглеждането на деца.
Протестът на над 5000 майки в цялата страна в понеделник доведе до неочакван резултат - вместо повече пари децата получиха обещания за места в нови детски градини. Зам.-председателят на социалната комисия Светлана Ангелова обяви, че парламентарната група на ГЕРБ ще поиска от финансовото министерство допълнителни 30 млн. лв. за изграждането на нови детски ясли и градини в общините. "Така е по-справедливо и по този начин, вместо да даваме пасивно пари за обезщетения за гледане на дете, ще решим трайно проблема с недостига на места в детските градини", смята Ангелова. Такъв проблем обаче съществува единствено в големите градове като София и Варна.

Ангелова изтъкна, че парите са два пъти повече от необходимата сума за увеличение на обезщетението за гледане на малко дете от 240 на 270 лв. Майките обаче настояват то да се обвърже с минималната заплата, която догодина ще е 310 лв. Това би излязло на бюджета около 35 млн. лв. повече, а евентуално увеличение на 290 лв. ще струва 25 млн. лв. Обещанието да се строят детски градини пък прилича на опит да се успокои недоволството на родителите с пари, които ще останат само на хартия, тъй като няма да могат да се усвоят до края на 2013 г. Практиката със строителството на обществени сгради и свързаните с тях обществени поръчки показва, че за такъв период трудно може да бъде извървяна цялата процедура.

По-рано вчера социалният министър Тотю Младенов също попари надеждите на майките за повече пари. "Обезщетенията са обвързани с вноските, които всички ние плащаме в държавното обществено осигуряване. Това са парите на този етап", обяви Младенов. И припомни, че от 950 млн. лв. общ бюджет на социалното министерство над 500 млн. лв. отиват за детските надбавки от 35 лв. Родителите искат да бъдат увеличени и те поне на 50 лв., за да се покриват таксите в градините. Както и да се полагат на всички малчугани, а не само на растящите в семейства с доход до 350 лв. на човек. В момента детски вземат над 80% от децата у нас според министъра. Това означава, че почти 900 000 български деца са от бедни семейства. Увеличението на 50 лв. би излязло около 162 млн. лв. повече. Разчети колко ще струват на бюджета детски за всички няма.

Младенов също обеща държавата да подкрепя децата и родителите им с нови социални услуги. Те обаче са насочени предимно за изоставените деца и към тези, за които има риск от изоставяне. В тях на практика не се оказва подкрепа на родители, които полагат качествена грижа за децата си.

Социалният министър обаче е готов да обсъди с майките другите искания, които не са свързани с повече пари, като промени в Кодекса на труда за въвеждане на непълен работен ден и допълнителни отпуски за родителите на деца до 8 г., семейно подоходно облагане, облекчени условия за кредити. "За подоходното семейно облагане съм категорично "за" и мисля, че е възможно и редно да има такова. Тук с Министерството на финансите и на НАП работим по тази система. Но в Кодекса на труда има достатъчно защитни механизми. Ако има проблеми с тези принципи, които са залегнали в него и които защитават майките, инспекцията по труда е длъжна да реагира към всеки един конкретен случай", каза Младенов.

Светлана Ангелова обаче обяви, че вариант за семейно подоходно облагане в групата на ГЕРБ не е обсъждан. Такова имаше през 2006 г. и 2007 г., но беше отменено с въвеждането на плоския данък.

РЕАКЦИЯ

От КТ "Подкрепа" настояха обезщетението за отглеждане на деца от 1 г. до 2 г. да се увеличи с най-малко 15%. "Ако не се погрижат за семействата с малки деца, управляващите ще допуснат остро социално напрежение и противопоставяне между поколенията и различните социални групи, което ще застраши социалния мир в страната", предупреди президентът на синдиката Константин Тренчев.
74
3472
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
23 Октомври 2012 19:46
ТОЙ забрани ЩЕ-то,ама като няма нищо...
23 Октомври 2012 19:46
Мдам.
А детските градини безплатни ли ще са?
Или ще се плащат с парите на майките... дето няма да им ги дадат.
23 Октомври 2012 20:21
Остава единствено да обещаят,че ще правят и деца!
ПП
Прочеох следващата статия и установих,че вече действат.
23 Октомври 2012 20:37
Да превърнем столицата в детска градина !
п.п. Някой да е чувал скоро да е построена детска градина извън София?
23 Октомври 2012 20:40
Мисля че подходът на управляващите е за предпочитане отколкото раздаването на пари в брой.
}
23 Октомври 2012 20:43
Мисля че подходът на управляващите е за предпочитане отколкото раздаването на пари в брой.


В Индия много детски градини ли има, та мислиш така?
23 Октомври 2012 20:47
ГЕРБ обеща...

23 Октомври 2012 21:27
Детските градини извън София не могат да съберат деца да направят достатъчно групи.

Общо взето излиза по-евтино да си пращаш детето на градина, отколкото да го храниш и гледаш в къщи, а на много места има допълнителни облекчения за затруднени финансово родители, има и дори и пълно опрощаване на такси или плащането им от социални служби.

Освен това в детските градини децата наистина научават много и се социализират - всяка учителка на първолаци може да каже колко много повече знаят и се държат по-зряло в общия случай ходилите на детско заведение деца от неходилите.
23 Октомври 2012 21:28
ГЕРБ обеща
Сефте
23 Октомври 2012 21:31
Survivors
23 Октомври 2012 21:27


Детските градини извън София не могат да съберат деца да направят достатъчно групи.
А стига бе Случайно да си чул , или ако не си - да те светна - в Пловдив има недостиг на места в градините - ама нали не е София - няма си БТВ,ТВ7 и други тв , едва ли ще чуеш .
23 Октомври 2012 22:31
Ден, след като стотици майки в цялата страна протестираха,парламентарната група на ГЕРБ прави предложение към Министерство на финансите да бъдат отпуснати 30 милиона лева допълнително, които да бъдат предназначени главно за общините, за изграждането на нови детски ясли и градини.
И накрая ето и каква е справедливостта за управляващите -Менда Стоянова: Не е подходящо да се облагат печалбите на физическите лица от хазарт.
Натисни тук
23 Октомври 2012 22:44
Да, ГЕРБ се чудят как да загубят по-убедително идущите избори
23 Октомври 2012 22:48
Безсрамно е - тези жени са се осигурявали. Виж за 35 лв - там съм без мнение. Тяхното увеличение подпомага масово мангустите, но е хубаво да ги има, защото сичкото индианец, за да ги взема, трябва като минимум да си имунизира челядта
24 Октомври 2012 04:59
Герб обеща на майките деца и градини за тях!
24 Октомври 2012 08:15
Тази сутрин лъсна голото дупе/израз на ББорисов/ на баш мафиота-няма 15 млн.за децата през 2013,но обещава 30 милиона за следващите 4 години за строеж на градини?!Ама те са общински?!Държавата не може да ги строи или целево да финансира общините?!Майките искат СЕГА пари за децата си,ТОЙ обещава асфалт за Лунната пътека?!Бабуин такова цела държава...
http://i.frognews.bg/images/stories/novini/primate.jpg
24 Октомври 2012 09:48
Да дават увеличение на пари по майчинство само за тези, които с години си плащат осигуровките и нямат задължения към Топлофикация и така нататък.
24 Октомври 2012 09:51
вила, едно, че детските градини са общински, но и след построяването им, общината, не държавата ги субсидира, за да работят. Т.е. товари се общинския бюджет. Но това е друга тема. В случая не е справедливо да се обвинява социалното министерство, че родителите в България не разполагат с достатъчно средства, за да отглеждат децата си спокойно. Не може работодателите да реват, че се вдигала минималната работна заплата на 310! лева, че се вдигали осигурителните прагове, че работниците искали да вземат редовно заплата (криза било) вместо да са доволни на нещо от време на време, че няма работеща икономика, че няма политическа сила, която сериозно да защитеве неционалните интереси на България, че няма работеща стратегия за демографското развитие и да е лесно да се отглеждат деца. Социалното министерство няма как да покрие всички дупки - няма от къде да вземе пари за това. Законодателно нещата са на прилично ниво. Сега мамите искат още промени. Срещу които веднага, активно или пасивно, ще противодействат работодателите. И в крайа сметка онези, които могат да ползват тези права, ще се откажат доброволно от тях. Иначе ще си загубят работата. Наивно е да се смята, че държавата може да им гарантира 100% неприкосновеност. От всички лакардии единственото смислено нещо е приемането на семейносот подоходно облагане - от една страна ще остават повече пари у работещите, от друга страна няма да се получава преливане на финанси от работещи към неработещи (което е основен проблем сега). Обаче герберите нямат топки да го направят - отиде им циганският електорат.
24 Октомври 2012 10:07
Колко НАГЛО, ЦИНИЧНО и ДЕМАГОГСКО!!! Сумата от 240 или поне исканите 300 лв. се получават В МОМЕНТА и се ползват от хората СЕГА и за непорасналите им деца! Химерните градини ще се строят поне 2-3 години / един строяж няма как да се състои в рамките на 1 година/ и ще се ползват от хората, когато децата им вече нямат нужда от това. Правете си изводите що за партия е ГЕРБ.
24 Октомври 2012 10:18
Както вече са отбелязали форумците-въпроса е малко двустранен: Нужно е да се увеличат парите за отглеждане на дете от1 до 2 години, и да не са обвързани с МРЗ, а да са на база внесени осигуровки и т. н., защото(това тук вече е другата страна на проблема) не е справедливо работил-неработил, осигуряван или не да получават еднакво обезщетение. За детските надбавки (35лв/мес)-изчистени задължения към ТЕЦ, ВИК, ЕОН/ЧЕЗ, НОИ, НЗОК платени данъци-чак тогава - детски.

Т. е. да се премахне "професията" социално слаб. Циганки с по 5-6 деца, половината освидетелствани от ТЕЛК....това е около 1200 лв месечно---ходи ги стигай, има хора дето не получават толкова и за два месеца(а са си платили всички задължения)

Те градини ще построят, но(може би и преди съм споменавал) тези деца растат, след...може и година в столицата и 2-3 от големите градове-ще започнат да не достигат начални училища. Имат ли т.н. управляващи някаква мисъл за това близко бъдеще или ще има истерия, като до сега с детските градини.
Не може да имаш възможност да получиш данни за родените в София деца, и да не сметнеш след 2 г дали ще има толкова места в градините............
Сега им е още по-лесно: колкото да в градините(вкл. и часните) - толкова места трябва да има в началните училища.

Постоянно имам усещането, че ни управляват идиоти ЧКНВДР
24 Октомври 2012 11:11
И детски градини ще ви направим, и деца...
24 Октомври 2012 11:28
Всичко свързано с плащане 'на дете' трябва да отпадне.
Необходимо е да се въведе семейно облагане, свързано с приспадане на данъци.
24 Октомври 2012 11:51
Няма да стане, ха на бас, защото политиката е да се насърчават да раждат само малцинствата. Само който не иска не го е видял. Социалния експеримент да се развъди само покорно и безропотно население отдавна е в ход.
24 Октомври 2012 12:22
Пак се започна - дайте пари, да се борим, да искаме, на какво прилича това?

Я да видим как е в Европа?

14 седмици платена отпуска по майчинство и толкоз.

Вчера една българка в Швейцария с бебе от баща италианец обясняваше, че само четири месеца имала право да си гледа дедето в къщи, помощите били двеста франка на месец, а после си давала детето на градина/за които се чакало още едва ли не преди да забременееш/ за три дни, всеки един от които струвал 126 франка.

Това е богатата Швейцария.

В цяла Европа платената отпуска по майчинство е 14 седмици, а в САЩ такава изобщо няма.


Социалистите от ПЕС се опитаха да пробутат в ЕС директива за увеличаване на отпуската по майчинство на 20 седмици, но номерът не мина.



"Страните от ЕС отказват отпуск по майчинство 20 седмици
Правителствата на страните от ЕС категорично отхвърлиха предложение за минимален отпуск по майчинство от 20 седмици и за налагане на принцип на платен отпуск по бащинство. Такъв проект бе дискутиран за първи път в Европейския парламент от социалните министри на страните членки на ЕС в Брюксел. "Много голямо мнозинство от страните членки на ЕС считат, че парламентът е отишъл твърде далеч с предложението за удължаване на майчинството на 20 седмици с пълно възнаграждение от 100% от заплатата, което не е база за преговори", каза белгийският министър на заетостта Жоел Милке, чиято страна в момента председателства ЕС. Сега минималната отпуска по майчинство в ЕС е 14 седмици. В много страни тя е по-дълга, но условията на заплащане са много различни в различните държави членки. Жоел Милке посочи, че европейските правителства са отворени за идеята да се въведе 18-седмичен минимален отпуск по майчинство, което бе първоначално предложено от Европейската комисия и което отговаря на препоръките на Международната организация на труда /МОТ/. Те обаче отхвърлят идеята заплащането на този период да бъде 100% от заплатата. Страните, които най-твърдо се противопоставят на удължаването на минималната отпуска по майчинство до 20 седмици, основно Франция и Великобритания, изтъкват, че това ще доведе до големи допълнителни разходи в момент на финансова криза. Франция изчислява, че това би и струвало 1.3 млрд. евро. Германският министър на заетостта Кристина Шрьодер заяви, че като се има предвид икономическата обстановка и изискванията на Пакта за стабилност, Германия не може да си позволи такова удължаване. Британският й колега Крис Грейлинг поиска спиране на преговорите по този въпрос, "който заплашва равновесието на социалната сигурност". Според него Европа трябва да остане на сегашното положение - 14-седмичен минимален отпуск по майчинство. /АФП /"


Така че - по-полека с дайте да дадете.



24 Октомври 2012 12:36
Всичко свързано с плащане 'на дете' трябва да отпадне.

Бравос!
Малко факти:
- 35 кинта за бебешки "боти" китайско производство(иде Зима)
- 40 лв за яке с комбинезон
- 50 стинки за едно "ако" или напишкване Х 3 до 5 пъти дневно Х 30 дни = 45 кинта минимум
- мама и тате на работа, в яслата няма "топло", манджата 1лев/дневно от общината+1лев от таксата=2лв, за кое по-напреж...
(ама плащаме по 40 до 60лв такса за тоя де духа... през неуплътнените прозорци и врати)
Има и още, но ще ви го спестя...
Щото е гадно!

Дет' се казва - да са живи и здрави Дъртите!
Че ако не сме ние, и по едно чаве нямаше да ни родят младите.. Българки!
И това не е от СЕГА, още от времето на Луканов е.

24 Октомври 2012 12:40
Специало погледнах и във форума на БГ мама, има специално отворена тема за разликите между България и Европа по този въпрос, ами да, оказа се,че България е най-социалната от социалните, що става въпрос за отглеждане на дете.

Ето едно мнение от там:


Да,наистина отпуска по майчинство в Бг е най-дългия в Европа.Никъде не ти пазят мястото две години и не ти признават стоенето вкъщи за трудов стаж.
Не съм работила в Холандия,но знам,че майката има право на 6 месеца (и то отскоро,преди бяха 3), в които може да си остане у дома,за да си гледа детето.След това или се връща на работа (може и апарт) или напуска.Не познавам холандка,която да си е напуснала работата,за да си гледа детето, но почти всички източно-европейки си остават у дома с децата след раждането,докато децата станат на поне две години.
Детските са 70 или 80 евро месец,изплащат се за тримесечие.Т.е. не са кой знае колко повече от България.

Много сериозен е проблема обаче с детските градини-няма места,децата ги записват преди да са се родили.А ако не работят и двамата родители е ужасно скъпо.
като кажа на някого,че детската градина в Бг е 30 евро и децата получават топъл обяд всички са много изненадани.Тук ядат сандвичи и ябълки и това за 1250 евро на месец,ако работят родителите е по-евтино.


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=339652.0
24 Октомври 2012 12:44
С други думи - професия "майка" по света няма.

Всеки сам е отговорен и за децата, и за родителите си.
24 Октомври 2012 12:52
Всеки сам е отговорен и за децата, и за родителите си..

Къде това?
.
P.S.Аха, видях - kartinka/вълшебница..
24 Октомври 2012 13:01
Навсякъде:

Пак там:

Re: Майчинство в чужбина-разлика с България
« #29 Вт., 28 Апр. 2009, 15:23 »

--------------------------------------------------------------------------------

За Австралия- Тук няма платено майчинство. Работодателя е длъжен да ти пази работното място една година. Няма детски. Ако си социално слаб, самотен родител социалните служби ще ти помогнат, но в никакъв случай няма да получиш много пари. Докато си по майчинство не ти тече трудов стаж. До миналата година даваха еднократна помощ за всяко родено бебе в размер на 5000$, но от тази година дали ще ги получиш или не зависи от дохода на семейството и много хора няма да вземат и тях.
Като чета написаното се убеждавам, че наистина България има много добра социална политика относно майчинството. Относно демографския проблем на България- според мен това се дължи главно на емиграцията, а не толкова на раждаемостта.



Вместо да се радват, че имат привилегии, каквито никъде по света няма и да плюят в пазва да не им ги отнемат, те протести правят с ескалиращи претенции.
24 Октомври 2012 13:04
Ми да си доде тук при баба и дядо, да си го отгледа, и после... айде пак по "пустата му й чужбина"!
Или какво...
Ще зарежеш детето си в името на "кариерата"?!
Че това не е майка, това е изрод някакъв... при който всичко е планирано в името на бизнеса!
Кой ги направи такива бе?!
А?
24 Октомври 2012 13:11
Седиш си в къщи и си гледаш детето, бащата ви издържа и толкоз.

В Япония например омъжи ли се жената, напуска работа и си гледа децата, това е закон при тях.

Само че държавата няма никаква грижа за това как се оправяш .

Още:


Цитат на: ALFI в Вт., 28 Апр. 2009, 15:23

Като чета написаното се убеждавам, че наистина България има много добра социална политика относно майчинството.

Toва ми стана ясно като видях жените тук след раждането как никакви условия нямат.
В България е най_добре в това отношение.Но пък майките в България искат промени в май4инството,както е в ЕС.Явно не са наясно какви са условията в прословутият ЕС.
Детските градини са 4астни,но пък според мен са доста мизерни.
Държавна съм виждала само една,бих я оприли4ила като празна стая,където работещите жени си оставят децата колкото да не са на улицата.


Дала съм линк, четете си сами.
24 Октомври 2012 13:15
Сибила, не се излагай. Child benefits под някаква форма има във всички (аз поне не знам да има изключения, ако някой зане - да напише за коя държава става дума) държави от ЕС/Западна Европа.
Плащат се и в Австралия.
Някъде се наричат Family Tax benefits и може емигрантите, на които им куца английския, да не са разбрали за какво става дума. Затова е добре е да се четат и други източници освен форума на бгмама иначе е лесно да се изложи човек.

In Australia, Child benefit payments are currently called Family Tax Benefit. Family Tax Benefit is income tested and is linked to the Australian Income tax system. It can be claimed as fortnighly payments or as an annual lump sum. It may be payable for dependant children from birth up to the age of 24. Children 16 years or older may alternatively be eligible for Youth Allowance. Parents of dependant children under the age of 16 may also be eligible for Income Support Payments including Parenting Payment and Newstart Allowance for Primary Carers of Children.


Детските обикновено са от няколко компонента. Един основен,който се плаща на на всички семейства независимо от дохода (без изключение) до навършване на 16 или 18 годишна на детето плюс добавки за социално слабите семейства. Има добавки, които се изплащат, ако детето продъ;жава да учи full time след навършване на 16 години и т.н.
24 Октомври 2012 13:16
Ясно Сибила!
Излишно е...

Всъщност, кому трябваше да служи Държавата, само на себе си, или...
24 Октомври 2012 13:18


Както и да го чета, у нас е най-добре:

Тук е по-подробно:


Цитат на: МАЙКА в Пон., 20 Окт. 2008, 11:56
Платеното майчинство тук е 14 седмици, и то само ако отговаряш на определни условия - да си работил за един и същ работодател поне година преди раждането и минимум 20 часа на седмица (май беше). Работното място ти се пази 1 година, но ти плащат 14 седмици.
За детски се класираш в зависимост от семейния доход, броя деца в домакинството и тяхната възраст. Ние детски не получаваме.
За детска градина плащахме до скоро 220 долара на седмица.
На 5 години тръгват на училище. Сега плащам 15-20 долара на ден занималня, защото съм на работа, а училището свършва в 3ч.


Ако съм права и говориш относно САЩ, това не е вярно.
1. Всеки щат има различни изисквания относно колко дълго работодателят ти пази работното място. В повечето щати е 3 месеца само. Така, че САЩ е на последно място по положителни черти относно майчинството.
2. Ако си на Part Time (20 часа на седмица) - работодателят не е задължен да пази работното място. Ако работодателят ти е готин човек и се разбереш с него да те вземе пак е съвсем друго. За да ти пазят мястото трябва да си Full Time (което се счита от 30 часа на горе - пак в зависимост в кой щат си).
3. Платено майчинство няма по закон! Ако работодателят ти има опция за maternity leave това е друго. В никой щат не задължават платено майчинство. Работодателят го решава това - ако иска ти дава, ако иска не. Това е договорено като са те наели на работа. Всеки работодател има различни benefits.
4. Детски няма - има само социална помощ в зависимост от дохода. Целият доход се взима и се разделя на глави от семейството и се приравнява към Federal Poverty Level Guide, за да се види колко процента под или над най-ниското ниво сте, за да ви се отпусне помощ. Най-често срещаната помощ е купони за ядене, която на 4 човека обикновено е около $500 на месец, което е нищо като имаме в предвид колко струва яденето в момента в САЩ.
5. Ако имате малки доходи можете да се квалифицирате за намален Kindergarden към щата (пак в зависимост от това в кой щат сте).

С две думи, в САЩ, за да имате деца трябва единия да работи денем другия нощем, за да можете да се сменяте (което за съжаление е всекидневието на много българи в САЩ) или да имате хубави доходи.
24 Октомври 2012 13:23
Сибила, ти колко време беше в платен отпуск по майчинство когато синовете ти бяха бебета? И‌ колко време ти пазиха щата докато ползва отпуск по майчинство, (ако си била на щатна работа, де щото имам известни съмнения, че не си била)?
24 Октомври 2012 13:24
Така е, Сибила!
Само в България е възможно детска градина за 30 €, а извън София и за 20 €...
Както навярно се досещате, това е възможно единствено поради смешните заплати на учителките от 250-300 €... и при положение, че почти всички са с висше образование и допълнителни квалификации... При почти същите заплати в частните детски градини таксите са около 200 €...
Тези смешни заплати са около 10 пъти по-ниски спрямо европейските и това ниско заплащане прави учителската професия твърде непривлекателна - средната възраст е около 50 години и скоро няма да има учителки...
От друга страна - обществото се отнася към учителите като към обслужващ персонал - родителите все с претенции, те сякаш знаят по-добре как се учат и възпитават деца...
За да се издигне авторитетът на професията, държавата трябва да се намеси - незабавно заплатите по 2, а на отличените учители по 3, безплатно образование в педагогическите специалности във ВУЗ и договор за работа след дипломирането...
А що се отнася за детските пари - пак държавата да подобри условията за бизнес, да създаде държавни предприятия, да осигури работа и достойни заплати и хората сами ще си посрещат разходите по децата...
24 Октомври 2012 13:24
Щях да забравя - имам племенница в Шотландия, живее и работи легално там от 7 години.
Хубава страна, хубави хора...
Няма да казвам какво получава за двете хлапета(родени в Англия), щото не искам да ми завиждат "БГмамите" тук.
.
Абе не разбрахте ли че Европа иска деца?
Колко пъти да ви се обяснява?!
24 Октомври 2012 13:29
Не съм била в никакво платено майчинство, защото бях редовна студентка по времето, когато се родиха и двете ми деца.

Тичах да ги кърмя в междучасията, а и имах право на определен процент отсъствия от лекции.
Но това си беше мой личен избор и никого не съм молила /освен родителите си/ да ми помага в този много труден период.

Имаше и някаква стипенция за майките - студентки, не си спомням колко на месец.
24 Октомври 2012 13:37
Права е сибила - като законодателство в България майчинството е едно от най-добре уредените от гл. т. на родителите. Но мизерията си е мизерия... Не само за родителите на малки деца, за целия народ. За това са виновни политиците изобщо, а не само онези, имали нещастието да се озоват в социалното министерство.
24 Октомври 2012 13:39
Не съм била в никакво платено майчинство, защото бях редовна студентка по времето, когато се родиха и двете ми деца

Точно както предполагах. Това обяснява нещата, но само в известна степен. От една страна сигурно не ти е било лесно, затова си набрала толкоз (извинявай за прямотата, но така изглежда отстрани) злоба срещу тези, които са поизчакали да родят децата си след като са започнали работа и са се възползвали от възможността за платено майчинство.От друга - това е бил твой избор да имаш деца докато следваш. Не отива на една жена да се нахвърля настървено срещу правата на други жени. Сред тези жени са бъдещите майки на твоите внуци. Помисли за тях.
24 Октомври 2012 13:45
Тези смешни заплати са около 10 пъти по-ниски спрямо европейските и това ниско заплащане


Редник,

Винаги когато се говори за смешни заплати, трябва да се отчита и какво получанаш срещу тях.

Защото тези в Европа освен големи заплати имат и големи разходи и като ги съпоставиш, получава им се/ на среднте, не на тези, които висят на социални помощи/ горе-долу като при нас /поне аз така го изчислих/.

Горе- долу само във Франция положението е някак сравнимо, като изключим това, че и французойките ползват много по-кратък отпуск по майчинство от българките.



За Франция нещата стоят горе-долу по следния начин :

- платено майчинство - 16 седмици (4 месеца) за първо и второ дете, 6 месеца за трето или близнаци; 16-те седмици са разпределени така - 6 седмици преди термина и 10 след раждането, като от 6-те седмици преди термина можеш да "пренесеш" 4 след раждането (т.е. си задължена да излезеш по майчинство 2 седмици преди термина). Към тях могат да се добавят 2 седмици преди термина, по лекарска преценка, както и 4 седмици след (също по лекарска преценка).
След като се върнеш на работа, ако кърмиш, може да се договориш с работодателя за 1 час намалено работно време.

- по време на майчинството получаваш 80% от заплатата си, ако имаш определен брой (мисля че бяха 220) часове изработени през последните 6 месеца

- след като ти изтече майчинството, можеш да вземеш т.нар. "отпуск по родителство", до навършване 3 години на детето, през който получаваш 360 евро месечно (560, ако нямаш право на други помощи).

- работното място ти се пази, по закон работодателят е задължен да те върне на позицията, на която си била преди майчинството, а ако позицията е трансформирана/съкратена, трябва да те назначи на място със същата заплата (което не пречи да има и злоупотреби). Брои се за 3 месеца трудов стаж.

- помощи - в зависимост от доходите. До навършване на 3 години - по 172 евро/месец при условие, че доходите не надвишават определена сума (напр. 32 300 евро за родители с едно дете). При същите условия има и еднократна помощ преди раждането на детето (в 7ия месец от бременността) - 863 евро.

За сравнение - минималната работна заплата е около 1100 евро/месец, наемът на двустаен апаратамент (45 кв.м.) в не най-престижно парижко предградие (наше село) - около 700 евро/месец, пакет памперси (на Pampers, 60 бр) - малко под 20 евро, адаптираното мляко почва от 15 евро кутията...
24 Октомври 2012 13:47
Между другото, Сибила, ситуацията с майчинските в държавите от ЕС има и много други аспекти, които не зачекваш предполагам поради незнание било твое било на майките от форума на бгмама: осигурена финансовата стабилност на семейството да отглежда децата си дори, ако единият родител не работи, възможността за part time работа на майките със сигурнос заплащане докато детето 2 или 3 дни посещава детска градина и дори след като тръгне на училище и много други.

А, да някои от тези придобивки не се дават на семейства на емигранти с неизяснен статус в държавата, в която пребивават, та емигрантите остават с убеждението, че системата е еднаква за всички. Е, не е.
24 Октомври 2012 13:51
От една страна сигурно не ти е било лесно, затова си набрала толкоз (извинявай за прямотата, но така изглежда отстрани) злоба срещу тези, които са поизчакали да родят децата си след като са започнали работа и са се възползвали от възможността за платено майчинство.


Откъъде го измисли това, че съм набрала злоба?

Най-хладнокръвно и без никакви емоции описах какво е положението с майчинството в Европа и по света.

Там хората са го мислили дълги години и са решили, че никой не е длъжен да ти плаща заради това, че имаш деца.
Ти си отговорен за тяхната издръжка, а не някой друг да изработва заради теб заплатата ти, докато ти си зает със съвсем други, твои лични, ангажименти.


Мнението ми не само за майчинството, а и за всякакви други социални привилегии, които някой друг плаща, е такова.
24 Октомври 2012 13:58
Не е злоба, от недоебване е...
24 Октомври 2012 13:58
Защото тези в Европа освен големи заплати имат и големи разходи и като ги съпоставиш, получава им се/ на среднте, не на тези, които висят на социални помощи/ горе-долу като при нас /поне аз така го изчислих/.

Сибила, да ти повторя пак, че явно не четеш внимателно: не се излагай. Ако не живееше в България щеше да знаеш,че ако семейството в ЕС има доходи под необходимия минимум получава маса помощи, включително му плащат част или целия наем, т.н. housing benefit. Ако семейството има дете, то има приоритет при получаване на общинско жилище и т.н. Казах ти - системата за подпомагане на семейства с деца е сложна, но функционираща. Има Family Tax Credits, Children Tax Credits и много други. Има осигурени места в детска градина за децата след 2-годишна възраст. Но не седмична детска градина, защото обществото смятам, че до навършване на 3-4 години детето трябва се отглежда основно в семейна среда, а не в инкубатор.

Наистина ми е забавно да чета от българи живеещи в България как живеят хората по света. Дочуто от форума на бгмама. Звучи като виц, само че тъжен виц.
24 Октомври 2012 14:01
Горе- долу само във Франция положението е някак сравнимо, като изключим това, че и французойките ползват много по-кратък отпуск по майчинство от българките.


И в Германия и в Белгия e също като във Франция
24 Октомври 2012 14:11
Доколкото чета мнение на майки, които живеят в чужбина, тоест - свидетелски показания, всички те твърдят, че в положението на майките в България е най-социално.

Прочете ли за Франция например?

Помощи от 320 до 560 евро месечно /ако не полчаваш други социални/, при положение, че минималната работна заплата е 1130 евро.

Чети линка от БГ Мама, който постнах, и ще се убедиш, че излагащият се си ти.

Ако не вярваш все още, прочети това:


Илияна Йотова: Майчинството в България е пример за цяла Европа
Периодът и условията на майчинство в България трябва да са пример за останалите членки на ЕС, заяви Илияна Йотова по време на дебат в Европейския Парламент относно преразглеждането на европейската Директива за отпуск по майчинство.

"Необходимо а да се подобрят условията за майчинство в Европа, тъй като е недопустимо в 21 век жените да бъдат наказвани за избора си да бъдат майки", каза още българският евродепутат. Законът за майчинство в България предвижда период от 3 години, като по време на първата година на жената се изплаща 90% от последната месечна заплата; през втората година се изплаща минималната работна заплата за държавата, а третата година е неплатена. През целия този период на майчинство тя няма право да бъде освободена от работното си място. За разлика от България, обаче, ситуацията на жените, които раждат и излизат в майчинство в Европа, не е толкова благоприятна. В Белгия и Германия, например, срокът на майчинство е 14 седмици, като в Белгия 10 са задължителни, а в Германия са разпределени 6 седмици преди раждането и 8 след това.


Да, ама евродепутатката Йотова получи масиран отпор на предложението си от страна на европейските работодатели, защото, пак казвам, Европа не е съгласна да създава нова професия "майка":


Работодателите критикуват предложението на ЕС да удължи отпуска по майчинство



Европейски компании призовават депутатите да се противопоставят на предложенията за удължаване на отпуска по майчинство до 18 или даже до 20 седмици. Това съобщават от бизнес организацията със седалище в Брюксел БИЗНЕСЕВРОПА по повод предстоящото гласуване в ЕП за продължаване на отпуска по майчинство.

БИЗНЕСЕВРОПА подкрепя целта за подобряване на работните условия на работещите жени. Организацията счита, че удължаването на отпуска по майчинство до 18 или даже до 20 седмици ще предизвика значителни разходи. Според организацията “обществените финанси са ограничени и бизнесът , по-специално малките и средни предприятия, се боряг за оцеляване. Така само за девет страни взети заедно, предложението ще генерира годишни разходи от около 6 милиарда лева”.

Членовете на организацията твърдят също , че предложенията ще бъдат в ущърб на женската заетост и ще наложат излишни ограничения за постигането на много по-висок процент на наемане на жени на работа.
От организацията смятат също, че предложенията ще подкопаят различните и добре функциониращи национални системи, които предлагат комбинация от различни възможности за отпуск по майчинство, и няма никакво оправдание за ЕС да се намесва в тези системи.

БИЗНЕСЕВРОПА представлява малките, средни и големи компании. Създадена през 1958 година тя обединява 40 водещи индустриални и работодателски федерации от 34 европейски страни, работещи заедно, за да постигнат растеж и конкурентоспособност в Европа.



http://www.parliamentsmagazine.eu/analysis_review.php?n=8
24 Октомври 2012 14:18
Сибила, четете избирателно и цитирате информация от 2008 г. Несериозно е.
Аз пък четох писано от членове на СНБМ и те са си направили труда да проверят в официална информация на Европейската комисия за това как са уредени нещата в различните страни от ЕС и се оказва, че има и по-добри от нашите условия и като продължителност, и като обезщетения, и като допълнителни облекчения за родителите. Примери са Швеция, Естония, Румъния, Италия и др.
24 Октомври 2012 14:25
По телевизията една репортерка вчера взела да смята, че надбавките не можели да покрият само памперсите за един месец.
Невероятно нагло! Че когато нямаш пари - минавай на пелени и пери в пералнята, пести парите за детски храни например. А не искай да сменяш памперси на три часа и държавата да ти ги плаща.
Не им стигали помощите да покрият и купоните от детската кухня!!! Абе тез мами какво правят по цял ден, освен да бутат количките от кухнята до кафенето и да сменят памперси!!!? Нима не могат да приготвят в кухнята в дома си питателно пюре за детето си, а плащат на кухня?
Така поставени исканията са наистина велико нахалство.
(Иначе на репортажа всички бяха с хубави прически и дрехи, количките бяха модерни, дори имаше една в последния моден писък - черна.)
24 Октомври 2012 14:28
Невероятно нагло! Че когато нямаш пари - минавай на пелени и пери в пералнята, пести парите за детски храни например. А не искай да сменяш памперси на три часа и държавата да ти ги плаща.


Това не може да бъде написано от жена, която някога е гледала деца!
24 Октомври 2012 14:29
Защото тези в Европа освен големи заплати имат и големи разходи и като ги съпоставиш, получава им се/ на среднте, не на тези, които висят на социални помощи/ горе-долу като при нас /поне аз така го изчислих/.

Вярно ли е така? В коя Европа това? В реланата, или във виртуалната? Щото има разлика, изобщо не е нито горе, нито долу като при нас. Ама изобщо.
Един пример - живях и работих известно време в Люксембург - държавата в ЕС с най-висок стандарт. Получавах с 20% над минималната заплата за страната, плащах наем и успявах да спестявам по около 800-1000 Е на месец, отделно изпращах у дома и не се лишавах от нищо, освен от собствен автомобил. Тук получавам с около 20% над средната заплата, не плащам наем, спестявам по 20 лв. месечно, не пращам на никого, лишавам се от много неща и имам автомобил (2 броя). Пък ти си смятай както и колкото искаш.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД