Протестът на над 5000 майки в цялата страна в понеделник доведе до неочакван резултат - вместо повече пари децата получиха обещания за места в нови детски градини. Зам.-председателят на социалната комисия Светлана Ангелова обяви, че парламентарната група на ГЕРБ ще поиска от финансовото министерство допълнителни 30 млн. лв. за изграждането на нови детски ясли и градини в общините. "Така е по-справедливо и по този начин, вместо да даваме пасивно пари за обезщетения за гледане на дете, ще решим трайно проблема с недостига на места в детските градини", смята Ангелова. Такъв проблем обаче съществува единствено в големите градове като София и Варна.
Ангелова изтъкна, че парите са два пъти повече от необходимата сума за увеличение на обезщетението за гледане на малко дете от 240 на 270 лв. Майките обаче настояват то да се обвърже с минималната заплата, която догодина ще е 310 лв. Това би излязло на бюджета около 35 млн. лв. повече, а евентуално увеличение на 290 лв. ще струва 25 млн. лв. Обещанието да се строят детски градини пък прилича на опит да се успокои недоволството на родителите с пари, които ще останат само на хартия, тъй като няма да могат да се усвоят до края на 2013 г. Практиката със строителството на обществени сгради и свързаните с тях обществени поръчки показва, че за такъв период трудно може да бъде извървяна цялата процедура.
По-рано вчера социалният министър Тотю Младенов също попари надеждите на майките за повече пари. "Обезщетенията са обвързани с вноските, които всички ние плащаме в държавното обществено осигуряване. Това са парите на този етап", обяви Младенов. И припомни, че от 950 млн. лв. общ бюджет на социалното министерство над 500 млн. лв. отиват за детските надбавки от 35 лв. Родителите искат да бъдат увеличени и те поне на 50 лв., за да се покриват таксите в градините. Както и да се полагат на всички малчугани, а не само на растящите в семейства с доход до 350 лв. на човек. В момента детски вземат над 80% от децата у нас според министъра. Това означава, че почти 900 000 български деца са от бедни семейства. Увеличението на 50 лв. би излязло около 162 млн. лв. повече. Разчети колко ще струват на бюджета детски за всички няма.
Младенов също обеща държавата да подкрепя децата и родителите им с нови социални услуги. Те обаче са насочени предимно за изоставените деца и към тези, за които има риск от изоставяне. В тях на практика не се оказва подкрепа на родители, които полагат качествена грижа за децата си.
Социалният министър обаче е готов да обсъди с майките другите искания, които не са свързани с повече пари, като промени в Кодекса на труда за въвеждане на непълен работен ден и допълнителни отпуски за родителите на деца до 8 г., семейно подоходно облагане, облекчени условия за кредити. "За подоходното семейно облагане съм категорично "за" и мисля, че е възможно и редно да има такова. Тук с Министерството на финансите и на НАП работим по тази система. Но в Кодекса на труда има достатъчно защитни механизми. Ако има проблеми с тези принципи, които са залегнали в него и които защитават майките, инспекцията по труда е длъжна да реагира към всеки един конкретен случай", каза Младенов.
Светлана Ангелова обаче обяви, че вариант за семейно подоходно облагане в групата на ГЕРБ не е обсъждан. Такова имаше през 2006 г. и 2007 г., но беше отменено с въвеждането на плоския данък.
РЕАКЦИЯ
От КТ "Подкрепа" настояха обезщетението за отглеждане на деца от 1 г. до 2 г. да се увеличи с най-малко 15%. "Ако не се погрижат за семействата с малки деца, управляващите ще допуснат остро социално напрежение и противопоставяне между поколенията и различните социални групи, което ще застраши социалния мир в страната", предупреди президентът на синдиката Константин Тренчев.