Службите за борба с организираната престъпност и за финансов надзор в Германия предупредиха за зачестили случаи на пране на пари от чужбина, съобщи в."Билд". Изданието цитира проучване на двете институции, според което през м.г. разследващите са разгледали близо 13 000 случая по подозрение за пране на пари. В сравнение с 2010 г. това е увеличение от около 17%. Откакто законът за прането за пари влезе в сила в Германия през 1993 г., никога не е имало толкова много подозрения за нарушения. Забелязва се най-голямо увеличение на измамите, при които частни лица предоставят банковите си сметки за пране на пари. Все по-често за тази цел се използват и пазарът на недвижими имоти, ресторанти и казина. "Има особено голяма поток на пари от Италия към Германия", казва експертът Фридрих Шнайдер от университета в Линц. "Но също така Русия, Беларус и Украйна се оказват източник на средствата от кръговете на организираната престъпност към Германия", допълва той.
Според неофициални преценки престъпните групировки в Европа генерират около 135 милиарда евро годишно. Германия се счита за "Елдорадо" за прането на пари. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) във федералната република годишно се изпират между 43 и 57 милиарда евро през германските предприятия. През 2011 г. в Германия са били конфискувани около 170 милиона евро, а за същия период в Италия - 1.3 милиарда. Само в Сицилия през последните три години властите са иззели 4.5 милиарда евро. Според разследващите в Германия италианската полиция действа по-категорично срещу мафията и това кара престъпните групировки да насочват средствата си към ФРГ и други държави.
Германските власти са убедени, че голяма част от проблемите се коренят в казината. Организацията на германските служители в борбата с престъпността предупреждава за бум на малките заведения за хазарт с автомати с монети. От 2006 г. тези автомати са се увеличили четирикратно, а оборотът на бранша - с 40%. Разследващите подозират, че собствениците на казина манипулират автоматите, за да вкарат нелегалните средства в законната икономика. Властите си обясняват покачването на подозрителните случаи с нарасналата "чувствителност" на банките, застрахователите и други финансови компании, които все по-често сигнализират за съмнителни транзакции.