След поредицата от обрати около новия данък върху лихвите нито банките, нито финансовото министерство се наемат да коментират какви в крайна сметка ще са очакваните приходи от него. Не е ясно дали изключването на част от влоговете от облагането ще доведе до намаляване на приходите и с колко. Допълнителна неяснота създава и намерението на банките да отговорят на данъка с предлагане на алтернативни продукти, така че дължимият налог да бъде намален максимално или напълно избягнат.
Както "Сега" писа, финансовото министерство първоначално обяви, че от новия налог върху лихвите по депозити и влогове се окачват около 120 млн. лв. Детайлни разчети не бяха представени. Шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че въпросните 120 млн. лв. са заложени в бюджета и ако данъкът отпадне, и приходната, и разходната му част ще трябва да се преработват. След гласуването на данъчните промени в парламента обаче се разбра, че около данъка има и много технически проблеми. Така управляващите в крайна сметка решиха, че безсрочните влогове и част от разплащателните сметки, които се третират от банките като влогови, няма да се облагат.
От финансовото министерство вчера не отговориха на въпрос на "Сега" как тези промени ще засегнат сметките за очакваните приходи от данъка. До редакционното приключване на броя не бе открита за коментар и Менда Стоянова. Статистиката на БНБ показва, че безсрочните влогове (депозити, договорени за ползване след предизвестие до 3 месеца) към края на септември възлизат на 5.757 млрд. лв. При 3% лихва изключването им би се равнявало на около 17 млн. лв. намаление на приходите. Не е ясно каква част от разплащателните сметки се третират като влогови и какви суми има натрупани по тях. Наред с това отделни кръгове в ГЕРБ настояват да се изключат по някакъв начин и лихвите по стари депозити, генерирани в рамките на 2012 г., независимо че падежите по тях ще са през 2013.
Прогнози не се наемат да правят и от банковия сектор. "Докато не се видят окончателните текстове, които ще бъдат предложени, всякакви коментари са на сляпо", заявиха пред "Сега" банкови експерти, пожелали анонимност. От асоциацията на банките официално предупредиха, че въвеждането на данъка ще доведе до предлагането на нови продукти, с които част от данъка да бъде спестен или напълно избягнат. Според банкери един от начините за избягване на налога е евентуален отказ от държавната гаранция по влоговете. Подобно решение обаче изисква доверие.