:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 118
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Мен ме роди българската земя”

Днешните будители няма как да бъдат забелязани, делото им ще даде плод в бъдното
Герб на България от "Стематография" на Христофор Жефарович, 1741 г. Освен този главен български герб, в книгата си Жефарович включва ясно обозначени и със собствени знаци редица български области, които в един или друг исторически момент имат по-самостоятелна роля в българската история - Дардания (българските земи в Мала Азия), Македония, Мизия, Морава, Тракия Римска (днешна Западна, Централна, Беломорска и част от Източна Тракия). Разположението на надписите и оцветяването са на автора.
По лъкатушния ни исторически път са се намирали, винаги когато е било нужно, достатъчно будни българи, които да посочат накъде да вървим. Техният брой е бил толкова по-голям, колкото по-съдбоносни за българския народ са били времената. Тези прозорливи люде, които така сполучливо наричаме будители, преди всички други българи провиждат в бъдното и насочвани неизменно от своя дълг, според народната нужда, водят България напред. За да я има.

Един въпрос често ни терзае: как да разпознаем будителите днес, в наше време, за да им окажем приживе почестите, които несъмнено заслужават. Отговорът е един - няма начин. Днешните будители няма как да бъдат забелязани, делото им ще даде плод в бъдното, не ни е дадено да знаем за него отсега. А и винаги се намират безочливи ласкатели, които безсрамно да нарочат за будител я началника си, я друго някое безлично същество. Помните, вярвам, преди десетина години вече преживяхме унижението тържествуващо да ни сочат за будител един случаен президент, когото ще помним с шапките на жена му, един съвсем празен министър-председател, цяла поредица недостойни агенти с черни досиета, някои даже си купиха званието "Народен будител", казват за около 2000 зелени, евтиния. Имали бол пари, ще кажете след Алеко, платили, имената им дори днес никой не помни, какво остава за след време.

Само историческото време и единствено то може да посочи будителя. Не е като да си жив апостол, не е титла това, нито купена научна степен, нито изпросен орден и медал, нито добре платена държавна награда. Само историческото време може да покаже кой е намерил верния път за България и е имал смелостта с пръст да го посочи на другите.

Да, трябва смелост, за да се възправиш срещу хулите и подигравките, щом си уверен в правотата си, прозрял си в бъдещето и знаеш верния път. Не е като да пълниш банковите си сметки, когато случайността и верни другарчета в игрите са те издигнали нависоко, уж за да служиш на народа си, но е неизмеримо по-благородно.

Смелост и благородство са нужни дори само да следваш собствения си път, без да се отклоняваш. Хилядократно по-нужни са те, за да поведеш и другите след себе си, а трябва и пълно себеотричане, за да не спреш по средата. Само народните будители могат да извървят пътя, който са начертали за себе си и за България. За да се види и разбере това, е нужно достатъчно историческо времево разстояние, нищо друго.



* * *



Цяла една епоха - епохата на Българското възраждане, прелива от родолюбиви мъже и жени, за които народното добруване стои най-високо. Такова стълпотворение от достойни люде, готови за саможертва, може да се срещне сигурно само в най-критичните мигове от българската история. Говори се и се пише най-често за дейците в този процес, които следват във времето Паисий Хилендарски, много по-рядко се споменават неговите предшественици. А те не бива да се забравят най-малкото защото нищо и никой не идва на празно място - предтечите трябва също да се помнят и знаят.

В средата на робството, а и след нея, историческото знание е от първостепенно значение за подигането на българите срещу тиранията. Точно през XVII в. страхът от завоевателите полека започва да отстъпва място пред народностното осъзнаване на покорените в Османската империя. В съзвучие с общоевропейската обществена мисъл и по българските земи се пробужда силно национално чувство, избуяват далечните вече спомени за славната ни държава, за страшни царе и величави победи.

Всъщност и по това време, и чак до края на робството няма по-мощен подтик за националното чувство на предците ни от величието на средновековната българска държава. Така вече става ясно защо именно представители на славни стари български родове в Чипровци, Силистра и Македония най-напред подемат борбата за национално освестяване. Мнозина по това време разбират незаменимата роля на историческото знание в националното ни възраждане, но някои успяват ясно да изрекат целите на същото това знание - обединение и пробуждане на българите.

Възникването на интерес към българската история всъщност вече е налице сред просветените чужденци, но несъмнено значение за Българското възраждане имат домашните автори. Без съмнение пръв сред тях е Петър Богдан Бакшев (1601-1674) от Чипровци, който почти в края на живота си написва първата "История на България" (ръкопис от 1667 г.). Макар само малка част от това съчинение - увод и 4 глави от общо 20 (Б. Димитров, 1985) да е достигнала до наши дни, и те дават ясна представа за качеството на произведението, което очевидно обобщава всичко, известно до този момент, за българската история. Въпреки авторовото уточнение в увода (вж. Извори) преувеличения от любов към родината не са нужни, самото написване на първата съвременна българска история е напълно достатъчно, за да причислим Петър Богдан сред най-ранните предтечи на Българското възраждане. Без съмнение неговите произведения идеологически обосновават и първия по-значителен и организиран бунт срещу завоевателите - Чипровското въстание от 1688 г.



Основната идея в съчиненията на друг предвъзрожденец - Кръстьо Пейкич (1665/1669-1731), също от Чипровци, е идеята за единството на всички българи (Ил. Конев, 1979). Вярно е, че основното произведение на този високообразован и безспорно изключително надарен българин - "Огледало на истината между Източната и Западната църква" (1716 г.), може да се стори твърде отвлечено за съвременния читател, доколкото българите католици днес са сравнително малко, но очевидно въпросът за религиозното единство на българите е достатъчно важен в началото на XVIII в. Може би малко встрани от общите стремления стои "Автобиография" на силистренеца Партений Павлович (1695-1760), но темата за единството на българите е основна и за него. Та как иначе може да се противостои на поробителя, ако дори християните в империята не са единни?!

Христофор Жефарович (края на XVII в.-1753) от Дойран е вероятно най-известното име сред всички предтечи на Българското възраждане. Макар вече да е доказано, че неговата "Стематография" (1741 г.) има и други високообразовани автори, макар съвсем точно да е известно какъв точно е приносът на Жефарович в това произведение, то повече от ясно е, че включването както на гербовете на България, така и на гербовете на населени предимно с българи области, които имат важно значение в българската история, сред гербовете на напълно независими по това време държави ще да е изиграло изключителна роля за подигането на националния дух. Христофор Жефарович е точно от будителите, които сочат пътя. Само някакви си двайсетина години остават до Паисий и неговата "История славянобългарска", чиято мощ ще възпламени напълно и завинаги българският национален дух.





Извори



"Мнозина са описвали българската история, всеки, както е смятал за вярно или похвално. Разумно изглеждаше да се помоли някой от това племе да хвърли светлина не само върху неща, които е чувал или е прочел в книгите, но и за наученото за бащината земя от [собствен] дълъг опит... като различава истината от лъжата, и [да] разкаже за земята и областите, реките и планините, които сам познава добре. Мен ме роди българската земя, сега, почти грохнал от старост, същата родина ме крепи като разпадащ се кораб след дълги и разнообразни пътешествия, но не мисля да обхвана всичко, а смятам да изясня някои само неща, да разпръсна заблудите, разпространявани необмислено от други, да защитя древността на католическата вяра и управлението на църквата в тези области...

Съзнавам, разбира се, слабите сили на таланта си и колко малко блясък и изящество може би ще даде на човечеството грубото ми перо; но към този дълг ме тласкат природата и насърченията, които чувам, та всеки като частица от света да съдейства за общото благо...

И така, за да бъде прав пътят ми към истината, поставих си за цел да не се разпростирам по-нашироко, отколкото е редно, нито любовта ми към родината да преувеличи нещо..."

Из "История на България" от Петър Богдан, 1667 г.



"От своя страна аз не само се моля на бог да бъдат моите братя християни [православни] съединени с нас ["кристияните", така Пейкич обозначава българите католици], но моля още същите християни да се молят и те на бог за това единство и от своя страна да не поставят никакви пречки, както правят това много неразумни, които сега псуват нашата вяра, нашия закон... и прибягват до много други обиди, които аз се срамувам да напиша... Първо, мои мили братя, с тези ваши необосновани действия не само погубвате своята душа, но още спомагате за това бог да чуе невярната молитва на турчина, който навсякъде моли бог да няма мир между християните...

Когато и да разговарят помежду си кристияни [католици] и християни [православни], един друг да не се обиждат, а да разговарят тихо, благодушно и без претенциозност, защото с грубост единство не се постига..."

Из "Огледало на истината между Източната и Западната църква" на Кръстьо Пейкич, 1716 г.







Свързани текстове:



http://www.segabg.com/article.php?issueid=5246§ionid=5&id=0001301

http://www.segabg.com/article.php?issueid=5366§ionid=5&id=0001301

http://www.segabg.com/article.php?issueid=5550§ionid=5&id=0001301

http://www.segabg.com/article.php?id=604301

37
17212
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
31 Октомври 2012 19:26
Просто няма как! Котка -
31 Октомври 2012 19:48
Днешните будители няма как да бъдат забелязани, делото им ще даде плод в бъдното
- а бе както е тръгнало да ни будят от сон наш настоящий будителите нови, няма как да не ги наречем с истинското им име. И това са.... петлите! От состоянието ни насущно (идеали всенародни, политика, образование, производство и т.п.) да не би друго нящо би ни събудило?
31 Октомври 2012 19:56
Верно няма как!

Котка
31 Октомври 2012 21:05
И аз да окна Котка
===
Похвално е, че Петрински е решил да напомни за хърватските босненски фанцисканци, които донасят просвещенските идеи в България.
31 Октомври 2012 21:13
За статията и аз като котка дигам но да ме извиняваш в цяла Дардания с фенер да търсиш я пет български села ще намериш я шест а останалите са турски има около десетина урумски,в които живеят помаци от Ксанти.В Дарданията българите са били трудолюбиви и харни хора, като кажа че съм изселник от България ,само хубави слова за българите хортуват.Запазени са и някои названия на местности-Нивата,Паламарка,Шумата,Тепавицата,Гаджалколю и т.н.
31 Октомври 2012 21:31
Цялата една епоха, като термин "Българско Възраждане" дължиме на този човек:

В историята на нашето Възраждане Юрий Венелин заема особено място поради факта, че между всички чужди историографи именно той пръв се залавя не само да проучи основно българската история, но и да очертае духовния живот и политическото състояние на съвременните му българи, за които в чужбина преди него нищо определено не се е знаело.
След падането на България под турско робство българската народност е за дълго време забравена. Едва ли се е знаело нещо за нея дори и в Русия. Мнозина там смятат, че българският народ отдавна е престанал да съществува и че край Дунава не се чува вече славянска реч. Даже Добровски – един от създателите на славистиката, смята, че българският език, който той не познава, е “сръбско наречие”. Пръв Юрий Венелин дава по-точни и подробни сведения за съвременните му българи в своето изследване “Древните и днешни българи в политическо, историческо и религиозно отношение към русите”, а и в редица други книжовни трудове. Изказва някои решителни възгледи за произхода и миналото на българите. Изтъква, че загдето са забравени, те са виновни, най-вече славяните. Решително се противопоставя на разпространеното тогава на Запад мнение, че българите са от татарско потекло. Опитва се да очертае духовната връзка между руси и българи по език, нрави и бит. Според него русите в началото на ІV век падат под влиянието на готите и са освободени от волжаните, т.е. от българите. Тук намира повод още веднъж да се обърне към русите и да им напомни с укор за техните исторически задължения спрямо българите: “От ръцете на българите ние сме получили кръщението, те са ни научили да четем и пишем, на техния език ние сме писали почти до времето на Ломоносова – люлката на българите е неразривно свързана с люлката на руския народ”.
31 Октомври 2012 21:32
Джимо
31 Октомври 2012 21:50
Ейй, прецака ми идеята...Абе, Манрико, дан' си откраднал машната на хер Щирнер?
31 Октомври 2012 21:56
К'во ся пак Манрико? Нали е важното палчета да се вдигат, дали ще е Комарницки, Петрински или Джимо, няма значение. По Павловски се кара - светне ли лампичка - вдигаш палче, лаеш и си мечтаеш един ден да те нахранят.
31 Октомври 2012 22:27
Щурчо, не си съвсем прав - заслугата на Венелин към българите е огромна, но първият, който припомня на Европа, че има българи, е Вук Караджич, сръбски филолог, фолклорист, етнограф и историк Вук Стефанович Караджич (1787-1864). Защото именно той в ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ САНКТПЕТЕРБУРГСКИТЕ СРАВНИТЕЛНИ РЕЧНИЦИ НА ВСИЧКИ ЕЗИЦИ И НАРЕЧИЯ С ОСОБЕНИ ПРИМЕРИ ОТ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК, пръв, ясно и убедително, представя българския език пред европейската научна мисъл. С това той оповестява, че сред южните славяни живее и българският народ, народ със свой самостоятелен език и със своя многовековна история.
31 Октомври 2012 22:37
А най-лесно ся разпознава будителя кат ся ... събудиш. Насън будител не мож позна. Щото, верно, той та буди, ма ти ся извърнеш на другий хълбок, изсумтиш, попръднеш, да прощавате, па ся унесеш в дрямка безпробудна.
31 Октомври 2012 22:41
Аз само уточних за "Възраждането". Инак, допълнението ти за Караджич е на точно и на място.
31 Октомври 2012 23:22
"Един въпрос често ни терзае: как да разпознаем будителите днес, в наше време, за да им окажем приживе почестите, които несъмнено заслужават. Отговорът е един - няма начин."
"Смелост и благородство са нужни дори само да следваш собствения си път, без да се отклоняваш. Хилядократно по-нужни са те, за да поведеш и другите след себе си, а трябва и пълно себеотричане, за да не спреш по средата. Само народните будители могат да извървят пътя, който са начертали за себе си и за България. За да се види и разбере това, е нужно достатъчно историческо времево разстояние, нищо друго."
"В средата на робството, а и след нея, историческото знание е от първостепенно значение за подигането на българите срещу тиранията. Точно през XVII в. страхът от завоевателите полека започва да отстъпва място пред народностното осъзнаване на покорените в Османската империя. В съзвучие с общоевропейската обществена мисъл и по българските земи се пробужда силно национално чувство, избуяват далечните вече спомени за славната ни държава, за страшни царе и величави победи."
Та ...и от мене -Котка,
31 Октомври 2012 23:28
А иначе ...ако требе да сме по-сериозни:
Честит им Ден на народните будители на сите учители,читалищни деятели,творци и просветители !
Лично я ще съм вечно благодарен и признателен на всички мои учители от 1-ви до 16-ти клас.
31 Октомври 2012 23:34
Препоръчвам ви книгите на Марияна Цибранска.
31 Октомври 2012 23:45
Бай Асане! Ошгелдин! Как е времето в Грендландия?
31 Октомври 2012 23:55
Защо всички вдигат палци на котка?
01 Ноември 2012 00:00
Великолепна статия!
Дребна техническа забележка. Ясно е, че в изворите си ползвал издания от червено време, в които "Бог" се пише с малка буква. Нормата да се пише с голяма беше възстановена, моля ти се, спазвай я.
01 Ноември 2012 00:09
Хош булдук,Гяволе!
Ми как да е времето...отначало ти е студено,дните се нижат мъчително,ама после свикваш и даже ти става безразлично/да не кажа "убаво"/.
Да ти признаем честно -сигурен съм,че в най-скоро време па ще отскочим до тама.И тоа път ако не доживотно,със сигурност ще е бая по за дълго.
При вас,комитите,как е?
Громите ли омразните османлии?
Приемате ли декларации за арменскйио "геноцид"?
Или само ги отменяте?
Предай много по-здрави на моя добър приятел Метю!
Със здраве.
01 Ноември 2012 00:22
Защо всички вдигат палци на котка?

Предполагам е своеобразно "Мачкай, Бойко!"...
01 Ноември 2012 00:31
Точно през XVII в. страхът от завоевателите полека започва да отстъпва място пред народностното осъзнаване на покорените в Османската империя. В съзвучие с общоевропейската обществена мисъл и по българските земи се пробужда силно национално чувство, избуяват далечните вече спомени за славната ни държава, за страшни царе и величави победи.


Ако това го напише кандидат-студент, със сигурност ще получи двойка, защото написаното показва абсолютно невежество по темата. А на Петрински за такива "бисери" дори и хонорар му плащат!
01 Ноември 2012 01:22
По лъкатушния ни исторически

Решително се противопоставя на разпространеното тогава на Запад мнение, че българите са от татарско потекло.
Като един от заспалите , но готов да се "събуди" без да се извърта на другий хълбок, да попитам "Българите от какво потекло сме?"
По-миналата седмица с щерката трябваше да намерим характеристиките на изображенията на "Тракийски конник", сравнявайки две монети и един паметник. Понеже сме от по-заспалите, объркахме паметника от трета страница с "Мадарския конник" (от шеста страница)- изображение на български владетел. Каквото беше валидно за монетите (копие, вдигнато над рамото и насочено срещу лъв, лък на гърба и конникът се придружа от куче), същото беше за "Мадарския конник". Като разказваше урока си, щерката каза "Мадарският конник, изображение на тракийски владетел, издълбано в скалата на 23 метра. На такова голяма височина никой друг народ не е могъл да създаде скулптура". Не бях и сега не съм сигурен дали конникът е тракийски или български .Траките са обожествявали коня (македонците също), българите са живеели на него. И двата народа са погребвали мъртвите като са оставили погребални могили, за разлика от славяни и елини, които са изгаряли мъртъвците. Да се чуди човек как славяни и българи са били създали държава. Едните живеели в землянки, другите уж номади в колиби (аули), а пък първото нещо, което създали е каменен град, столицата Плиска. От де им дошло на акъла, че може да се строи с камъни? Да няма нещо общо с един хилядолетен опит на едни тракийци, които уж били изчезнали от историята. Изчезнали, изчезнали, ама римските/византийските провинции носят техните племенни имена, та до ден днешен.
Пък като гледам сегашния ни "лъкатушен" живот (на кой ли "голям брат" не сме подложили задни части), не е по-различен от тракийския някогашен. Как ли траките са спастрели злато и коне, а пък сега ние само дългове и мутри? Ама знам ли след време, ако се разрови нечий "мутренски гроб", да не се намери съкровище по-голямо от тракийските. Ей тогава ще е ясно потеклото.
01 Ноември 2012 02:23
Bay Hasan - живо, здраво! Много клас, много нещо, бре.
Аз така и си останах с 8 класа, 4 курса и 8 семестъра, колкото да добутам до гурбетчия.
Ама винаги ще спомням един мъж, дошъл в час на класния (в средата на 8-ми клас), да ни разкаже за морската професия, за Търговския флот, за Танкерния флот и зараждащият се (Океански) Риболовен флот. Вие сте, вика, момчета-бургазлийчета, гезайте морета и океяни! Те това е будител, от най-малките, ежедневни някак, с не-знам какво музикално образования и работеше възпитател. В "морското" имаше деца от цяла България и за тях имаше занималня и спално, както при езиковите гимназии. Водеше и училищния хор.
.
Петрински, сполай за добрите думи към хора заслужили ги с делата си!
01 Ноември 2012 07:04
Още една котка
01 Ноември 2012 07:39
Сия статия да се счита заявление от г-на Петрински да бъде назначен за народен будител, когато му дойде времето
01 Ноември 2012 07:52
Първо да спазим традицията и след това да задем въпросът,който ни терзае всеки четвъртък:
Е ли Петрински будител или да?
01 Ноември 2012 08:08
Будител е та пушек се вдига !
01 Ноември 2012 10:08
Вдигнатите палци до тук показват ясно,че в българската история има място за нови изследвания,нови доказателства-материални или нематериални, особенно за съхранението на българския народ под игото на турците. Как така този народ, пет века разпъван, грабен, насилван, е запазил вяра и език,писменост и книжовност.Не е ли този факт сам по себе си удивителен. Агресия е имало и духовна -потурчване на деца формирали еничарския корпус, помохамеданчване на цели области, агресия на гръцката и ромънска макар и православни църкви. Да не говорим за Ислиама. Въпреки това БУДИТЕЛИ. Малко известни на посъщество колоси на духа. В София има улица Петър Богдан, която е съвсем близо до улица Георги Пеячевич.Колко обаче от живеещите на тези улици знаят за делото на тези хора. Необходими са повече документални филми,посветени тези и други такива личности, които да заместят турските сапунки за т.н. "Златен век" който за българите е черен, мрачен и какво ли още не. Как е възможно в прайм тайма една телевизия да пуска именно този филм,който, наред със женските интриги от харема, непрекъснато напомня за еничарството, жестокостта. Насреща нито една телевизия не показва подвига, материален или духовен на български люде,които са живяли по същото време. О неразумний юроде...
01 Ноември 2012 10:13
Когато и да разговарят помежду си кристияни [католици] и християни [православни], един друг да не се обиждат, а да разговарят тихо, благодушно и без претенциозност, защото с грубост единство не се постига...

Колко валидно е и сега - в нашето настояще , когато за да те забележат трябва да си арогантен, груб и безпардонен ( ние му викаме напорист и амбициозен ) и да надвикаш останалите.

за статията
01 Ноември 2012 10:22
Журналистите трябва да са нашите съвременни будители!
01 Ноември 2012 10:46
Журналистите трябва да са нашите съвременни будители!

Имат сал два проблема - с моженето и недостига на пари. Ако се издигнат над тях ще се живее по-добре в Б-я.
01 Ноември 2012 11:01
Журналистите трябва да са нашите съвременни будители!

Добре де, вие за заспали ли се смятате, та ви трябват будители?
01 Ноември 2012 12:24
Понеже само заспалите народи имат „народни будители”, е задължително дисидентите на „народният сомнанбулизъм” не само да се почитат, но и да се разграничават – особено в Средновековията на СПАсеНиЕТО, в които сомнанбулизмът на нацията е еволюирал в будната кома на религиозността (юридическа, финансова, партийна, политическа, медийна, демократична… и саниран с бЛУДнАТА кома(нДИРЩИНА) на Църквите (теистични и „секуларизирани”.

Една от любимите маг(ар)ии на сВЕЩенИЦИТЕ на деМАГогИЯТА, е почитта пред гроба („малкото зло”, с която се маскира огромният кошмар на гРОБарСТВОТО (масовият гРОБ) – практикувано като Юрисдикцията на ИзМАМИТЕ. В акта на признателност, поклонявайки се пред Менталната Гол(г)ота на Спасителят, поклонниците Му разкриват задните си части и задните си прелести пред „Гробокопачите на Злото”, които не пропускат да се възполват от възможността да докажат „защо дяволите са лукави пропаднали ангели” и „защо пътят към (г)Ада е осеян с добри намерения”.

Както е написано и в БИблияТА: „Ако някой си мисли, че зАДникЪТ на политика Искра Фидосова е голям – значи още не е видял зАДникА на политолога Огнян Минчев.” Какво общо има БибЛЕЙСКИЯТ цитАТ с темата за народните будители?! – е парлаМЕНТАЛНО питане само на б(л)удно спящите представители на народа.
01 Ноември 2012 16:28
Ден на народните будители - 01 ноември, предложен и въведен през 1922 год от Стоян Омарчевски, министър на просвещението в кабинета на Александър Стамболийски.
04 Ноември 2012 09:59
Иван Петрински
04 Ноември 2012 21:05
Горко на народ, комуто се налага да го будят.
За съжаление, при опит да обясниш на по-просветлени народи какво точно е будител, срещаш, естествено, недоумение...
04 Ноември 2012 23:43
Чарлз Дикенс е бил гениален будител и все още ненадминат майстор. Да бяхте го чели... Британия е по-друга след него. Събудена.

Дори САЩ. След "Мартин Чазълуит".



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД