Данъчната несигурност е най-голямата вътрешна заплаха за икономиката. Предупреждението отправи Георги Прохаски, шеф на Центъра за икономическо развитие. Вчера ЦИР представи поредния си месечен анализ, според който след лошото първо полугодие България все пак може да отбележи и над 1% ръст на брутния вътрешен продукт за 2012 г.
Прохаски разкритикува внезапното въвеждане на данък върху лихви и подхвърлените идеи за ревизия на плоския данък. Плоският данък работи много добре и няма никакви причини да се правят промени, коментира икономистът. Анализът на ЦИР сочи, че най-стабилните данъчни приходи през последните години са от облагане на доходите на гражданите, и това се дължи именно на ниската 10-процентна ставка. "От четирите основни групи приходоизточници единствено постъпленията от данък върху доходите на физическите лица се увеличават всяка година от 2008 г., с изключение на 2010 г., когато отстъпват леко", се отбелязва в доклада. Прохаски посочи, че при сегашните мащаби на сенчестата икономика в България няма логика да се говори за вдигане на данъци, което би довело до ново посивяване. Той обаче е притеснен, че след изборите може да станем свидетели на лоши данъчни експерименти. "В данъчната област дългосрочната устойчивост е изключително важна - за бизнеса, за чуждите инвеститори, за облика на страната", изтъкна експертът. Само преди 2 дни и новата посланичката на САЩ Марси Рийс акцентира в първата си публична изява у нас, че предвидимостта и устойчивостта на правилата са най-важни за инвеститорите.
"За разлика от повечето коментатори аз не смятам, че облагането на доходите от лихви само по себе си ще доведе до някакви сериозни трусове, но начинът, по който се въвежда, е твърде притеснителен", коментира Прохаски. Той изрази надежда, че това ще е последният случай, в който правителството налага важни законови промени без обществено обсъждане, без оценка на ефектите и в последния момент.
КРИТИКИ И ПОХВАЛИ
Българският бизнес показва добри реакции на проблемите в еврозоната и все по-голяма част от експорта вече отива в страни извън ЕС, показва анализът на ЦИР. Делът на износа към Евросъюза е спаднал от 62 на 59%, към Китай има двоен скок на експорта, а Русия вече измества Сърбия и Македония. Добра новина има при вноса, където най-бързо растат инвестиционните стоки. Те вече са почти една четвърт от целия импорт, което обещава добро бъдеще за българската икономика.
Най-голямата заплаха за всяка икономика е липса на адекватно агрегатно търсене. Адекватно е това търсене което осигурява пълна заетост - нито повече, нито по-малко.
Защото преди да се интересува от данъци и разходи всеки производител гледа първо как са продажбите.
Никоя фирма не съкращава разходите и не уволнява, когато е залята с поръчки.
Системата на валутен борд е пагубна за българската икономика, дами и господа.
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_26.html