:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,594,044
Активни 205
Страници 24,680
За един ден 1,302,066

Данъчните завои са най-вредни за икономиката

Заради кризата българският бизнес вече преориентира експорта си към страни извън ЕС
Данъчната несигурност е най-голямата вътрешна заплаха за икономиката. Предупреждението отправи Георги Прохаски, шеф на Центъра за икономическо развитие. Вчера ЦИР представи поредния си месечен анализ, според който след лошото първо полугодие България все пак може да отбележи и над 1% ръст на брутния вътрешен продукт за 2012 г.

Прохаски разкритикува внезапното въвеждане на данък върху лихви и подхвърлените идеи за ревизия на плоския данък. Плоският данък работи много добре и няма никакви причини да се правят промени, коментира икономистът. Анализът на ЦИР сочи, че най-стабилните данъчни приходи през последните години са от облагане на доходите на гражданите, и това се дължи именно на ниската 10-процентна ставка. "От четирите основни групи приходоизточници единствено постъпленията от данък върху доходите на физическите лица се увеличават всяка година от 2008 г., с изключение на 2010 г., когато отстъпват леко", се отбелязва в доклада. Прохаски посочи, че при сегашните мащаби на сенчестата икономика в България няма логика да се говори за вдигане на данъци, което би довело до ново посивяване. Той обаче е притеснен, че след изборите може да станем свидетели на лоши данъчни експерименти. "В данъчната област дългосрочната устойчивост е изключително важна - за бизнеса, за чуждите инвеститори, за облика на страната", изтъкна експертът. Само преди 2 дни и новата посланичката на САЩ Марси Рийс акцентира в първата си публична изява у нас, че предвидимостта и устойчивостта на правилата са най-важни за инвеститорите.

"За разлика от повечето коментатори аз не смятам, че облагането на доходите от лихви само по себе си ще доведе до някакви сериозни трусове, но начинът, по който се въвежда, е твърде притеснителен", коментира Прохаски. Той изрази надежда, че това ще е последният случай, в който правителството налага важни законови промени без обществено обсъждане, без оценка на ефектите и в последния момент.



КРИТИКИ И ПОХВАЛИ

Българският бизнес показва добри реакции на проблемите в еврозоната и все по-голяма част от експорта вече отива в страни извън ЕС, показва анализът на ЦИР. Делът на износа към Евросъюза е спаднал от 62 на 59%, към Китай има двоен скок на експорта, а Русия вече измества Сърбия и Македония. Добра новина има при вноса, където най-бързо растат инвестиционните стоки. Те вече са почти една четвърт от целия импорт, което обещава добро бъдеще за българската икономика.

10
1757
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
02 Ноември 2012 04:49
Най-голямата заплаха за всяка икономика е липса на адекватно агрегатно търсене. Адекватно е това търсене което осигурява пълна заетост - нито повече, нито по-малко.
Защото преди да се интересува от данъци и разходи всеки производител гледа първо как са продажбите.
Никоя фирма не съкращава разходите и не уволнява, когато е залята с поръчки.
Системата на валутен борд е пагубна за българската икономика, дами и господа.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_26.html
02 Ноември 2012 10:00
Марков, валутният борд е най-хубавото нещо, което се е случило в последните петилетки - озаптява алчните и некадърните политици.
Ако не беше бордът, България сега сигурно щеше да е в пореден фалит. Не сме цъфнали и вързали, но то не е заради борда, а заради глобалната безпомощност на правителствата - като почнеш от щатското и свършиш със смешниците, които не могат да овладеят положението в Гърция.
02 Ноември 2012 10:20
Най-голямата заплаха за всяка икономика е липса на адекватно агрегатно търсене. Адекватно е това търсене което осигурява пълна заетост - нито повече, нито по-малко.
Марков, такова търсене и такава заетост могат да бъдат постигнати в условия на социалистическа държава, от която се отказахме преди повече от 20 години или в условия на неконтролируемо нарастване на частните и държавните дългове по света, което ни докара настоящата криза. Някакви други идеи имаш ли?
02 Ноември 2012 10:23
Сигурен съм ,че при липса на буфери ,в предизборната година бюджета няма да издържи и данък пенсии ще бъде въведен панически. Това е най-лесния способ. Парите просто не се дават на пенсиите. Икономията ще е значителна. Причини:Хаоса преди изборите ще разхлаби приходната дисциплина, ще се умножат каналите за контрабанда като за последно. Приходите ще девалвират а разходите в предизборнот време при популисткото управление на Калинките неизбежно ще скочат. Дефицит и тъжна им майка на следващите управляващи.
02 Ноември 2012 12:12
Хаоса преди изборите ще разхлаби приходната дисциплина, ще се умножат каналите за контрабанда като за последно. Приходите ще девалвират а разходите в предизборнот време при популисткото управление на Калинките неизбежно ще скочат. Дефицит и тъжна им майка на следващите управляващи.
Настоящото управление разбира, че си отива и ще харчи и разписва харчове като за последно. Предимно към обръчите от фирми и към чуждестранни банкови сметки.
02 Ноември 2012 12:26
Дянков и Бойко допуснаха голям гаф с данък лихви и с брътвежите за евентуално отпадане на плоския данък. Дали ГЕРБ не иска да мине в опозиция за известно време, та да подхрани спадащия си рейтинг?
02 Ноември 2012 16:47
yuni (02 Ноември 2012 10:00),

"Марков, валутният борд е най-хубавото нещо, което се е случило в последните петилетки - озаптява алчните и некадърните политици.
Ако не беше бордът, България сега сигурно щеше да е в пореден фалит. Не сме цъфнали и вързали, но то не е заради борда, а заради глобалната безпомощност на правителствата - като почнеш от щатското и свършиш със смешниците, които не могат да овладеят положението в Гърция."

Ако политиците ни не бяха алчни и некадърни, бихте ли все още хвалили борда? Нека само погледнем безработицата, нищо повече, или пък средната пенсия, може ли да задоволи основни жизнени нужди? Срам.

Тук в САЩ, когато всеки говори за Гърция и гръцката безработица, аз винаги казвам какво българите мислят за гърците, а именно че били разглезени. България се нуждае от спешна и незабавна помощ. Валутен борд или еврото са отрова за българската икономика.

Еврозоната е погрешно зачената от самото начало.
Има три пътя за решаване на икономическите проблеми там:

1. Да се измени условието за големината на допустимия правителствен дефицит. Това би облекчило икономиките и допринесло за по-адекватно агрегатно търсене, водещо до подем и намаляване на безработицата. Но това не е кардинално решение

2. Европейски Съединени Щати (ЕСЩ)- един център на монетарна и фискалн политика за цялата зона. Кардинално рещшение, но е утопично поради политически причини.

3. Страните-членки си възвръщат националните валути обратно и всяка провежда монетарна и фискална политика напълно самостоятелно. Кардинално, но отново утопочно поради неразбирането на проблема - еврото.

Що се отнася до САЩ, те имат най-добрата система за решаване на макроикономическите проблеми като безработица и дефлация, но те не познават собствената си система, самопоставяйки си изкуствен таван на дефицита и сами връзвайки караката си като спънат кон. Бих оприличил ситуацията като някой, управляващ Ферари, но мислейки че кара каруца. :-) Глупостта е велико нещо.
02 Ноември 2012 16:56
Rakita (02 Ноември 2012 10:20),

Не, но идеята е следната:

Такова търсене и заетост могат да бъдат поддържани от ВСЯКА държава, която винаги консумира, без остатък, това което произвежда при пълна заетост.

02 Ноември 2012 17:02
Такова търсене и заетост могат да бъдат поддържани от ВСЯКА държава, която винаги консумира, без остатък, това което произвежда при пълна заетост.
Каква по-точно е идеята на това?
02 Ноември 2012 17:12
Rakita,

Идеята е описана тук - икономиката като един голям магазин.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2012/10/blog-post_26.html
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД