Игрището за минифутбол е покрито с изкуствена трева, създаваща идеални условия за безразсъдни момчешки отигравания. |
Засега единственият алтернативен начин да се преустрои средата изглежда частната инвестиция. Тя обаче винаги крие в себе си риск от липса на възвращаемост и затова малцина се осмеляват да я реализират. Примери за подобен вид меценатство все пак има и най-пресният е от началото на тази есен, когато отвори врати новият комплекс на частното софийско училище "Българско школо". Той е устроен в тотален противовес със стандартните български виждания за образование и всъщност представлява
огромна спортна база с учебен център в себе си
Разположен в непосредствена близост до Американския колеж в кв. "Младост 2", комплексът лежи в полите на Витоша и предлага величествени гледки както към планината, така и към все по-уверено пълзящия по нея град. Проектът е на стойност 21 млн. лв. и е реализиран благодарение на фондация "Дончеви", създадена и ръководена от изпълнителния директор на газовата компания "Овергаз" Сашо Дончев. Архитектурата е дело на екипа Олег Николов, Сергей Осенски и Иван Рогоански, чиято идея е одобрена след конкурс с участието на общо 17 автори.
"Съществуването на подобна база е тясно свързано с нашето разбиране за хармонично развитие на децата. Колкото и тривиално да звучи, те са бъдещето на България и ние искаме да се грижим за тях. Да могат да се докоснат до хубавите моменти на образованието. Смятаме, че това е един съвкупен продукт - добра база и качествено образование. Със сигурност тогава децата ще бъдат много по-успешни в своя живот", коментира Силвия Дунчева, ръководител на спортната програма на "Българско школо" и административен директор на спортен клуб "Овергаз".
Ядрото в спортната база на школото е многофункционална зала с 300 седящи места, която се явява "физкултурният салон" на учебното заведение. "Арена Овергаз" разполага с електронна времеизмервателна система с възможност за отчитане на баскетболни и волейболни резултати, което я превръща в алтернатива дори на най-модерната спортна зала в България - "Арена Армеец София". Пряко доказателство за това е, че професионалният баскетболен клуб "Левски" предпочете именно съоръжението в "Младост" пред тренировъчното помещение в това на 4-ти км за своите мачове от първенството - както мъжкият, така и женският състав на "сините" вече играят там мачовете си от НБЛ.
"Благодарение на тази база спортен клуб "Овергаз" има амбиция да разшири своята насоченост извън баскетбола и вече сме наели специалисти по плуване и тенис, има дори желаещи треньори по футбол - разкрива Дунчева. - Амбиции да развиваме професионален спорт засега нямаме. Това ниво в България е трудно достъпно. Трябва съвсем друга структура и организация на професионалния спорт и друго отношение на тези, от които зависи. Там трябват много пари, за да се постигнат търсените резултати. Ние тук наблягаме на масовостта и удоволствието на децата да спортуват."
Освен просторната зала в закритата част от спортния комплекс на "Българско школо"
има два плувни басейна,
единият от които e 25-метров, огромен фитнес център, салон за танци, сауна с джакузи и парна баня, спа център, стая за масажи. Отвън пък са разположени три открити игрища - тенис корт с твърда настилка тип "Грийн Ю Ес Оупън", баскетболна площадка и игрище за минифутбол с изкуствена трева. Тази година в учебния план са заложени свободно избираеми занимания по баскетбол, таекуондо и народни танци, а в извънучебно време учениците могат да играят свободно тенис или да плуват. След 19 ч. пък има отворени тренировки за любители на волейбола и баскетбола.
В момента в системата на спортен клуб "Овергаз"
работят редица професионални треньори,
ръководени от председателя на клуба Ангел Иванов. Баскетболните специалисти Янко Янчев, Юлиян Аладжов и Милена Савова, плувният наставник Светослав Бодев и тенис инструкторът Димитър Гоцев се грижат и за спортните часове на учениците в "Българско школо".
"Всички наши треньори са българи със спортно и педагогическо образование, не сме склонни на никакви компромиси - категорична е Дунчева. - Факт е, че кадрите, които излизат от НСА, няма къде да търсят житейското си препитание и не можем да ги упрекваме. Тук са хора с голям професионален опит във всеки спорт, имаме дори утвърдени треньори на национални гарнитури. Те са от малкото, които правят само това, а не ходят оттук някъде другаде на вечерни смени."
Самото училище предлага ранно чуждоезиково обучение и е с насоченост към театъра, музиката и изкуството. Засега се обучават само ученици в началните и прогимназиалните класове, а първият гимназиален випуск се очаква през следващата учебна година. Част от комплекса е и частната детска градина "Слънчево зайче", а дългосрочните намерения са един ден образователният цикъл да бъде затворен със създаването на университетска част.
Външният достъп до спортния комплекс е отворен срещу заплащане. Осигурени са всички необходими условия и за хора с увреждания
- рампи и асансьори има навсякъде както в училището, така и на спортните терени.
Цените са идентични и дори по-ниски
в сравнение с тези на аналогичните съоръжения в София, за което говори и огромният интерес още в първите месеци от работата на "Арена Овергаз" и прилежащите й терени и площадки. При все че още няма почти никаква реклама, плувният басейн например е пълен с трениращи деца всеки ден. Вече няколко столични клуба провеждат своите занимания там - "Олимп", "Нерея", "Славия" и дори "Банкя", чиито треньори и състезатели се организират и пътуват с микробуси от другия край на столицата.
"Хората сами ни намериха, нашите врати са отворени както за деца, за плуващи и трениращи активно, така и за любители - обяснява Силвия Дунчева. - Идеята на целия спортен комплекс е в извън учебно време да бъде достъпен за всички желаещи. Специално в малкия многофункционален салон ще се предлагат по график занимания по танци, таебо, комбинирана гимнастика, зумба, аеробика, пилатес. Надяваме се хората от целия квартал и от близкия бизнес парк да намерят тук добро място за спорт и отмора. Само тези условия може да помогнат на децата да се върнат към спорта, към удоволствието от спорта. Наистина много се говори за липсата на спортна база в България. Ето, сега я предоставяме и наша отговорност е да я напълним с хора."
Без държавна подкрепа. Без триумфално рязане на ленти. С отворена покана, провокираща децата да спортуват.