Поредна изненада за новия данък върху лихвите по депозитите поднесе бюджетната комисия в парламента. При второ четене на промените в данъчните закони комисията реши да разшири допълнително прилагането на данъка върху лихвите. Така той вече ще важи и за авансово изплатени лихви през 2012 година по депозити, чийто падеж изтича през 2013 година. С тези редакции новият данък пое към пленарна зала за окончателно гласуване. Към пленарна зала поеха промени в още 10 закона, гласувани без никакъв дебат в пародия на заседание.
57 минути. Толкова отне на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова да изчете в скороговорка номерата на предложените законодателни промени и да проведе гласуване по всяка от десетките редакции. Така документът от 79 страници корекции и предложения в 11 закона бе гласуван със завидна дисциплина от мнозинството. Опозицията също предпочете да не се мори и да запази коментарите за голямата зала. С мълчащо мнозинство и въздържала се опозиция серия от проблеми около спорни промени изобщо не бяха повдигнати.
"Трима въздържали се, четирима въздържали се, петима въздържали се". Отчитането на пристигащите със закъснение депутати на опозицията се оказа единствената динамика в монотонно течащото четене и отмятане на текстове до заветния данък върху лихвите. Никой не счете за нужно да се изкаже по промените в данъчно-процесуалния кодекс, който ще даде власт на НАП да прехвърля платени от фирмите суми за социални осигуровки за покриване на други стари задължения. Интерес не предизвика и отказът на мнозинството да облага с по-ниска ставка онлайн хазарта, както и поредното завишаване на отделни групи акцизи като ставката за дизела и керосина.
Новият данък върху лихвите по депозитите успя да разбуди опозицията. Предложение за пълно отпадане на данъка внесоха депутати от СДС. "Настояваме правителството да спази нееднократно поемания ангажимент да не въвежда нови данъци и да не повишава данъчното бреме. Цинично е да се твърди, че с новия данък ще се обложат богатите, след като над 70% от депозитите са на дребни вложители в размер до 1000 лв., включително на пенсионери", коментира депутатът от СДС Кирчо Димитров. Независимият Петър Хлебаров пък предложи безуспешно да бъде въведен необлагаем минимум за граждани с депозити в общ размер под 10 000 лв. "Къде точно е забранено с преходни разпоредби да се изменят 10 закона", бе коментарът на единствената изказала се депутатка от ГЕРБ извън Стоянова - Даниела Миткова. "На оня свят пари няма", бе единствената реплика на зам. финансовия министър Владислав Горанов по повод обвиненията на опозицията, че кабинетът се кани да прави помен с пенсионерски пари.
"Не съм съгласна с нито един от изложените аргументи против облагането на доходите от лихви. Това не е нов данък, в България имаме най-ниския данък върху доходите, който предполага широка база на облагане", коментира Менда Стоянова. Тя отново изтъкна, че не вижда логично обяснение доходи от лихви да не се облагат или пък да се въвежда необлагаем праг, след като такъв при останалите доходи не се допуска. Стоянова увери, че новият данък няма да доведе до сериозни допълнителни разходи на банките и настоя от асоциацията на банките да потвърдят това. Стоянова съвсем мимоходом обясни и че разплащателните сметки и спестовните влогове няма да се облагат, а данъкът ще важи само за срочните депозити.
"Нарушение на закона ще е да се поема подобен ангажимент за политиката на определяне на таксите от името на всички банки", коментира Ирина Марцева от асоциацията на банките. Марцева изтъкна, че банките до последно не са имали представа как точно ще се въвежда данъкът и не могат да представят детайли за свързаните разходи. Именно тя настоя депозитите с авансово изплатени лихви да се облагат към датата на падежа, а не при начисляването на лихвата. "Условията по депозити с авансово изплащане на лихвите могат да бъдат нарушени и банката в крайна сметка да наложи санкции и да намали лихвата. В този случай ще се наложи връщане на събрани от НАП суми, защото данъкът е удържан не при изтичане на падежа, а при авансовото плащане на лихвата", обясни Марцева. В кулоарите се разбра, че това ще засегне и авансово платени лихви през 2012 г. по депозити, които изтичат през 2013 година.
обещаха на пенсионерите да им увеличат пенсиите и понеже нямат пари за увеличението решиха да ги вземат от вложителите. чиста проба преразпределение. обикновен социализъм. миналия път писах че българия може да стане пак на 7 мо място по жизнен стандарт в европа каквато е била в 1939 г. с тези социалистически мераци обаче няма да се изкачи на 7 място а ще затъне на 77 мо.
там където няма социализъм, там където няма данъци, само там има истинска социална държава. примери катар и кувейт.