Войната между лобитата на Кирил Варненски и Николай Пловдивски задълбочи проблемите в православната църква, която догодина трябва да избере нов патриарх. |
Юристи и богослови обаче са единни, че правни последици от решението на дядо Григорий няма, тъй като в устава такава възможност не е предвидена. Според Ловчанския митрополит Гавраил веднъж положен, подписът не може да се оттегля. "Няма правен ефект", коментира пред "Сега" и Борислав Цеков, един от авторите на сега действащия Закон за БПЦ. Бившият шеф на Дирекцията по вероизповеданията проф. Иван Желев предположи, че Григорий е променил мнението си след натиск "или чрез пари, или чрез сила". "Едва ли от само себе си сутринта се е събудил митрополитът и е взел това решение", посочи той пред БНР и припомни, че Григорий е председателствал заседанието, на което е взето решението Кирил да оглави временно синода и Софийската епархия. Според други Григорий е бил подведен, че ще има правен ефект от постъпката му.
Варненският владика бе избран за наместник в събота. Срещу това реагира митрополит Николай, който временно ръководеше най-голямата епархия след смъртта на патриарх Максим. Пловдивският владика обяви, че се оттегля за 40 дни и няма да участва в заседанията на синода, а се очаква днес висшият клир да се събере, за да обсъди подготовката на патриаршеския избирателен църковен събор.
Очевидно е и разделението и сред богословите. По-рано вчера в задочен спор влязоха проф. Иван Желев и колегата му доц. Дилян Николчев в ефира на Би Ти Ви. Николчев предложи да се отложи за неопределено време изборът на патриарх, тъй като имало опасност начело на църквата да застане сътрудник на бившата Държавна сигурност. Желев пък го обвини, че е представител на разкола и предположи, че с това предложение цели да се изчака митрополит Николай да навърши необходимите по устав 50 г., за да бъде избран за духовен водач на БПЦ. По думите му финансови кръгове в България се стремят да имат лоби в църквата, като инвестират в ръководството чрез скъпи подаръци.
------РЕАКЦИИ
Политици също не пропуснаха да коментират ситуацията в БПЦ. Според лидера на БСП Сергей Станишев в последната седмица непосредствено след кончината на дядо Максим е започнал политически натиск върху църквата. Според него водещ е шефът на Дирекцията по вероизповеданията Емил Велинов. "Или Борисов трябва да вземе спешни административни мерки към директора на дирекцията, или това означава, че зад действията на Велинов стои Борисов", заяви соцлидерът. Вицепремиерът Цветан Цветанов му препоръча да си припомни как "БКП искаше да проникне във всички възможни форми на БПЦ".