:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,603
Активни 690
Страници 9,168
За един ден 1,302,066

В края на 2012 г. работещите за пръв път ще губят отпуск

Две години след въвеждане на давността счетоводители все още се чудят как да отчитат почивните дни
В края на 2012 г. за първи път, след като ГЕРБ възстанови отменената през 1992 г. давност за отпуските, българите ще загубят неизползвани дни. На 31 декември т.г. изтича двугодишното право за ползване на почивките от 2010 г., когато бяха гласувани промените.

Две години след новите текстове, които уж трябваше да вкарат ред в платената почивка обаче, счетоводители и специалисти по човешки ресурси още се объркват от неясните разпоредби. Те се чудят как да отчитат дните, които не са прехвърлени за следващата година, но пък са дължими до изтичане на давността. В счетоводния форум одит.инфо има дори обсъждане на казуса може ли изобщо според Кодекса на труда непрехвърлените официално до 10 дни отпуска да се ползват в следващите две години или само се изплащат при напускане или съкращаване.

Такъв беше първоначалният вариант на текста, но след като в края на 2010 г. "Сега" предупреди, че това ще доведе до противоконституционна възможност да се губят дни, от март 2011 г. с нови промени беше регламентирано, че почивките могат и да се ползват, не само да се плащат, макар и по доста неясен начин. В текста, който въвежда давността, беше записано, че дните се губят, ако не са ползвани "независимо от причините за това". Експертите на социалното министерство смятат, че изразът "независимо от причините" урежда и случаи, неуредени изрично в закона, т.е. дава право и на ползване.

Тогава обаче социалният министър Тотю Младенов обясняваше, че във въведения задължителен график за ползване на дните през съответната година приоритетно трябва да се вкарва отпускът за нея и да се ползва първо той, а прехвърлените от предходни години и непогасени по давност дни - ако остане време.

В края на първата година - 2012, в която ще горят дни, от социалното министерство официално обявиха пред "Сега", че "без да е задължително, е желателно работниците и служителите да ползват "натрупания" отпуск от предишни календарни години, считано от най-отдалечената назад, за да не бъде изгубено правото на ползването им поради изтичане на двугодишната давност. Естествено с разрешението на работодателя".

От социалното министерство обаче отказват да въведат единен ред за водене на отпуските, в който да се отчитат и неползваните и непогасени по давност дни. Така всяка фирма решава сама как да води и дали изобщо да отчита дните от различните режими - до края на 2009 г., за които Конституционният съд реши, че нямат давност, дължимите за ползване дни в една календарна година и дните от предходни години, които не са изтекли по давност и не са прехвърлени.



ПРАКТИКА

Практиката на инспекцията по труда показва, че реално дните извън вкараните в графика за съответната година не се водят на отчет и за установяването им се разчита основно на молбите с разрешен отпуск, в които се вписва колко неползвани дни има служителят. По принцип обаче няма нито едно оплакване за неразрешен отпуск. Хората се жалват в инспекцията едва при съкращение или напускане, когато работодателят откаже да им изплати дните. Тогава се налага да се смятат всички разрешени дни в молбите за отпуск, които са в досието на работника, за да се види има ли той и колко неизползвани.
6
7472
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
18 Ноември 2012 19:38
Нищо за чудене няма:"съкращаване"-плащане на неползвана отпуска и назначаване отново. Да му са честити на моя чорбаджия 100 дена от мен!
18 Ноември 2012 20:43
Две години след въвеждане на давността счетоводители все още се чудят как да отчитат почивните дни
Счетоводителите не се чудят,плащането е задължение на фирмата.Да му мислят кадровиците.
Между другото,като човек съм притеснен.ББ ползвал ли си е отпуската?
18 Ноември 2012 21:06
Това си е чисто унищожение на постигнати права през 20 ти век - възкликна Ахавни - следващото ще е орязване правата на жените .
18 Ноември 2012 21:29
"... следващото ще е орязване правата на жените"
... и на мъжете...
18 Ноември 2012 21:55
Преди да започна да работя за себе си, т.е. когато работих за разни компании, беше много лесно - вземах неплатена отпуска когато имах нужда и на края на годината си получавах парите за платената отпуска, дали съм я ползвал или не, нямаше значение. Има ли такъв вариант в РБ за работещите във фирми или за държавните служители? Мисля, че ще е най-удачен! Сега като собственик, сам решавам какво да правя.
19 Ноември 2012 07:05
22 дни за моя чорбаджия от мен. И догодина още 20 ще има от мен...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД