Правителствената комисия за предотвратяване на конфликт на интереси прави всичко възможно, за да не се произнесе по сигнали срещу депутата от ГЕРБ Емил Димитров. За целта тя дори нарушава закона, като не спазва изричното му изискване да излезе с решение по получен сигнал в двумесечен срок. Вече почти половин година комисията мълчи по казуса с бизнесмена - народен представител от управляващата партия.
Засега се знае, че срещу Димитров има два сигнала, по които са образувани производства за конфликт на интереси. Единият е по Закона за лова и дивеча, а другият - по Закона за здравето в частта му за забрана на пушенето. На два пъти Димитров е бил викан да даде обяснение по сигналите, но той отказал да се яви.
"Имаме проблем със събирането на доказателствата, скоро ще се произнесем", оправда се пред "Сега" председателят на комисията Филип Златанов. Шефът на комисията обаче вече на няколко пъти заявява, че скоро ще има становище по сигналите, но това така и не става. Първоначално се очакваше това да се случи в началото на септември. След това срокът беше удължен до началото на октомври, но отново не се стигна до решение.
Не така бавни бяха хората на Златанов, когато трябваше да се произнесат за министри или чиновници, които не се разделиха по най-добрия начин с правителството. Само месец беше нужен на комисията, за да намери за виновен бившия икономически министър Трайчо Трайков, който през лятото напусна правителството със скандал. Един месец й отне, за да установи, че бившият шеф на Комисията за конфискация на незаконно имущество Тодор Коларов е в бил в конфликт на интереси. Той подаде оставка, след като не получи пълната подкрепа на кабинета да смени заварените членове на комисията и тя да започне най-накрая работа.
Освен че има драстично неспазване на закона, мълчанието на комисията пречи да се разбере и по колко точно сигнала се работи. На 16 май от коалиция "За да остане природа в България" публикуваха апел към специализирания орган да провери Димитров за конфликт на интереси във връзка с промени в Закона за горите с мотива, че депутатът е собственик на гори според имотната му декларация, а "свързани с него лица според публикации в медиите са собственици на фирми от горското стопанство, дърводобива и стопанисване и ползване на дивеча". Депутатът е собственик на гори и концесионер на две от най-големите ловни стопанства в страната - "Елен" край Етрополе и "Шерба" край Горен чифлик. На 13 юли пък гражданско сдружение "България без дим" е изпратило друг сигнал до комисията на Златанов. Той е свързан със законодателната дейност на депутата в областта на търговията и производството на тютюневи изделия, става ясно от сайта на организацията. В него се посочва, че "Димитров е бивш съдружник в една от най-мощните и влиятелни фирми за дистрибуция на тютюневи изделия "Симеон 2" ООД. Според публикации в медиите след избирането му за народен представител формално е прехвърлил чрез дарение притежаваните от него дялове на майка си Елеонора Димитрова".
ГЛОБА
Според Закона за конфликт на интереси, ако се установи такъв, Емил Димитров го грози глоба от 5 до 7 хил. лв. За разлика от чиновниците обаче, той не може да бъде "освободен от длъжност". В края на юни пред БНР Димитров заяви, че не се притеснява от глоба, и обясни, че дарява цялата си депутатска заплата на домове за сираци. Той е на мнение, че въобще няма да се стигне до установяване на конфликт на интереси.
|
|