Въведените само преди година бонуси за най-добрите университети, които трябва да зависят от качеството на обучение и реализацията на студентите, вече се дават на всички от сърце. Според новите критерии, одобрени от кабинета, допълнителни пари се раздават на 29 от общо 37 държавни вуза - с 10 повече спрямо 2011 г. В някои професионални направления бонуси вземат почти всички университети, които предлагат съответното обучение, въпреки че проблемите с качеството при някои от тях са публична тайна.
Това показва сравнението между резултатите на университетите за тази година спрямо класацията през 2011 г. От анализа на данните става ясно, че правителството е раздробило критериите и с това е успяло да вкара в системата за стимулиране максимален брой университети. При някои професионални направления това е съпроводено и с погрешно изчисляване на полагаемите бонуси.
Смяната на критериите е довела до големи изкривявания в едно от най-обсъжданите заради съмнения в качеството направления - правото. Бонус за високо качество в обучението на прависти миналата година получиха само Софийският университет и УНСС. Тази година в списъка вече попадат 5 от 6 държавни университета с правни факултети - СУ, УНСС, Пловдивският, Великотърновският и Югозападният университет. Пари не взимат само Русенският университет и частните Бургаски свободен, Варненски свободен и Нов български университет, които са изключени от системата на диференцирано финансиране. Подобна е картината и в направленията "Здравни грижи" и "Обществено здраве". От 8 факултета, които обучават студенти по "Здравни грижи", допълнително финансиране за качество получават 5. В специалностите от направление "Обществено здраве" награди ще има за 5 от 9 университета. В графа "медицина" бонуси взимат 3 от 6 вуза - Медицинският в София (12.5%) и медицинските в Пловдив и Варна - по 5%.
Набъбването на "добрите" става възможно заради много по-либералните условия за отпускане на парите. Миналата година се допускаше в класациите по повечето професионални направления да се класират максимум 2 университета (с изключение на приоритетните природни и технически науки, изкуства, аграрни науки и ветеринарна медицина). Вторият в класацията получаваше пари само ако разликата между неговата оценка спрямо оценката на първия е под 4%. При спазването на това правило в направление "Обществени комуникации и информационни науки" например университетът по библиотекознание не би следвало да получи пари, защото има общ резултат 59 точки при 72 точки за Софийския университет. Забранено бе и отпускането на бонуси за университети с оценка под средната за всички вузове, обучаващи в направлението. По това правило например ТУ-Варна не би следвало да получи пари за обучение в направление "Енергетика", където бонус има за 3 от 4 университета в рейтинговата система.
Тази година университетите са много по-раздробени и спрямо показателите приложение на висшето образование и процент на безработица. Тук просветното министерство е определяло различни видове прагове, като в хуманитарните науки университетите могат да попаднат в общо 11 групи и да получат различен по размер бонус. Сложната система е довела и до грешки. Така например Софийският университет има 58.7% приложение на полученото висше образование в направление "Физически науки" и 2.48% безработица. При такива показатели спрямо критериите на МОМН СУ трябва да получи 12.5% бонус за записаните във "Физически науки" студенти спрямо определения с постановлението на МС 9%. Същата грешка е допусната и при химическите науки, където СУ взима 9% вместо полагаемите се 12.5%.
ПАРИ
Диференцираното финансиране на университетите бе въведено през миналата година на база на изготвената рейтингова система на висшите училища. Обвързването на качество и финансиране стана с години закъснение, в нарушение на закона за висшето образование. Кабинетът реши да заобиколи депутатите и не записа критериите в самия закон, а се упълномощи да ги променя по собствена преценка. Така например отпадна и изискването средствата да се получават от съответния факултет и в момента парите отиват в общия бюджет на вуза. Докато повишаването на общата сума за бонусите от 6.7 на 15 млн. лв. е добра новина, класирането на много университети в някои от направленията влиза в разрез с уверенията, че системата за висше образование е раздута и следва да се оптимизира, коментират експерти.
Излиза, че бонусите за университетите са лошо нещо, така ли да го разбираме?
Щото аз помня едно възмущение тука относно малкото пари за образование...