Българите не вярват, че постната пица при управлението на ГЕРБ е станала по-голяма и по-богата, но вицепремиерът Симеон Дянков е убеден - положението на народа рязко се е подобрило. |
Вицепремиерът стигна до парадоксалното заключение, че най-облагодетелствани са пенсионерите. За тях ГЕРБ ще отпусне над 9 млрд. лв. повече от предишния кабинет. "Със 147% повече ние даваме за пенсии, отколкото предишното правителство", обяви Дянков пред БНТ. Но пропусна да спомене, че според отчета на НОИ за 2011 г. за първи път, откакто има подобна статистика, пенсиите са загубили 2.1% от покупателната си способност, а за т.г. се очаква хората от третата възраст отново да обеднеят, макар и символично, с 0.2%, и то след вдигане на вдовишката добавка и на минималната пенсия.
Дянков пресметна, че само в проектобюджета за 2013 г. ръстът на парите за пенсии е с около 1.2 млрд. лв. повече. Не става ясно откъде идва това увеличение, тъй като за т.г. се очаква разходите да са към 7.24 млрд. лв., а за догодина са предвидени към 7.9 млрд. лв., или с едва около 660 млн. лв. повече. Финансовият министър не даде големи надежди за коледна добавка към пенсиите. "Знаете, че аз не съм привърженик на тази идея, смятам, че каквото е записано в закона и като заплати, и като пенсии, това трябва да се прави. Ако до ноември комулативно имаме излишък в бюджета, тогава какъвто излишък имаме министър Тотю Младенов може да измисли как да го разпредели. Но това ще е много трудно, защото обстановката в Европа все още е сложна", заключи Дянков. И допълни, че "в социалната сфера това правителство дава много, и то в период на световна и особено европейска икономическа криза". При замразени четвърта година социални плащания обаче разходите растат единствено заради повечето бедни.
За да покаже колко се е подобрил животът у нас, Дянков използва данни на Евростат и сравни родните доходи с тези в съсипаната Гърция. "Те показват, че само в периода 2009 г. до 2012 г. от 41% среден доход в България спрямо гръцкия, в смисъл гърците, ако получават 100 евро средно, за българите през 2009 г. са били 41 евро, до края на 2013 г. ще бъде 61%", обясни Дянков. Все пак той призна, че причината за стопяване на разликите с гърците се крие повече в тяхното рязко изоставане и по-малко в напредването на България.
Вицепремиерът пак припомни, че това правителство е дало 3 млрд. лв. повече за здравеопазване от управлението на тройната коалиция. Само за 2013 г., за която са предвидени 2.765 млн. лв., ръстът е със 700 млн. лв. повече от 2012 г. Дянков обаче удобно пропуска да спомене, че по време на кабинета "Станишев" вноската бе по-ниска - 6 вместо 8%. Той твърди, че прибраният в края на 2010 г. голям резерв на касата от 1.4 млрд. лв., който бе натрупан за правене на реформи, не е изхарчен, парите не са преразпределени за други цели, а си стоят във фискалния резерв на държавата.
"Те, повечето българи едва ли смятат, че живеят по-добре, но данните са, че живеят по-добре", е убеден Симеон Дянков.
-------ВИНА
Срещу обвиненията, че и след увеличението на най-високата пенсия у нас от 700 лв. на 770 лв. тя пак ще е по-ниска от най-ниската гръцка, Симеон Дянков използва традиционното за ГЕРБ оправдание - комунистите. Той цитира изследване на "Отворено общество", че в края на 2008 г. съотношението между средната пенсия в Гърция и у нас е било 6:1, а сега е 3:1. "Хората винаги казват - защо е така, в пропадналата държава до нас - Гърция, пак получават по-високи пенсии? Отговорът е, защото те не са имали 60 г. комунизъм, не са вървели назад. 1944 г. България средно е по-богата от Гърция. Кога ние отиваме много назад от тях? Отиваме 70-80-те години", подходи исторически вицепремиерът.