България се е примирила с милиардите евро глоба, които ще трябва да плати, защото отказа да развали неизгодните заменки на държавни гори срещу чукари, а според Брюксел това е неправомерна държавна помощ за частни лица и фирми. "Европейската комисия ще се произнесе скоро по казуса със заменките на гори. Юристите, които ни защитават по това дело, не са оптимисти за неговия изход", съобщи вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
На заседание в Страсбург днес ЕК ще обяви обичайния за всеки месец списък на наказателни процедури срещу държави, нарушили европейското законодателство. Дипломати допускат, че в него ще фигурира и България със заменките, за които преди повече от година получи мотивирано становище (последно предупреждение), че трябва да ги отмени. Правителството на Бойко Борисов, което трябваше да изпълни изискването, се оправда за сключването им с тройната коалиция на Сергей Станишев и не предприе нищо.
Най-вероятно страната ни ще бъде заставена да плати глоба от няколко милиарда евро, предположи Найденов. Това ще стане, ако горите не бъдат върнати или разликата не бъде доплатена. Според министъра обаче нито горите ще бъдат върнати, нито разликите платени. Юристи в София обясниха на "Сега", че оценката на щетите трябва да бъде направена от българското правителство и въз основа на това Брюксел ще определи каква да е глобата. Ако държавата не я плати, ще бъде пратена на съд в Люксембург.
Причината за неизбежната глоба са горските заменки по времето на тройната коалиция в полза на определени частни лица и фирми. Европейската комисия започна проверка за непозволена държавна помощ през 2008 г., а през септември 2011 г. предупреди официално държавата, че има сериозни основания да смята заменките за незаконен по европейските норми акт. Анализирани бяха 147 заменки от 2006 до 2009 г. Тъй като до влизането на България в ЕС през 2007 г. тя нямаше задължения по европейското право, 15 от заменките останаха извън наказателната процедура, но за останалите 132 сделки, сключени през 2007-2009 г., правителството трябваше да намери доказателства, че не представляват непозволена държавна помощ. Такива доказателства не бяха представени.
"Ако България бъде осъдена за нерегламентирана държавна помощ по отношение на заменките, ще ни бъде даден срок да се върнат горите или да се внесе в бюджета разликата в цената. В противен случай ще ни бъде наложена глоба в размер на няколко милиарда, каквито са оценките. Тази сума трябва или да бъде внесена в европейския бюджет, или ще ни бъде удържана от структурните или от земеделските фондове", обясни вчера Найденов. "Комисията ще каже: Мили мои, дължите ни милиарди и ще ви ги удържим", каза министърът. Той добави, че България не може да извади тези няколко милиарда и затова ще бъдат удържани от евросубсидиите.
Специалист по европейско право коментира за "Сега" от Брюксел, че министърът се е объркал, като е смесил наказателните процедури. Блокирането и орязването на европейски фондове може да става само при нарушения с тях, но не и при ощетяване на националните бюджети от неправомерни действия. Наказанията за неправомерна държавна помощ се плащат от държавния бюджет.
Според Найденов тези, които са получили апетитни терени чрез заменките и които трябва да доплатят разликата, ще откажат да направят това. "Когато те откажат, трябва да се търси механизъм, с който да се приберат тези пари, или да се върнат обратно горите, което означава едни безкрайни съдебни дела, за съжаление за сметка на държавата и на българския данъкоплатец", обясни вчера министърът пред ТВ7. Едри бизнесмени като рекламния бос Красимир Гергов и издателя на "Стандарт" Тодор Батков обаче още преди година обявиха, че са готови доброволно да върнат терени, ако държавата им гарантира, че върху тях няма да се строи. Същото заявиха и от дружеството "Мадара Бяла норд", което нашумя около брата на Сергей Станишев. Но дори в такива случаи не бяха предприети действия за разваляне на сделките.
"Ние направихме всичко възможно, аз лично съм морално раздвоен, защото знам, че това е несправедливост и кражба, но трябваше да водим с целия ресурс, с който разполагаме, тази съдебна битка", посочи министър Найденов. И тук обаче министърът преиначава фактите. Въпреки че многократно правителството на ГЕРБ се канеше да пристъпи към анулиране на заменките, не предприе нищо. Найденов, който трябваше да води делата, се жалва седмици наред, че това ще излезе изключително скъпо на ведомството, защото върху сумата, за която държавата претендира, трябва да се внесе 4% такса в съда. А разликата между смешно ниските оценки и реалната стойност на заменените гори е за милиарди. Преди година земеделският министър заяви, че щетите за държавата от извършените заменки на земи и гори са между 2 и 8 млрд. лв.
От Фонда за защита на дивата природа WWF обясниха, че министърът може със заповед да обяви заменените гори за неправомерна държавна помощ и да изиска от собствениците им да възстановят разликата в цената или да върнат горите на държавата. Това автоматично ще спре наказателната процедура срещу България заради замените на гори, но не се прави вече три години, припомнят от организацията.
Ветеринарят Найденов в качеството си на Министър, трябваше да подаде искова молба в Прокуратурата на РБ, и тъй като не го е сторил подлежи на тежки санкции за престъпно бездействие в качеството му на длъжностно лице (да не използваме истинската дума).
Иначе отдавна е ясно, че ГЕРБ, БСП, ДПС и разните видове СДС-та, АТАКА и останалите са една хиперширока коалиция, насочена към населението на Республика Бълхария - техната дръжава