Лидерът на партията Емил Кабаиванов е убеден, че ще се намери кой да внесе кандидатурата на Петър Стоянов за КС
|
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ Мартин Димитров и Ваньо Шарков са възмутени от методите на ръководството на СДС и са категорични, че предател в групата едва ли ще се намери. |
Ръководството на СДС се опитва да убеди поне един депутат от ПГ на партията, който да внесе кандидатурата на бившия президент Петър Стоянов за конституционен съдия, научи "Сега". Според запознати Стоянов се е отказал от първоначалното си условие да бъде подкрепен от всички народни представители на СДС и е склонен да приеме номинацията, дори ако се намери само един от тях, който да я внесе в деловодството на парламента. Засега в синята ПГ са категорични, че предател няма да се намери, тъй като кандидатурата на Стоянов се издига под диктовката на премиера Бойко Борисов. "За мен важното е президентът Стоянов да се съгласи да бъде номиниран за конституционен съдия, всичко останало ще се подреди после", коментира лидерът на СДС Емил Кабаиванов в четвъртък вечерта пред Медиапул. "Не стои въпросът ГЕРБ или някой друг да издигне нашата кандидатура, ние ще го сторим", убеден е Кабаиванов. Според него депутатите от СДС са обект на системен натиск от лидера на ДСБ Иван Костов и затова се противопоставят на ръководството на партията. Кабаиванов обясни, че ако президентът Стоянов се кандидатира, Националният съвет на СДС, който се свиква извънредно в понеделник, ще реши кой депутат да го номинира. До редакционното приключване на броя самият Петър Стоянов не беше оповестил решението си дали ще приеме номинацията. Минималният срок от три дни, който той поиска, за да обмисли, изтече вчера.
Междувременно конфликтът между ръководството на синята партия и парламентарната й група се изостри. Вчера се разбра, че на заседанието е възможно депутатите, които се съпротивляват да внесат номинацията на Стоянов, да бъдат изключени. "Бъзльовци, дори едно изключване не могат да направят като хората", заяви Ваньо Шарков, който бе опонент на Кабаиванов на вътрешнопартийните избори за лидер. Според него депутатите няма да изменят на първоначалното си намерение да не се подчинят на ръководството. "Тук не говорим за имена. За нас този срам е на ГЕРБ, те направиха сглобката с другите партии и сега искат някой друг да им измие срама. СДС не е изтривалка на други партии", ядосано отсече Шарков. Колегата му Йордан Бакалов заяви, че няма да присъства на заседанието на националния съвет. "Не ме карайте да коментирам глупави слухове на глупави хора", коментира и Димо Гяуров.
-------ВЪЗМОЖНОСТИ
Ако СДС изключат своите депутати и те станат независими, партията ще загуби значителна част от своята държавна субсидия. Според Закона за политическите партии парите следват депутата - т.е. той определя през коя формация в НС да я получи. В момента голяма част от независимите получават субсидия през ГЕРБ. Сумата, която се полага на един депутат, е около 17 000-18 000 лв. месечно. Ако СДС остане без ПГ, ще загуби и правото си на представителство в избирателните комисии.