:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,786,541
Активни 289
Страници 19,378
За един ден 1,302,066

Започва ревизия на конкурса на научния фонд

Шефовете на институцията твърдят, че са отстранили "паразитите" от класацията
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Шефовете на фонда Рангел Гюров (вляво) и Христо Петров се опитаха да се изкарат жертви на политическа поръчка.
Одитори на просветното министерство влизат идната седмица във Фонд "Научни изследвания", за да проверяват конкурса за финансиране на изследователски проекти. Това съобщи просветният министър Сергей Игнатов, след като станаха ясни скандални подробности около тазгодишното класиране на проекти, финансирани с държавни пари от ФНИ. Както "Сега" писа, с 14.8 млн. лв. ще бъдат финансирани 95 от общо 1024 кандидатствали проекта. Оценяването е направено от 409 рецензенти, но министърът на образованието има последната дума при определянето на победителите. Значителна част от парите ще потънат във фирми и фондации, някои от които свързани с кръга около министъра и шефа на Изпълнителния съвет на фонда Рангел Гюров.

Проверката се налага, "след като се вдигна толкова шум", и е "хубаво нещата да се изяснят", нервно обясни Сергей Игнатов. Според него преразглеждането на проектите ще отнеме няколко месеца и ще трябва да се чака следващият бюджет. "От тия стотина, ако имаме 20 истински научни проекта, тези хора ще бъдат лишени", обясни министърът. Също вчера на извънредна пресконференция шефът на ИС и управителят Христо Петров обясниха, че за първи път проектите са оценявани по тяхното качество, а не по хората, които ги ръководят. Двамата обаче защитиха рецензента на Гюров проф. Божидар Божинов, че е известен учен с 30-годишен опит. Чрез семейната си фирма "Грунд 1" ООД Божинов ще получи 260 000 лв., въпреки че ООД-то не развива научноизследователска дейност, каквото е нормативното изискване. По същата схема поне още четири проекта ще източат средства от фонда. Гюров и Петров обещаха да направят проверка по тези случаи, но не обясниха как са класирани те. Според двамата недоволството идва от некласирани кандидати. Шефовете на ФНИ се опитаха да се изкарат жертва на политическа поръчка. Петров се оплака, че два дни след класацията колата му е била потрошена. "Изхвърлихме паразитите от класацията. 90% от учените не се интересуват от науката, интересуват се от онези 30% от парите за проекта, които отиват за възнаграждения", коментира Петров. Запитан кои са тези учени, той даде за пример физиците и химиците от Софийския университет и ги обвини, че с месеци бавят отчетите си по предишни проекти.

------СЪМНЕНИЯ

По повод съмнителната хабилитация на Рангел Гюров министър Игнатов коментира, че в България няма държавна процедура за признаване на професорите, които идват от чужбина. "Шефът на фонда е работил 7 години на длъжност "професор" в Ангола и там е ръководил департамент. Трябва да питате него защо не е искал да мине процедура през Висшата атестационна комисия", добави министърът. Самият Гюров повтори няколко пъти "Аз съм професор" и продължава да твърди, че законът не е нарушен. И Игнатов, и шефовете на фонда обявиха, че освободената в хода на процедурата проф. Мирослава Кортенска се проверява от прокуратурата за злоупотреби за около 20 000 лв. и 51 фалшиви рецензии, написани от нея с паролата на друг рецензент при предишни конкурси.
101
9953
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
101
 Видими 
23 Ноември 2012 19:32
Науката, както всяка дейност, се нуждае от управленци. Ученият не може да бъде и не следва да бъде мениджър.
Защо професорите, академиците и дори младшите научни сътрудници, продължават да оспорват азбучни истини?
Само, за да компрометират както научните изследвания, така и плахите обществени настроения в тяхна полза?
23 Ноември 2012 19:40
Одитори на просветното министерство влизат идната седмица във Фонд "Научни изследвания", за да проверяват конкурса за финансиране на изследователски проекти

Умирам от смях, падам по гръб и ритам с крака... Някой иска ли да се обзаложи как ще завърши "проверката"? От същото котило ..."След месеци"- когато се надяват, че всичко е забравено....
23 Ноември 2012 19:41
Каква я мислеше Маркса, каква взе, че стана:
"Mrx++, 23 Ноември 2012 17:49, Сега след плюенето и малко защита на фонда (оти и ази спечелих проект)."

Чудя се тия, дето са хвърлили толкова усилия в далаверата (например FFNNIPO_12_01654 на стойност 480 000 лв., спечелен от фирмите СПЕЙС РИСЪРЧ ООД - ЕИК 202149183 и БУЛКЮБ ЕООД -ЕИК 202150335, регистрирани в деня на крайния срок за подаване на проектни предложения – 17 часа на 16.07.2012 г. с капитал 100 лв.) как ще си искат парите, очевидно дадени под масата?

Както вика ЗИП-а, ще е феерично.

23 Ноември 2012 19:46
Запитан кои са тези учени, той даде за пример физиците и химиците от Софийския университет и ги обвини, че с месеци бавят отчетите си по предишни проекти.


Т.е. най-добрите учени в СУ по всички възможни класации аут щот си бавят отчета? Баси и наглостта, нямам толкоз силни думи, пък и ще ме цензурират...
23 Ноември 2012 19:57
Одитори на просветното министерство влизат идната седмица във Фонд "Научни изследвания", за да проверяват конкурса за финансиране на изследователски проекти

Демек крадецът ще вика: "Дръжте крадеца!"
23 Ноември 2012 20:12
внимателният

23 Ноември 2012 19:32
Науката, както всяка дейност, се нуждае от управленци. Ученият не може да бъде и не следва да бъде мениджър.

Внимателната, мениджмънтът е наука. Ученият, ако е стигнал до ниво доцент/професор е даказал се мениджър на поне 500 заблудени оФце, които са писали дипломни работи и дисертации... да не говорим, че на това ниво поне половината са били ръководители на катедри, департаменти, лаборатори, факултети и т.н. А и за да ръководиш нещо то трябва да разбираш неговата същност и механизмите, на които то се подчинява. Така че ученият може да е мениджър почто във всеки случай, докато "мениджърът" разбира от наука, колкото Дянков от археология!
23 Ноември 2012 20:43
МОМН щели да се самопроверяват?!

Тази работа може да свърши единствено комисия от независими експерти, предложени от водещите научни институции,
като тази на професор Хорозов, която се справи блестящо

и най-добре - оглавена от него, защото им знае хватките - по-трудно е да излъжеш един математик...

Сегашният управител - т.н. "мениджър", е човекът, през който е минавала (и покривана) инфо за всички шашми при предишните конкурси
23 Ноември 2012 20:52
Ало, внимателният. Ако се заеме нашенски мениджър, дето е завършил „менижмънт“ в някоя животинска менажерия, тежко и горко ни. Ще окраде 30-те % за заплатите на учените, последните след това ще бутне в затвора за по-сигурно за да не му пречат на „менижмънта“, ще купи 2-3 поршета, поне едното ще удари поради бясно шофиране на път за някой фолкклуб, а в края на проекта ще се окаже че не той ще се отчита на фонда, а фонда на него – зер много отговорни ще са пред него за паричките дето им е дал.
23 Ноември 2012 21:14
Според личното ми мнение Гюров не компрометира идеята наука да се ръководи от учени, доколкото той самият не е признат в тази общност - науките за Земята.

Не съм в състояние да коментирам нататък, тъй като единият от одобрените проекти от фонда е за "автоматично трошене на кости"
23 Ноември 2012 21:28
Чудя се тия, дето са хвърлили толкова усилия в далаверата (например FFNNIPO_12_01654 на стойност 480 000 лв., спечелен от фирмите СПЕЙС РИСЪРЧ ООД - ЕИК 202149183 и БУЛКЮБ ЕООД -ЕИК 202150335, регистрирани в деня на крайния срок за подаване на проектни предложения – 17 часа на 16.07.2012 г. с капитал 100 лв.) как ще си искат парите, очевидно дадени под масата?

Нямат проблеми. При ченгетата от ранга на Гюров, няма предварителни плащания. В тяхната шайка нивото на вътрешно доверие е високо. Всеки си прави отчисленията след като кешира и през ум не му минава да се скатае, щото лошо му се пише.
Тия са разузнавачи с международен опит. Анголски.
Тва да не ти е съдебната система, дето всеки те дърпа за пеша "дай, дай" пък сетне - "Ами другите дадоха повече."
23 Ноември 2012 21:34
Да обнародва цялата документация (изключая връзките рецензент-проект) на фонда за тоя конкурс, пък ние сме достатъчно кадърни да одитираме успоредно. Ще го изненадаме с разкрития, които са се "изплъзнали" на официалните одитиращи.
23 Ноември 2012 21:41
а това, че зализанкият Петров е нарекъл групи учени "паразити", заради закъснение(я) в отчети, говори достатъчно за цялостната атмосфера вътре във фонда. Да му напомня, на мазния господин, че според правилника на фонда и закона за насърчаване на научните изследвания, санкцията, която признава публично, не е предвидена за закъснение.
Да му покажем ли неговите закъснения, например резултати от конкурс, обявени с месеци след срока, заложен в правилника, по който той би трябвало да работи?
23 Ноември 2012 21:58
- Професор Гюров, вие се занимавате с геодинамика и често прогнозите ви за заметресения са достатъчно точни. Застрашена ли е страната ни от ново земетресение и кога?


- По принцип – да, но кога и къде е трудно да се прогнозира, защото за тази прогноза са необходими апаратура и разнороден екип от специалисти. Моят екип не е голям, не разполагаме с достатъчно апаратура, а и тези, които в момента са начело на институти, имащи отношение към сеизмологията са много назад от съвременната геодинамика и успяват до някаква степен да внушат, че прогнози не могат да се правят. Ако си направят труда да проучат какво става по-света, ще останат много изненадани. Един институт на БАН отказа да участва в балканска система за ранно предупреждение за земетресения под предлог, че бил много по-напред от другите страни. Смехотворно твърдение, разминаващо се с дейсвителността. Всяка система, колкото е по-глобална, толкова е по-полезна.


Ама, готин нали?
Също като оня герой на Тодор Колев в "Двойникът". Само му дай на човека апаратурата и екипа и направо ще ги нацърта землетресенията.
Рангеле, Рангеле, що ти трябваше да се буташ в тия науки.
Нещо по-така, неангажиращо да беше избрал - екологии, регионални политики, ала-бала нямаше да те разконспирират.
Глобалното затопляне да беше избрал да бориш температурата (там с глупостите и до ООН-то при индийския железничар можеше да стигнеш), пак щеше да си по-добре, щом толкова те влече Земята.
23 Ноември 2012 22:06
изразителният речитатив на господата е предаден по-пряко тук: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1647007#comments
Те са обвинили физици и химици, че нямат намерение да провеждат научни изследвания.
Да се хващат под ръка и да бягат в Ангола, преди да ги е срещнал някой по-млад и здрав химик или физик.
23 Ноември 2012 22:11
Много готин!

- По принцип – да, но кога и къде е трудно да се прогнозира, защото за тази прогноза са необходими апаратура и разнороден екип от специалисти. Моят екип не е голям, не разполагаме с достатъчно апаратура,...


Дай му апаратура и специалистКи, и направо ще я обърне тая земя с магмата навън.
23 Ноември 2012 22:17
Тук овации, заслужава и несъмнено въпросът зададен от журналиста:

Професор Гюров, вие се занимавате с геодинамика и често прогнозите ви за заметресения са достатъчно точни.


23 Ноември 2012 22:32
Допускам, че си го е дозадал сам. Журналистите се затрудняват в отразяване на физически и химически дисциплини, нормално е...

В природата естественият враг на филолога е математика.
23 Ноември 2012 22:58
Спор с хуманитарист е като спор с радио – каквито и аргументи да изтъкваш че 1+1=2 той ще дезинформира всички крещейки че е = 3, 5 или 1 милион и всичко друго но не и 2. Както виждате, конкретният грешен отговор може да се отклонява значително от истината според това дали съответния хуманитарист е добре нахранен, дали наскоро са погалили самочувствието му с поредната титла и дали не е настъпил котето по опашката - демек да се е сдърпал с менторите си по личен въпрос от финансово-правен характер
23 Ноември 2012 23:09
Уважаеми господа,

Прочетох Проекта за "нов" Правилник за ФНИ. Моето менение е, че той е абсолютно НЕГОДЕН да реши съществените въпроси в устройството на ФНИ и
драматичните последици от него за развитието на българската наука, за която ФНИ на МОМН е по-същество ЕДИНСТВЕНИЯТ национален източник на
финансиране.

Отново е възпроизведена, с точност до несъществени детайли, корупционната схема: държавните пари за наука да се разпределят от хора, които са на щат в научни организации и университети, които получават тези пари.

Такова нещо в ЦИВИЛИЗОВАНИЯТ свят не само че няма, но се счита и за недопустимо престъпление, което води до преки и безапелативни юридически и съдебни последствия.

Немислимо е раздаването (чрез конкурси) на държавните пари за наука в САЩ, чрез NSF, да се върши от хора на щат в каквито и да е научни институции или университети. Преди време имах възможността да слушам мнението на съветника по науката на Президента на САЩ по този въпрос. То беше
еднозначно: Това е корупционна схема и в САЩ член на комисия на NSF, ако е на щат още някъде, дитректно отива в затвора за злоупотреба със служебно положение.

Немислимо е такова нещо и в Комисията за наука на ЕС, което знам отново от лични наблюдения. В Германия не е разрешено това да се върши дори от държавни служутели! (Защо ли?)

Докога ректори и директори на бенефициентите ще посочват кой да им дава парите ???

Последното скандално развитие на конкурсите във ФНИ за 2012 категорично потвърждава недопустимостта на БГ "практиката" и скандализира не само мнението на хората от научните институти и университетите!

С "новия" Правилник се прави пореден опит да се утвърди това многогодишно статукво и корупционната схема, узаконена чрез него и закона.

Не можем да очакваме никакви положителни промени от такъв Правилник, потвърждаващ основният корупционен принцип на държавното финансиране на науката в България. Нима не е ясно, че хората, които ще го изпълняват, отново ще възпроизведат същата порочна практика, която души българската наука от десетилетия, защото проблемът не е в хората, а в ПРАВИЛАТА, които отново си остават същите. Благите намерения вече не могат да заблудят никого!

С надежда, че все някой ден финансирането на науката в България поне малко ще заприлича на това в цивилизованите страни и с истинска болка от това, че се налага да пиша за проблема отново с такава терминология
Пламен Физиев
23 Ноември 2012 23:23
Г-н Физиев, вие сте абсолютно прав, но веднага след това изниква втория важен въпрос – как на практика да стане това в България? Ние както винаги сме особен случай. Ако говорим за рецензенти-българи, то тогава автоматично излиза на преден план недостига на научен капацитет в рамките на страната – нали всеки кадърен да оценява научни проекти сам е кандидат по тези проекти?? Ако говорим за рецензенти от чужбина веднага се сещам за една от предните сесии на фонда (мисля от 2008 г.) когато уж рецензентите бяха от чужбина но май се оказаха детски учителки и изобщо в крайна сметка не стана ясно какви са те в крайна сметка и кой по какви критерии ги е поканил.
23 Ноември 2012 23:24
Поне се разкри серготеп, физици и химици едни от малкото, които са в крак със световната наука сме паразите браво,


тия двамцата трябва да бъдат пребити с торсионна везна. посредсвени и като учени и като хора
23 Ноември 2012 23:26
Не е нужно, да изобретяваме велосипеда. И не сме чак толкова "особен" случай, на какъвто се правим за полза на някои хора, а не "роду".
23 Ноември 2012 23:29
господинът Физиев съвсем не е толкова прав - обявява се против, без градивно да предложи алтернатива.
Аз днес също подложих проектоправилника на мисловната си дейност и виждам как запушва точно дупките в стария правилник, които доведоха до настоящия опорочен конкурс.
Има неща, които искат доизкусуряване, които прилежно ще предложа да бъдат обсъдени. Проектът е отворен - всеки може да изрази спокойно и аргументирано мнение.
23 Ноември 2012 23:35
Пламен Физиев, ти не завърши ли ФзФ на СУ през 1977? Понеже в СУ работехте (работите) ти и брат ти, та да не стане грешка.
Пламене, всяка хубава идея може да се изкорести. Всяка идеална идея няма да работи, ако обкръжението (Юридическо, научно, кадри и т.н.) е сакато. А България е дала хиляди сведения, че е в блатото с двата крака. И няма измъкване оттам. То само финансирането на науката ви да беше калпава и лошо организирано - с мед да я намажеш...
Не говорете, ами си купете билет - Терминал 2.
23 Ноември 2012 23:37
Сега се сещам че чрез този правилник може най-сетне да тушира дългогодишната вражда между хуманитарни и природни науки. В проекто-правилника само плахо е загатнато че хуманитарните проекти няма как да бъдат оценявани по еднакви обективни критерии с останалите. И това е разбираемо поради тяхната същност – там не важи международната система за импакт факторите, а и кой чужд рецензент би познавал специфично българските материи които те изследват. Следователно, автоматично стои проблема, че обществено-хуманитарните науки априори не могат да се състезават с останалите науки по тези еднакви критерии, така както са обявени в проекто-правилника. Затова предложението е следното – независимо по какъв вид конкурс се обявява сесия на фонда, винаги 20-те % заделени за обществено-хуманитарни науки да се намират по отделна сметка (или фонд) - това е и световна практика. За тези проценти да се състезават само хуманитарни проекти и те да се разглеждат от съответните комисии по критерии, специфични за хуманитарните науки и ясно разписани в Правилника. Знае се, че на практика към момента такива критерии за хуманитарите няма и сигурно не е лесна задача да се изготвят, но нека колегите хуманитари поне се опитат да въведат някакъв ред в собствената си къща, това би било и в техен интерес. За случаите когато в даден проект участват хуманитарни и природни науки (а такива случаи биха били по-скоро изключения) също има решение. Например: археологията борави често с химични и физични методи, поради което не е изключено да се появяват проекти в които участват археолози, химици и физици. В тези случаи археологическата част на проекта може да се оценява от съответната хуманитарна комисия и да се финансира от 20-те % за хуманитарни науки, а съответно химиците и физиците да се оценяват от комисия за природни науки и тяхната част от финансирането да е от фонда за природни науки.
23 Ноември 2012 23:42

Шестачето от Ангола си е в комбина с Игнатов. За малко да си делнат парите. Минала им котка път. Та може да станат пътници.
24 Ноември 2012 01:53
Шестачето от Ангола ще трябва да закопчае ризката до горе (за справка - снимката по статията), че хем подухва свеж ветрец в негова посока, хем вратлето е с перспектива да изтънее
Шефчето на фонда също, че както са се барнали, приличат по-скоро на обекти на земеделското министерство
24 Ноември 2012 01:55
Не е хубаво да изобретяваме велосипеда, но и копирането и сравненията с Америка, колега Физиев, са меко казано неуместни по много очевидни причини. Ако се търси чужд опит, по-добре е, например, да се вземе малка, но развита в науките страна като Израел, и се поразгледа
устройството и практиките на тяхното научно финансиране. Но във всички случаи ще опрем в липсата на финансов ресурс, в частност за привличане на нормални експерти от чужбина. Обаче като си помислим колко пари бяха профукани от ФНИ от 2008 насам...
24 Ноември 2012 01:56
Тази Кортенска е смела и достойна жена. В предаване по СКАТ ги обезкости всичките наглеци. Разказа за кражбите и далаверите. Страшна работа. Даде няколко по-фрапиращи примера жената. Най ме втрещиха 2 000 000 лева за проект на Соломон Паси за "Космическо право" , каквото и да значи това.
Сега я подгониха, но духа е вече вън от бутилката и ще се върне бумеранга обратно.
24 Ноември 2012 02:02
Отзивите за Кортенска са от смесено естество, но твърденията, които тя изложи са факти, независимо от източника.
Твърденията пък по неин адрес подлежат на проверка, преди да се превърнат във факти.
Личното ми мнение е, че не е невинна, но това отново е само мнение, което подлежи на потвърждаване или отхвърляне.
24 Ноември 2012 03:08
А в момента (03.07 AM bg time) нашите герои не спят - връткат телефони, правят планове кои документи да "изгубят" преди да "нахлуе" "одита"... щото шефа ги предупреди - "влизаме следващата седмица" ... дали вратите на ФНИ са запечатани заради предстоящия "одит"?
Или пък ги държат широко отворени (вратите), щото "влизането следващата седмица" да не ги потроши. Ех, тоя пожарникарски стил - "влизаме", "действаме", "даваме", "взимаме" ... ... здраво са се филмирали тези наши герои...
Опазването на инвентара, амбалажа и прочие си е дело достойно, де, нищо не казвам
24 Ноември 2012 04:11
Прави чест на г-н Игнатов че защитава държавни служители и назначава проверка.Не се доверява на анонимки и вестници.Видял е че министерство,поразено от "Фактора Патрашкова" ще има дъъълго време проблеми .На папиpуси и сега може би е описан бюджета на жреците на Рамзес.Нека се погрижи на саита да се появи списък на темите,сумите и фирмите или сдруженята,печелили конкурси в последните 5 години.Това може да стане до седмица.Месец е достатачен и отчетите да са достъпни.1200 от кандидатите са отпаднали.Но са вложили лични хилядарки за да кандидатстват.Ако след два месеца и техните теми се качат на саита,хора от форума биха вложили милиони.Много фирми страдат от липса на квалифициран персонал.Банки имат и пари и експерти, за да прегледат внимателно всяка нефинансирана тема и колектива и.Само година след това десетки хиляди спецялисти ще имат договори и ще плащат данъци.Нека да сложи основите на архив за влаганите даначни приходи.После е лесното.Предприемчивите ще се намерят,а тарикатите ще проклинат Интернет
24 Ноември 2012 04:50
Самият Гюров повтори няколко пъти "Аз съм професор"

Tова е напълно достатъчно в отбора на калинките.
А за "точните" му прогнози - да питат жителите на Перник какво ще му направят, ако го хванат.
24 Ноември 2012 08:47
Да се публикуват всичките подадени проекти!
Българските учени показаха, че се справят с всякакви идиотски формуляри за кандидатстване - 1200 проекта е една внушителна бройка.
След всичките минали далавери във фонда очаквах промяна в полза на науката, но мръсната пяна пак изплува отгоре. Списъкът с ръководителите на спечелилите проекти е сякаш пействан без корекции списък от архивите на ония служби.
Министъра не ми е коментира - абсолютен фигурант, който не може да защити никаква позиция досега! Крайно време е да бъде сменен!
24 Ноември 2012 09:24
Пламен Физиев, ти не завърши ли ФзФ на СУ през 1977? Понеже в СУ работехте (работите) ти и брат ти, та да не стане грешка.


Румене, Христо Физиев завърши през 1977 г. Беше в нашата катедра "Радиофизка и електроника (чудно ми е как не си го спомняш). Пламен Физиев - брат му - по това време вече беше асистент в Теоретичната физика. Христо не е работил във факултета - беше по едно време (срещал съм го) в ДЗУ - Стара Загора.
24 Ноември 2012 09:43
Я Мумията се задействал. Че включва пералнята

Погледнах примерите дето бяха дадени.
Ами те може и да заслужават класиране. Но не от "Фонда".
Моето мнение е, че би трябвало да ги пренасочат кък "конкурентоспособност".
Въобще е крайно време да се направи ясно разграничение какво е "научен проект".

24 Ноември 2012 11:27
Nikolai Haitov

24 Ноември 2012 01:56

Разказа за кражбите и далаверите. Страшна работа. Даде няколко по-фрапиращи примера жената. Най ме втрещиха 2 000 000 лева за проект на Соломон Паси за "Космическо право" , каквото и да значи това.

Дежа вю, Хайтов! Известният американски шпионин Иван-Асен Георгиев, обект "Двуличник" и той е бил българският експерт по "космическо право". Заловен, осъден за шпионаж и разсрелян!
24 Ноември 2012 12:32
Ето един от отхвърлените проекти в сесия 2012:
http://tv7.bg/news/bulgaria/9541012.html
ФНИ и МОМН говорят за наука и иновации но с парите за наука правят само личен „бизнес”.
24 Ноември 2012 12:42
Българската общественост възприема Корпуса на академиците и член-кореспондентите като като клуб събрал НАУЧНИЯ ЕЛИТ на страната – събрал учените, станали известни в международен план и заслужили с постиженията си за състоянието и развитието на родната наука, заслужили обществено признание и високи пожизнени пенсии. Периодичните дълги и скъпо струващи изборни сесии се наблюдават с интерес от обществеността. Редовите учени, обикновените граждани предполагат че в този клуб се влиза с много ДЕТАЙЛНО, ОБЕКТИВНО И ОТГОВОРНО оглеждане и преценка на всеки кандидат. Така ли е в действителност? Може ли обикновеният български гражданин (данъкоплатец) да повярва че при тези избори стават долни задкулисни пазарлъци, че така грубо се погазват изискванията на Закона. Как могат да бъдат огорчени някои истински заслужаващи учени?
Как виждат академиците собственото си достойнство? Не си ли дават сметка че сами режат клона на който седят, че сами се затриват като институция, че в крайна сметка не само че не допринасят, но злепоставят българската наука.

bulgarianscienceproblems
24 Ноември 2012 12:54
Отвратен съм от поредните далавери. Но все пак е известно, че този "подход" не започва отсега. За сведение, на тези които са малко встрани, по времето на Станишев се "разпределяше" финансиране от порядъка на 100 милиона лева (сравнете със сегашните 15 милиона).
24 Ноември 2012 13:01
Даже още от преди Станишев практиката беше силно фаворизиране на "ВУЗ-овете". Така че сумите трябва съществено да се коригират.
Разбира се отказа от еврофинансиране по негово време е безпрецедентен. И то не само на българска почва.
24 Ноември 2012 13:10
Advokat33 24 Ноември 2012 04:11
Прави чест на г-н Игнатов че защитава държавни служители и назначава проверка.Не се доверява на анонимки и вестници.


http://www.fund.nauka2010.com/inrne.pdf target=_blank id=url>Натисни тук

Ха дано следващият адвокатски коментар да бъде :

"Прави чест на г-н Борисов, че защитава държавни служители като министър Сергей Игнатов и назначава проверка в МОМН."

И още по-добре : "Прави чест на г-н Борисов, че защитава науката в България и освобождава от поста му министър Сергей Игнатов"...

24 Ноември 2012 13:11
Натисни тук
24 Ноември 2012 13:20
Науката, както всяка дейност, се нуждае от управленци. Ученият не може да бъде и не следва да бъде мениджър. Защо професорите, академиците и дори младшите научни сътрудници, продължават да оспорват азбучни истини?

А в реалния живот професорите са преди всичко мениджъри на лабораториите си. Говоря за истински професори и истински лаборатории, които действително се занимават с наука и с изследвания разбира се...
24 Ноември 2012 13:26
Indiec, така е, големият грабеж започна при предшественика на мумията, царският адвока Даниел Вълчев, който си имаше едно кръгче съветници социолози, политолози (собственици на голф-клубове, с проекти от ФНИ, или пък университетски уманитари на копанката на отвореното общество), които го съветваха да пренасочи базовото финансиране на БАН към университетите (на брой >50), както и към шумно рекламираното "проектно" финансиране чрез напълно негодния да разпределя подобни огромни суми ФНИ.

Понеже НБУ мумията е от същото сороско котило, той беше назначен да довърши започнатото. Та овреме отстрани един назначен по погрешка от него
почтен и световно признат математик, който бързо се ориентира в далаверите и ги направи публични... Лошото е, че научната общност се ограничи,
общо взето, с бурни протести по форумите... дано сега тази грешка да се поправи
24 Ноември 2012 13:30
Браво на НС на ядрения, и браво на ръководството на и-тута, което излезна с позиция, а не мишкува като предишния директор.

Колкото за ръководство на проекти, интересно защо във всичките проекти по рамковите програми, в които съм участвал ръководител на проекта е водещ учен, видяхме ги мениджърите пицковци и велчевци.
24 Ноември 2012 13:44
Сорофчетата изцело поеха контрола върху МОН(х) оше при министъра на Манго. Владко ли беше
Станишев упорито отказа да направи каквото и да е в тази област, въпреки декларирани приоритети и поети ангажименти, и го остави в ръцете на актива на ДПС, под шапката на НДСВ.
Това е просто пореден пример защо това ръководство на БСП не чини.
24 Ноември 2012 14:38
Agamemnon от 2012 12:42

- прав си, но човек се пита, нямат ли си Общо събрание учените от съответния институт към науките за земята, нали то е номирало онези двама юнаци за член-кореспонденти? Вместо да се жалват в известния с цензурата си форум на един изкуфял бивш кадър на БАН, защо не си свикат ОС и поискат съмнителните списъци с публикации и цитати на номинираните от тях самите? Защо се мрънка и се прехвърля отговорността на неизбежно случайно подбрана карашик експертна комисия от хора на почтена възраст, тя няма как да е по-квалифицирана от номиниращото ОС на института?
24 Ноември 2012 14:59
MB 24 Ноември 2012 13:44
Сорофчетата изцело поеха контрола върху МОН(х) оше при министъра на Манго. Владко ли беше
Станишев упорито отказа да направи каквото и да е в тази област, въпреки декларирани приоритети
и поети ангажименти, и го остави в ръцете на актива на ДПС, под шапката на НДСВ.
Това е просто пореден пример защо това ръководство на БСП не чини.


Че не чини това ръководство - факт, не чини Ама и почнахме да забравяме, че феодалните владения при тройната бяха разпредели 8:5:3, според получените гласове от гласоподавателите, едва ли и ти си гласувал за Станишев, в подкрепа на "декларираните от него приоритети и поети ангажименти"..
24 Ноември 2012 15:01
Адвокате,
"Оставете ни да откраднем и тези пари и още догодина ще жънете благата от нашите „научни изследвания”."
Това вече сме го чували.
След 20 години нео-крадливо-либералстване остана ли някой да ви вярва?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД