Управляващите намериха лек за измъчения пазар на недвижими имоти - ще раздават право за постоянно пребиваване на чужденци, които си купят нещо, струващо поне 1 млн. лева - например луксозна къща или вила. Предложението е на депутата от ГЕРБ Диан Червенкондев, който решил да го лансира между първо и второ четене на промените в Закона за насърчаване на инвестициите. Според него такава поправка несъмнено щяла да предизвика оживление на жилищния пазар.
"В страната има много имоти, които стоят празни. Идеята е да поканим чужденци, които са добре дошли да си купят имот у нас", обясни той пред в. "Сега". Според него промяната ще се отрази "изключително положително" и на туризма, и на инвестициите. Не е ясно обаче към какви точно категории чужденци е насочено предлаганото облекчение и как точно ще се прилага то. Това, че могат, не означава, че автоматично ще получава разрешение за постоянно пребиваване, има си процедура", поясни Червенкондев. Става дума за проверка дали кандидатът не е например издирван трафикант.
Новата идея идва като алтернатива на друго предложение, което правителството бе включило още в първия вариант за промени в закона - ако бизнесмен направи поне 200 000 лв. инвестиция у нас, да може да получи като почетен вложител български паспорт. Това вече бе много критикувана идея, като според експерти тя може да привлече най-вече съмнителни предприемачи и перачи на пари.
В интерес на истината и други страни от ЕС търсят подобни стимуланти за замрелите си имотни пазари. Гърция например обмисля да изкушава купувачи с издаване на петгодишна виза, ако вземат недвижимост за над 300 000 евро. Испания пък, която не крие, че се е прицелила най-вече към китайци и руснаци, е готова да даде гражданство на всеки, който инвестира в имот за повече от 160 хил. евро. В Ирландия и Португалия гражданство се предлага на чужденци, ако си купят жилища на стойност съответно над 400 хил. и 500 хил. евро.
ИЗВЪНРЕДНО
Икономическата комисия, която уж вече бе одобрила промените в Закона за инвестициите на второ четене, днес се събира извънредно и според източници на "Сега" ще се занимава със същия проект, защото имало текстове за оправяне. Вчера част от членовете на комисията дори не знаеха за заседанието, а други бяха получили известие със SMS. Сред спорните предложения е и т.нар. осигурителна ваканция за определени категории инвеститори. Депутатите гласуваха, че догодина държавата трябва да опрощава осигурителни вноски, когато фирма създава заетост в модерно производство. Стана ясно обаче, в бюджет 2013 такова опрощаване не е заложено.