:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,334
Активни 435
Страници 4,899
За един ден 1,302,066

EЦБ поема контрола над 200 банки в еврозоната

България ще се включи в единния банков надзор, заяви премиерът Бойко Борисов
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Германският финансов министър Волфганг Шойбле, белгийският му колега Стевен Ванакере, френският им колега Пиер Московиси и председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер, който е и премиер на Люксембург (от ляво на дясно), разговарят преди началото на срещата на Еврогрупата в Брюксел. На нея бе взето решение да се отпуснат 34 млрд. евро от спасителната помощ за Гърция. Тя бе замразена от месеци заради опасения, че страната протака икономическите реформи
Министрите на финансите на ЕС постигнаха в Брюксел споразумение за създаването на единен банков надзор в еврозоната, за който ще отговаря Европейската централна банка (ЕЦБ), предадоха агенциите. Европейският комисар за вътрешния пазар и финансовите услуги Мишел Барние съобщи, че надзорът на банките ще започне да действа от 1 март 2014 г., а не както бе планирано от началото на следващата година. Това е първа стъпка към банковия съюз, който лидерите на страните - членки на ЕС искат да учредят, за да бъдат предотвратени нови кризи. Темата е обсъждана от правителствените и държавни ръководители от ЕС на започналия снощи в Брюксел Европейски съвет.

Кипърският финансов министър Васос Шиарли определи като коледен подарък постигането на споразумение за единен банков надзор в еврозоната. "Споразумението е било една от целите на кипърското председателство на Съвета на Европейския съюз, което приключва в края на годината", допълни той.

Споразумението предвижда ЕЦБ да получи правомощия на финансов регулатор, който ще може да се намесва в работата на всяка банка в еврозоната, когато бъдат забелязани първи признаци за финансови трудности. Под контрола на единния регулатор попадат 200 големи банки в еврозоната, чиито активи възлизат на над 30 млрд. евро. В Европа действат над 6000 банки и се предполага, че те ще се окажат под юрисдикцията на регулатора след създаването на банковия съюз. Франция настоява след създаването на съюза финансовите власти на ЕС да се намесват в работата на всяка търговска банка в ЕС, а Германия иска малките спестовни и кооперативни банки в германските провинции да са извън директния обсег на ЕЦБ.

"България ще се включи в единния банков надзор", заяви пред БНР премиерът Бойко Борисов при пристигането си в Брюксел. Според него няма да има Европа на две скорости и гласът на България ще е равен на този на Германия. Гаранция за това давало договореното от финансовите министри - решението да бъдат приемани с двойно мнозинство, като се зачита и позицията на страните извън еврозоната. Борисов твърди, че заслугата да се приеме такъв подход има и България. "Това, което постигна България, е точно обратното, което се говори за Европа на две скорости. Ние винаги, като една от най-финансово дисциплинираните държави в Европа, сме държали да има банков надзор. Всяка държава, която участва там, независимо дали е в Еврозоната или извън Еврозоната, както е България, има право на глас и този глас да е равен на гласа на Германия, Франция и на Гърция. Това е постигнато", заяви той.

Великобритания, Швеция и Чехия няма да се присъединят към общоевропейския банков единен надзорен механизъм, заявиха министрите на финансите на трите държави. "Интересите на Великобритания са напълно защитени и нямаме намерение да се присъединяваме към надзорния механизъм", заяви британският министър на финансите Джордж Озбърн.

11 държави ще облагат финансовите транзакции

11 държави - членки на ЕС, ще въведат данък върху финансовите транзакции, след като ЕП одобри на пленарната сесия в Страсбург плановете им, съобщи пресслужбата на ЕП. Новият налог ще бъде прилаган в Австрия, Белгия, Естония, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Словакия, Словения и Испания. Целта е правителствата да генерират нови средства като част от мерките за овладяване на дълговата криза в Европа. Данъкът ще бъде въведен само в 11 от държавите от ЕС, тъй като не получи подкрепа от останалите. Най-силна бе съпротивата на Великобритания, според която налогът може да се окаже не средство за стабилизиране, а заплаха за банковия сектор.

ЕП одобри бюджета на ЕС за 2013 г., който е на стойност близо 133 млрд. евро, което сложи край на несигурността около бъдещото финансиране на съюза след провала на преговорите за бюджета за 2014-2020 г.
4
1948
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Декември 2012 19:58
Отлична новина, която косвено дава отговор и на въпроса "Трябва ли ЕС да се движи на две скорости?".
Да, трябва!
Иначе откъде ще се вземат нормите за управление? Винаги е така - по- добрите проправят пътя, останалите ги следват.
Членството ни в надзорния банков съвет е огромно признание и огромна чест за България и лично за г- н Симеон Дянков.
13 Декември 2012 21:08
"Отлична" новина - сатанистите контролират почти изцяло паричната политика на Европа.
14 Декември 2012 03:07

Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

Сега в ЕС, а по-късно и в цял свят!



14 Декември 2012 09:07
Всички знаят от къде дойде кризата....така, че по-полека .........Надзиравайте Франкфурт и Лондон.........
България к'во прай там? ..
.
.
.
Внимателни, празничните бонуси ли заработваш?
Моля не ми отговаряй.......
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД