Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) към ООН отправи сериозни забележки към мерките за сигурност в АЕЦ "Козлодуй". Експертите, участвали в приключилата вчера поредна проверка, са открили, че централата няма планове за действие при евентуални тежки инциденти - например разхерметезиране на реактор или басейните с отработеното гориво. Освен това от агенцията критикуват и реакцията при по-малки инциденти или технически проблеми, съобщи вчера АФП, цитирана от агенция Фокус.
"Анализите на причините за отделни събития не винаги се извършват по задълбочен и навременен начин, за да се предотврати повтарянето на подобни случаи, свързани с човешка дейност", посочват от МААЕ. Експертите от атомната индустрия са съставили над 10 препоръки след двуседмично наблюдение на работата, защитата, техниката, поддръжката и планирането в АЕЦ "Козлодуй". Сред съществените пропуски е и липсата на устройства за измерване на индивидуалната доза от облъчването с неутрони на служителите, които са под риск.
"Не бих казал, че това са тежки укори, а препоръки и предложения. Сигурността в централата е на много високо ниво", коментира пред "Сега" Валентин Николов, изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй". Той увери, че въпросните устройства ще бъдат купени и използвани от служителите в централата, така че ако има наднормени дози, те да могат да бъдат установени по всяко време. Според Николов системата за сигурност е надеждна. Той обеща, че всички препоръки на МААЕ ще бъдат вкарани в политиката на централата, ще бъдат спазени и изпълнени в срок от 18 месеца. Според него това дори няма да се отрази сериозно на финансовото им състояние.
Тринадесетте експерти на МААЕ отбелязват в доклада си и положителните практики в АЕЦ "Козлодуй", които щели да бъдат споделени с чуждестранни представители на ядрената индустрия. Сред тях са тренировката на работниците, радиационната защита, поддръжката, техническата помощ и планирането.
Сериозни аварии в атомната ни централа досега не е имало. Но на два пъти в последните месеци се случиха инциденти. Единият бе през октомври, в неядрената част на 1000-мегаватовия шести блок. Той бе спрян заради проблем в елемент от управлението на турбогенератора. Подобен случай имаше и през юли, когато отново шести блок бе изключен от електроенергийната система.
|
|