Населението на Германия продължава да расте и през т. г. се очаква то да е нараснало с 389 000 души, прогнозира Институтът за икономически изследвания Kiel Economics, цитиран от сп. "Шпигел". Като цяло страната трябва да се подготви за рекордна вълна от имигранти заради дълговата криза в Европа, се казва в документа. Според изчисления на института до 2017 г. във федералната република ще дойдат 2.2 милиона имигранти, като връхната точка на прииждащи чужденци ще бъде през 2014 г. Тогава пристигащите в Германия хора ще бъдат с 506 000 повече от напускащите. Високата динамика в имиграцията е следствие на окаяното състояние на пазара на труда в закъсалите държави от Южна Европа, като Гърция, Испания и Португалия. Въпреки това експертите от института очакват стабилизиране на икономиката в този регион след няколко години. Но слабият ръст през следващите пет години няма да бъде достатъчен, за да се намали чувствително безработицата в тези страни.
В същото време в много региони на Германия пък се усеща недостиг на работна ръка и затова имигрантите са добре дошли за местната икономика. Новата динамика в имиграцията представя фундаментално преобръщане на тенденцията във федералната република. През последното десетилетие Германия се превърна в страна, която хората напускат и където населението намалява. Това обаче се промени още през м.г., като броят на имигрантите според националната статистика се е увеличил с 20%. През първото полугодие на 2012 г. също беше отчетено увеличение и тази тенденция се запази.
Средната класа в Германия обаче продължава да се свива, като през последните 15 години хората в тази група са намалели от 65% на 58%, сочат резултатите от изследване на фондация "Бертелсман", Германския институт за икономически изследвания и Бременския университет. От 1997 г. досега германците в този слой на обществото са намалели с 5.5 милиона души. Всеки четвърти германец от средната класа се опасява, че доходите му ще намалеят и все по-малко хора успяват да преминат от под средната класа в средната. Докладът посочва още, че доброто образование се превръща в гарант за сигурно благосъстояние. Същевременно средната класа става все по-високообразована и заема по-високи позиции, което предлага шанс за преминаване по-нагоре. За социално слабите обаче е станало все по-трудно да се изкачват нагоре. Според авторите на проучването вина за тази динамика носи и данъчната политика в Германия, защото от данъчната реформа, проведена през 90-те години на миналия век, полза имаха предимно по-заможните. Към средната класа принадлежат хора, които разполагат с доходи от 70% до 150 на сто от средната работна заплата. Това е например семейство с две деца под 18 години, което разполага с 2400 до 5100 евро на месец, или пък самостоятелни хора с месечна заплата от 1130 до 2420 евро.
Влиятелният в. "Зюддойче цайтунг" отбелязва, че твърдението за намаляването на средната класа се оспорва от редица икономисти в Германия. Проучване на Института за германска икономика, който е близък до работодателските организации, от лятото твърди, че няма свиване на средната класа, което да е повод за притеснение. Според фондация "Конрад Аденауер" средната класа в Германия е и ще остане стабилна.