Едно честване на Балканите преди дни отново предизвика противоречиви реакции в повечето страни заради претоплянето на стари лозунги и мечти, които неведнъж са разтърсвали региона. В този случай става дума за отбелязването на 100 години от създаването на Албания след края на Балканската война(1912 - 1913 г.), което беше отбелязано шумно и с много кресливи провокации. Те засегнаха най-много съседната ни Македония, за която носталгично милеят много българи и която етническите албанци постепенно завладяват с помощта на раждането на много деца, както сториха преди това във вече бившата сръбска област и вече независимо Косово.
Още преди официалните чествания беше ясно, че те няма да минат тихо. Като начало албанският премиер Сали Бериша нареди в центъра на столицата Тирана да бъде приготвен голям курбан, като за целта бяха сготвени над 1000 агнета, а тържеството се състоя на площад "Италия", където бяха опънати две софри, дълги 200 метра. Интересно е как по ирония на съдбата мястото носи името на една от европейските страни, които по време на Втората световна война бяха окупирали Албания.
Празненствата бяха очаквано шумни
и навсякъде се вееше националното знаме - Черният двуглав орел на червен фон. Имаше много демонстрации, шествия, конференции и други прояви. От самото начало обаче Бериша зададе тона, който подхванаха албанските политици в другите балкански страни. Той заяви в Тирана, че цел на всички албанци е "обединяване в една нация". Той дори отправи поздравление към "албанците от всички албански територии, от Превеза (Гърция) до Прешево (Сърбия) и от Скопие (Македония) до Подгорица (Черна гора)". Факт е, че в тези страни живеят компактни албански малцинства, които предявяват все повече претенции за обединение на всички свои сънародници във "Велика Албания". Заради думите на Сали Бериша официалните представители на съседните Македония и Гърция не се отзоваха на поканите за тържествата и отмениха своето планирано присъствие на тях. Властите в Тирана се опитаха да замажат гаф с твърдения, че "изявленията на премиера не са изразявали никакви териториални претенции към съседите южно, северно или източно на Албания", което обаче не помогна. Гръцки собственици на маслинови насаждения в Превеза дори започнаха да
прогонват албанските работници
от своите плантации след изявлението на Сали Бериша. Гръцкият митрополит Андреас осъди изявлението на Бериша.
Тезата за "Велика Албания" бе подгрята преди отбелязването на историческата дата от директора на Института за регионални проучвания в Тирана и съветник на трима бивши албански премиери Кочо Данай. Именно той през октомври 2010 г. заяви, че "до 2013 г. по мирен път трябва да се формира нова албанска държава, която ще събере всички албански територии".
В самата Македония се разгоря още един скандал, след като от Демократичния съюз за интеграция (ДСИ), който в момента управлява заедно с ВМРО-ДПМНЕ, заявиха, че цялата страна трябва да бъде покрита с албански знамена. Това естествено веднага предизвика остри реакции сред македонците и техните медии. Малко преди това в село Кичевско беше издигнато шестметрово албанско знаме на пилон, висок 30 метра. Почти по същото време в село Радуша бе издигнат паметник не на когото и да е, а на един от основателите на Армията за освобождение на Косово (АОК) - Адем Яшари. Той пък стана причина за подробни репортажи в Сърбия, където убитият през 1998 г. от сръбски спецчасти Яшари е смятан за терорист и е мразен от всички. Бронзовият паметник представя Адем Яшари с пушка на рамото, пистолет, сложен наопаки, а на дясната ръка, незнайно защо, има шест пръста. Той стои
върху боядисан в бяло танк,
който е бил някога собственост на македонската армия. Всъщност става дума за един от 150-те танка от съветски тип Т-55, които България дари на Македония през 1999 г. и дори участваха при потушаването на албанския въоръжен бунт през 2001 г. По-късно по заръка на НАТО почти всички тези бойни машини бяха нарязани за скрап, продадени или подарени.
В Македония предимно се възмущаваха медиите, но не и политиците. Една от причините за това мълчание на политиците е, че през март догодина гласовете на албанците може да бъдат решаващи за това чий кандидат за кмет ще победи на местните избори в Скопие и други градове. Според политическите анализи волята на лоялните гласоподаватели на най-големите партии на албанците в Македония може да бъде решаваща във втория тур, ако кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на опозиционния Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) имат малка разлика в гласовете в първия тур. Според други анализатори обаче двете партии може да си правят криви сметки, защото албанците винаги гласуват само за своите две формации - ДСИ и Демократическата партия на албанците(ДПА), която пък управляваше заедно с ВМРО-ДПМНЕ преди едно десетилетие.
Едни от малкото, които гръмко заявиха своя протест, бяха македонските футболните привърженици, които се обединиха под македонското знаме заради последните събития в страната. Инициативата дойде от феновете на ФК "Вардар", известни като "комити", които предложили всички да веят само червено-жълтото знаме на Македония по време на мачовете. Предложението било подкрепено от останалите групи. "Комитите" дори заявили, че повече нямало да има негативни скандирания срещу македонски клубове. Също така било забранено физическо нападение над македонци.
Масло в огъня т.г. наля и появата на неизвестна досега
албанска националистическа организация,
която отправи заплахи срещу Македония. "Армията за освобождение на окупираните албански земи" постави ултиматум на македонското правителство да се оттегли от "окупираните и колонизирани албански земи". В противен случай щели да нападнат славомакедонските полицейски и военни структури заради нападения срещу невинни албанци. Организацията заплашва още, че няма да седи със скръстени ръце, а ще "отмъсти за братята си". Организацията е поставила ултиматум и на косовските власти в Прищина да разреши ситуацията в северната част на Косово, а също на Гърция да не си играе със статута на чамите - албанското малцинство в областта Епир. Според гръцките медии става дума за екстремистка група начело с албанец, по прякор Хущрим, от Косовска Митровица. Съобщението дойде в момент на нараснало етническо напрежение в Македония след убийството на петима македонци недалеч от Скопие по Великден. Преди дни косовската полиция екстрадира в Македония 38-годишния Шукри Алия, който се смята за основен организатор и един от изпълнителите на жестокото убийство на 13 април. За 20 декември е насрочено и първото заседание по делото.
Преди седмица пък Трибуналът в Хага оправда за втори път бившия премиер на Косово - Рамуш Харадинай, който бе обвинен във военни престъпления срещу сърбите в Косово. Интересното е, че Харадинай първо бе приветстван като герой в Тирана и после са завърна в Прищина. Може би защото е все още в обтегнати отношения със сегашния премиер Хашим Тачи, като и двамата са бивши водачи на АОК. Те все пак се срещнаха по-късно. Харадинай даде заявка, че отново ще поведе страната и под негово ръководство тя ще влезе в ООН. Той дори заяви, че ще брани интересите на сръбското и другите малцинства. Оправдателната присъда на Харадинай и заявката му за премиер предизвикаха гнева на Белград. "Как можем да обсъждаме въпроса за безследно изчезналите, за жертвите и отнетата собственост, ако срещу нас седи обвинен в отвличания и убийства", заяви шефът на сръбската агенция за Косово Александър Вулин. Стигна се дори до това, че политици от Германия предупредиха Рамуш Харадинай да не бърза да се връща в политиката. Всички тези събития за пореден път припомниха призрака на албанския национализъм, който вече прекрои границите в региона и албанците на практика управляват в цели три балкански държави.