:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,597
Активни 581
Страници 13,162
За един ден 1,302,066

По-добре демокрация със скандали, отколкото с договорки под масата

Не само съдебната власт, а кандидатите за всички постове в държавата трябва да бъдат подлагани на пълна имотна, финансова и морална дисекция
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Дори "кадровиците" на държавата в момента не могат да измислят един авторитет за КС.
Полезни или вредни са скандалите за демокрацията? В задочен спор по този въпрос покрай избора на главен прокурор и нов член на Конституционния съд влязоха премиерът Бойко Борисов и бившият президент Георги Първанов. Според Борисов кризата в КС е положителен факт, тъй като е проява на демокрация. "Ако ви питам преди 4-5 години кои са конституционните съдии и как се избираха - не знаете. И аз не знам. Просто защото не се избираха с дискусия. А пък сега кандидатите се изслушват, има дискусия, чуват се медиите и всички подадени сигнали. И ако има достатъчно данни за конфликт на интереси или не е достатъчно компетентен съответният кандидат, се отстранява и се търси друг. Това е демокрацията", обясни Борисов. И добави, че няма нищо против всеки кандидат да се подлага на всякакви проверки."Криза имаше по време на Тройната коалиция. Тогава в Конституционния съд се назначаваха без никакъв конкурс и без никакво изслушване. Съветниците на Първанов станаха шефове на прокуратурата и съда без абсолютно никаква дискусия", смята премиерът.

Логично на обратната позиция е Първанов. Той припомня, че не е имало такъв скандал "в тези над 20 г. съществуване на Конституционния съд" и че се надявал институцията "да не се товари с повече негативизъм". От думите му стана ясно, че предпочита всичко да продължи да минава тихо, без спорове, под сурдинка, с общо разбирателство, без никакъв медиен или граждански контрол... Защото така се пази "авторитетът" на институциите. Кавичките не са случайни - в редки случаи можем изобщо да говорим за авторитет на съдебните институции. Или на хората, които биваха избирани там.

Затова не може да се отрече, че този път премиерът е прав. Друг е въпросът, че ГЕРБ трябваше да започне да прилага този подход от самото начало. Тогава може би нямаше да бъдат избрани доста спорни кандидатури като Владимира Янева и Георги Колев, чийто основен коз бе, че са приятели на вътрешния министър Цветан Цветанов. Първата стана председател на Софийски градски съд, а вторият е шеф на Върховния административен съд. И двете назначения бяха отбелязани в мониторинговите доклади на ЕК, включително и с намек за непрозрачност.

Не може да се отрече, че



практиката не е изобретение на ГЕРБ



През последните 20 години заради споразумения под масата цели системи, включително и съдебната, се превърнаха в блато. Оплетоха се в роднински, приятелски, бизнес, шуробаджанашки паяжини... На високи постове бяха издигани хора, за които бе публична тайна, че са далеч от всякакви морални критерии. Колко от бившите и настоящите шефове на съдилища, прокурори, членове на КС могат да издържат тестовете, на които бяха подложени Венета Марковска и Галя Гугушева? И колко далеч по-компрометирани от тях не само продължават да правораздават, но и се издигат в йерархията? Въпреки всички сигнали, необясними решения, странни заеми, светкавично забогатяване от наследства и дарения... Та ако погледнете имотните декларации на магистратите, ще се убедите, че те направо са си сбъркали професията - трябвало да е станат брокери на недвижими имоти или финансови консултанти. Защото колцина са онези, които могат да постигнат толкова изгодни цени на покупка или продажба, които могат да вземат огромни заеми с ниски лихви от банки или просто да разполагат с приятели, които да им услужат с впечатляващи суми в труден момент.

За първи път покрай скандалите за Конституционния съд, а сега - и покрай избора на нов главен прокурор,



бе направен пробив в системата



Първо, стана кристално ясно, че е трудно, почти невъзможно, да се намери кандидат, който да има авторитет и да издържи и бегла проверка на имотно състояние, без да възникнат основателни съмнения за действията му през годините. За високи нравствени качества изобщо няма да говорим. Второ, видя се, че дългогодишната омерта в съдебната система е направила много от нейните членове доста небрежни или самоуверени - освен че е изключителна рядкост да намериш кандидат за висш пост, който да не е милионер, повечето дори не са си направили труда да "опаковат" законово всички свои дарения, заеми, имоти... А роднините им се събуждат милионери и без да продават ябълки. И няма да е трудно те да попаднат под ударите на закона, ако данъчните и прокуратурата просто си свършат работата. Трето, магистратите очевидно живеят с убеждението, че за тях законите не важат - ако ги спрат за нарушение на пътя, ще уредят въпроса със зам.-министър на МВР, ако забравят да декларират конфликт на интереси, ще задействат някоя политическа протекция от човек, чието дело са решили по "правилния" начин... И защо да не е така, след като МВР е готово да търси автор на сигнал за корупция, вместо да разследва има ли изобщо корупция. А политиците откровено изтъкват като положително качество на един съдия факта, че той е "уреждал" всякакви техни проблеми. Четвърто, демонстрирана бе порочността на роднинската мрежа, която почти всеки магистрат със солиден стаж гради около себе си - обикновено има роднина адвокат, роднина нотариус, роднина прокурор, роднина съдия... И шансът едно дело да попадне при роднина не е изключение, а правило. А решението, което се взема, никога не е изненадващо. Засега ВСС не проявява особен ентусиазъм да разследва тези притеснителни факти. За какъв "авторитет" изобщо на съдебната власт да говорим!

Всичко това изскочи покрай скандалите само около двама кандидати. А представяте ли си какво ще се случи, ако всеки кандидат за някакъв пост в съдебната система (а и не само там) бъде подложен на подобен тест?! Затова практиката трябва да бъде не само адмирирана. Тя трябва да стане единствено възможната и да се разшири - към парламента и към правителството например. Дори и за определен период от време някои институции да останат в непълен състав заради невъзможността да бъде намерен човек с чисти ръце. Защото авторитет не се гради със замитане на проблемите под килима и с договорки под масата. Историята на прехода в България е категорично доказателство за това.
42
5048
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
16 Декември 2012 19:14
Целта е постигната - конституционна криза, обезоръжен КС, насилствено налагане на Изборен кодекс без възможност за контрол...
----------------------------
Блогът на Генек

16 Декември 2012 19:25
Затова не може да се отрече, че този път премиерът е прав. Друг е въпросът, че ГЕРБ трябваше да започне да прилага този подход от самото начало. Тогава може би нямаше да бъдат избрани доста спорни кандидатури като Владимира Янева и Георги Колев, чийто основен коз бе, че са приятели на вътрешния министър Цветан Цветанов.


Скандали има, ама къде е демокрацията?


Обаче въпреки това Рапонът е прав, а г-н Александров? Не защото цецо кадрува в съда, а понеже Гоце е крив?




16 Декември 2012 20:08
Първо, стана кристално ясно, че е трудно, почти невъзможно, да се намери кандидат, който да има авторитет и да издържи и бегла проверка на имотно състояние, без да възникнат основателни съмнения за действията му през годините.

Стана ясно, че Герб не може да намери кандидат, не че няма.
16 Декември 2012 20:11
Гоце предпочита: "...всичко да продължи да минава тихо, без спорове, под сурдинка, с общо разбирателство, без никакъв медиен или граждански контрол.."

Номенклатурчик от класа. То и Боцко го иска същото нещо. Само дето няма много опит от времето на социалистическия рай, когато още трамбоваше на плаца.
16 Декември 2012 20:20
Не само съдебната власт, а кандидатите за всички постове в държавата трябва да бъдат подлагани на пълна имотна, финансова и морална дисекция

Ха. Александров повтаря почти дословно думите на Костов от Сутришния блок на БНТ от 12.12.
16 Декември 2012 21:26
бонго-бонго 16 Декември 2012 20:20
Пу-пу, взе ми думите из устата...
16 Декември 2012 21:32
Аха, прав е Костов и то най-вече, защото в момента скандала служи единствено на Цветанов - за унищожаване на независимостта на съдебната система. Не че е много не зависима, но и каквото е останало се унищожава. Самият той тябва да отговори на много въпроси, а неговият шеф (поне както ни карат да вярваме, че му е шеф) той пък за колко неща има да отговаря, но без да маха с ръка, че не е важно.
16 Декември 2012 21:49
По-добре демокрация със скандали, отколкото с договорки под масата

Това отговор на другаря Станшев ли е?
Станишев смята, че в последните месеци страната се движи от скандал в скандал 16.03.2012


[
16 Декември 2012 22:01
А има ли някакво обяснение факта,че Костов още на следващия ден след като падна от власт отиде при главния прокурор ?
16 Декември 2012 22:50
Всъщност, темата на статията би трябвало "Непрозрачен избор и нормално функциониращи институции" или "много прозрачен "избор" и абсолютно неработещи институции". Ако трябва да избирам, бих предпочел първото... Както и всеки нормален човек...
16 Декември 2012 23:05
този път премиерът е прав. Друг е въпросът, че ГЕРБ трябваше да започне да прилага този подход от самото начало.


Този подход при назначенията се препоръчва от Костов, с въвеждането му се хвали Ковачева, Борисов е прав за него...
Само дето, той се случи ВЪПРЕКИ СЪПРОТИВАТА на цялата политическа камарила и за това трябваха доста усилия. Вестник СЕГА просто проспа сюжета за това как тази процедура беше наложена на управляващите. И затова сега я открива като паднало от небето явление, та чак и ББ е прав...
17 Декември 2012 09:33
"Аха, прав е Костов и то най-вече, защото в момента скандала служи единствено на Цветанов - за унищожаване на независимостта на съдебната система."

Съгласен съм с Михаел - под маската на загриженост за демокрацията и искрено желание да помогне на хората, Цветанов се опитва да дискредитира съдебната система. Говори на едро, не казва нищо конкретно, плещи в стил "Ние ги хващаме, те ги пускат" и така нататък до "пълната победа". То да беше само Цветанов; въобще ГЕРБ работи изцяло за тази цел. Като постигнат успех, не дай си боже, ще си назначат съд и съдии, достатъчно наплашени, които ще осъждат без много приказки, всеки когото Цветанов посочи.
По добре беше първо да изчистят собствените си Авгиеви обори, после да се занимават с другите проблеми. Ама къде ти? Те са непогрешими и богопомазани.
17 Декември 2012 10:00

Стана ясно, че Герб не може да намери кандидат, не че няма.

А също така стана ясно, че БСП не желае да посочи кандидат не за друго, а защото си пази "репутацията". Няма кандидат - няма скандал за имотното му състояние. Друго си е да се договаряш под масата в хотела на Цветелинка по схемата 3:5:8...
17 Декември 2012 10:18
Да-а, хубаво нещо е демокрацията. Може да задаваш въпроси на кандидатите за ... И аз имам въпрос, чисто риторичен - мутра ли управлява държавата или да?
17 Декември 2012 10:25
Тая статия съм я писал аз!

фигуративно казано ...
17 Декември 2012 10:42
От думите му стана ясно, че предпочита всичко да продължи да минава тихо, без спорове, под сурдинка, с общо разбирателство, без никакъв медиен или граждански контрол

Така ли ставало ясно, виж ти. А не става ли ясно, че трябва да се предлагат хора, които няма да предизвикат такива ситуации.
17 Декември 2012 11:01
По същество - съседната "Гу-гу, гуш!", е достатъчен коментар за тази.
17 Декември 2012 11:20
Подкрепям призива на един колега форумец, който призова да номинираме всички съдии за конституционния съд и така като бъдат осветени от прожекторите след това направо ги уволняваме.

По един на седмица, като ги почнем от горе надолу, за около 2-3 години ще прочистим системата от най-големите паразити.
17 Декември 2012 11:24
Друго си е да се договаряш под масата в хотела на Цветелинка по схемата 3:5:8...

Я, това съм го пропуснал. Вероятно намекваш за неща от 2005 г.? Дай повече инфо!
17 Декември 2012 11:29
Браво за тази статия.
Поздравления за вестника - едно приятно напомняне за това, какво беше, преди Борисов да заяви, че ще премахва газовите посредници.
Тезата на статията си е абсолютно вярна и обратното може да твърди само някой, турил плътни, тъмни антигерберски очила.
Особено за състоянието, в което се намира страната ни след 22 години "преход", подобни процедури на проверка трябва да се въведат за всеки държавен пост в трите власти!
Но едва ли!
Но пък - може и да стане тенденция! Ще видим!
................
Само 18 мнения - показателно в какво се е превърнал този форум през последните години. Но все пак е и добър признак - не се плюе на всяка цена!
17 Декември 2012 11:38
АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ,
абсолютно точно!
очаквам дренките да са много ядосани.
17 Декември 2012 11:43
по-добре махленският хулиган отколкото политбюровското келеме
17 Декември 2012 11:47
Съгласен съм с Михаел - под маската на загриженост за демокрацията и искрено желание да помогне на хората, Цветанов се опитва да дискредитира съдебната система.

Преди да се пише по определена тема, необходим е все пак някакъв минимум знания по въпроса. В случая - че Конституционният съд не е част от съдебната система, колкото и чудно да изглежда на някои.
17 Декември 2012 12:02
С риск да бъда обявен за дренка
Съветниците на Първанов станаха шефове на прокуратурата
съветника къде и от кого е назначен от няма и месец??? И там имаше ли дискусия, дисекция или квото и да било??? Морална оценка, оценка на работата??? Или замазването на преписките по скандалите е реалната оценка???
17 Декември 2012 12:15
"Преди да се пише по определена тема, необходим е все пак някакъв минимум знания по въпроса. В случая - че Конституционният съд не е част от съдебната система, колкото и чудно да изглежда на някои."

Хубаво, ще си попълня знанията, съгласен съм. Обаче в постинга не съм визирал конкретно Конституционния съд и не си правя заключенията от това, което става с Конституционния съд - Цветанов не напада конкретно само КС, той критикува съдиите много често.
17 Декември 2012 12:16
Преди да се пише по определена тема, необходим е все пак някакъв минимум знания по въпроса. В случая - че Конституционният съд не е част от съдебната система, колкото и чудно да изглежда на някои.


Бонго, ама цецо и КС ли е подхванал? Щото напоследък освен съда почна да дискредитирга и институцията "президент".

Както е подкарал, до лятото няма да остане неоцвъкана институция. Само неговата ще остане да стърчи като изящна кула от слонова кост насред голямо лайняно езеро.
17 Декември 2012 12:29
Хубаво, ще си попълня знанията, съгласен съм. Обаче в постинга не съм визирал конкретно Конституционния съд и не си правя заключенията от това, което става с Конституционния съд - Цветанов не напада конкретно само КС, той критикува съдиите много често.


Извинявай. Останах с впечатление, че доразвиваш тезата на Michael, с която си съгласен: "скандала служи единствено на Цветанов - за унищожаване на независимостта на съдебната система. Не че е много не зависима, но и каквото е останало се унищожава." Но си прав, трябваше да цитирам неговите думи. Mea culpa.
===
@ wreckage Цветанов вече на няколко пъти намекна, че не е много доволен от системата и би подкрепил тезата на Кабасйедйесйето за промяна на процедурата по издигането на конституционни съдии.
17 Декември 2012 12:39
Моралът се пука,господа съдебни заседатели.Безсилието на морала в България се проявява дори в отношенията му с правото. Смята се, че правото е държавна норма на морала. Но много често правото се оказва несъответно дори и на елементарни морални норми. Юридическо определение на „морал” в България няма и поради това подлежи на тълкуване.
Натисни тук
17 Декември 2012 14:21
"Не го давай толкоз тежко, че да не те предложа за конституционен съдия!"
17 Декември 2012 14:39
Съветниците на Първанов станаха шефове на прокуратурата


А пък Меглена Плугчиева - посланик в Швейцария.
17 Декември 2012 15:05
Аре стига с тази "демокрация" и демагогии, че надминахте вече комунизма и комунистите.
17 Декември 2012 15:10
ЗА ДВЕ ЖЕЛЕЗНИ ПРАВИЛА НА ПРАВОВАТА ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА, С КОИТО МОЖЕМ ДА СТАНЕМ БОГАТИ, ЗНАЕМ ЛИ ГИ?

Авторът АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ за пореден път констатира неща, които всички знаем. Не е ли време да спрем с констатациите и да кажем ПРИЧИНИТЕ за това, за да намерим ИСТИНСКИТЕ ПЪТИЩА за промяна и дълбоки реформи на порочната система, в която ни вкараха родените през прехода партии?
Причината за това разложено състояние на съдебната система, пълна с корумпирани кадри и липса на добри професионалисти, е ПОЛИТИЗИРАНИЯ и характер, сложена под шапката на управляващата партия, по почина на старата тоталитарна комунистическа държава с една "велика партия" ,сложила трите власти и цялата държава под шапката си.
Ръководството на съдебната власт в лицето на обвинението и защитата в България продължават да се избират от средите на политическите партии. А като знаем, че родихме през прехода престъпна политическа система, от корпоративни партии собственост на олигарси и мултимилионери, които са образували ОБЩА ПОЛИТИЧЕСКА МАФИЯ, завзела 100% цялата власт в парламента с фалшификации и подмяна вота на избирателите, как искате в съдебната система да се допускат други кадри освен сервилни на тези партии и на олигарсите им?
В България партиите са работодатели на магистратите и цялата съдебна система работи по политически поръчки на партията на деня. Това е направило съдебната система наработеща и това нейно състояние стана причина за разразилия се огромен грабеж на държавна собственост през прехода, раждането на престъпна олигархия, добила бизнеса и собствеността си с пладнешки грабеж на обществото, даде възможност пяната на обществото от криминални елементи да изплува на повърхността и захване ключови позиции в икономиката и управлението на държавата.
Поради това разложено състояние на нашата съдебна система, другата Европа казва за нас, че "в България престъпниците вместо да се намират в затворите, се разхождат на свобода или пълнят Парламента и управляват държавата".

В развитите европейски социални/правови държави (welfare state)действат жестоки ПРАВИЛА НА ПРАВОВАТА ДЪРЖАВА, едно от които е ПЪЛНА ДЕПОЛОТИЗИЦИЯ на съдебната система и поставянето и в положение на надстройка на обществото, като отгоре тя наблюдава и коригира действията на политическата власт.

В 21 век в Европа политизацията се счита за белега на неразвитата демокрация, а ДЕполитизацията се счита за белега на развитата демокрация.

За това България се смята за най-неразвита демокрация в Европа и се причислява към други две неразвити демокрации- Турция и Русия, но пък тях никой не ги смята за "Европа". Русия и Турция имат същия политизиран избор на ВСС както на България, също с политизирана избирателна система, която е другия голям БИЧ в обществото, защото с това политизирано състояние на двете системи- съдебна и избирателна се спира развитието на демокрацията, ражда се огромна корупция във върховете и ограбване и обедняване на обществото.

Най -голямата причина е родената през прехода е ПОЛИТИЧЕСКАТА СИСТЕМА на България. България излезе 1989 г. от тоталитарен режим без политическа система и без познание за демокрацията въобще. Веднага новородения и политически елит бе купен от американците и внесе в България чрез "плана Ран Ът" НЕОЛИБЕРАЛНИЯ икономически и обществен модел на САЩ с неговия демократичен модел "представителна демокрация".(Неолиберализмът бе наложен с политическа акт за държавен модел на САЩ при управлението на Рейгън и със специална политика Рейгън го разпространи по света, като с него успя да срине комунистическата система в източна Европа и СССР.)
Той стои на 10 стъпала под държавния модел на европейската социалната/правова държава с нейния демократичен модел" реална демокрация" с най добри представители 8-те страни от северна и средна Европа- Швеция, Финландия, Германия, Норвегия, Дания, Холандия, Австрия, Швейцария , същевременно най-разрити индустриално и считащи се за най добре развити социални/ правови държави и демокрации в света( заедно с Япония и Канада, които след ВСВойна се движат по европейския държавен и социален модел).

Под влияние на навлезлия след 1989 г американски неолиберализъм, България не успя да създаде идейна, а създаде само корпоративна политическа система от корпоративни (бизнес) партии собственост на олигарси, добили бизнеса и собствеността си с най криминални начини . Тези олигарси определят вътрешната политика на партията, а когато партията е на власт определят и политиката на държавата.

Същото е в САЩ, както писа в. "Вашингтон пост"- "Нашите две партии "републиканци" и "демократи" вече по нищо не се различават една от друга, даже са заприличали на една партия досущ като тази на бившия СССР- КПСС и се различават само по корпорацията, която ги е яхнала и определя политиката им, а когато партията е на власт- корпорацията ръководи и държавата".

Корпоративната политическа система е извор на огромна корупция и деградация на обществото. Самите американци го признават и то-най върлите неолибералисти.

Докато европейската социална/правова държава има жестоки правила за НЕдопускане на корпоративен политически модел, а само ИДЕЕН политически модел от партии, носители на силно градивни за обществото политически идеи, граждански партии родени от низините, обединяващи и реализиращи във властта каузите на гражданските организации. Например социалистическата партия на Швеция обединява и реализира във властта каузите на 68 хиляди граждански организации.

Корпоративната политическа система е белегът на неразвитата демокрация, а идейната политическа система е белегът на развитата демокрация.

Социалната европейска държава( Държава на всеобщото благоденствие) се роди в края на 50-те години в Европа и изгради в себе си ПРАВОВА ДЪРЖАВА и свой демократичен модел РЕАЛНА ДЕМОКРАЦИЯ. Принципите на реалната демокрация залегнаха в правовата и социална същност на държавата.
Европейската социална/ правова държава има две големи постижения:
1) освен класическото разделение между трите власти- съдебна, изпълнителна и законодателна власт( по теорията на Монтескьо), тя въведе и ОТДЕЛЕНИЕ НА ТРИТЕ ВЛАСТИ ОТ ПОЛИТИЧЕСКАТА ВЛАСТ като постави съдебната система като НАДСТРОЙКА НА ОБЩЕСТВОТО( за него говорих по-горе), а с "народовластието" даде правото на гражданите да наблюдават и коригират действията на изпълнителната и законодателна власт и максимално да минимизират влиянието на политическата власт върху тях.
2) разделяне на корпоративните интереси от властта и политиката, което аз наричам"четвъртото разделение на властите ", т.е корпорациите и капиталите да не управляват партиите и чрез тях държавата. Това разделение във вид на жесток закон, спира и ликвидира корупцията по всички нива, не позволява политика във властта да лобира за икономически интереси на групировки или собствени, да не използва властта за лично облагодетелстване, да не се натрупва частна собственост с криминално заграбване на държавна собственост т.е с ограбване на другите от обществото.

По това четвърто разделение на властите се различават "реалната демокрация" на европейците и "представителната демокрация" на американците, при американците то не е въведено, а "народовластието" изцяло липсва в американската констиуция.

По него действа жесток закон, наречен"КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ". Току що по него бе свален президента на Германия, след като се усъмниха за приети рушвети от бизнеса на стойност 50 000 евро, той бе принуден да си подаде оставката само за съмнение, в момента следствието по него продължава.
А във Финландия току що наказаха 6 депутата от управляващата партия за приети рушвети от бизнеса по 2000 евро и нарушение на закона и ги наказаха както закона повелява-по 6 години затвор, по 200 000 евро глоба и никога повече да не работи в държавната сфера.

В България цели 23 години липсваше" закон за конфликт на интереси" и това стана една от главните причини за разграбването на собствеността и раждане на олигархия и мафия.
Най- трагичното, че под натиска на ЕС 2009 г. най- сетне в България бе приет този закон, но Татяна Дончева от името на БСП на второ четене на закона поиска да отпаднат всички наказания в него и това нейно предложение се прие с ръкопляскане от двете страни-управляващи и "опозиция" ( еднакви представители на олигархията и приличащи се като двете капки вода). Така БСП направи този закон наработещ и за това не можа да се накаже нито един държавник от прехода.
Даже се подиграха с българите като "наказаха" Доган по този закон с 300 лева глоба и гражданско дело, а не наказателно, за приетите от него 1,5 милиона лева хонорар от държавната фирма НЕК, т.е откраднати пари на всички български данъкоплатци.

Коментар на "Идея за България"
Автор Дора Апостолова
17 Декември 2012 15:15
Аре стига с тази "демокрация"


Така или иначе фактът, че Бойко Борисов е министър-председател е триумф на демокрацията. Той само доказва, че даже и човек с не съвсем чисто минало, има не по-малки шансове от всеки друг.
17 Декември 2012 15:19
Така или иначе фактът, че Бойко Борисов е министър-председател е триумф на демокрацията.

Рапонът не е избран, а е заповядал на подбраните от него и цецо гербави депутати да го назначат за министър-председател.
Така че чак до демокрация не се е стигнало.
17 Декември 2012 15:28
Рапонът не е избран,


За Костов, Станишев, може да го кажете това, но за Симеон и Борисов не върви. Няма по-избрани от тях. Само за тях важи:--"Партията--това съм аз."
17 Декември 2012 15:35
Фактът е, че Рапонът не е избран, а назначен.
А това че гербавите ботове, които го назначиха са демократично избрани, също е факт.
17 Декември 2012 16:33
Обама се опитва да изкриви изборния процес в България

Визитата на Борисов в САЩ го утвърди като безгласна американска маша на Балканите
Натисни тук

17 Декември 2012 17:22
Управляващите правят България окупирана от САЩ страна. Поредното предателство на българските управляващи, решават въпрос засягащ изключително националната сигурност на страната, но го решават "вътрешно", между тях си, без да питат народа си, както винаги са правили!
Най-голямото нещастие за България е, че няма опозиция да се противопостави на тези безобразия. Управляващи и "опозиция" са от един калибър- всички слуги на олигархията.
Натисни тук
17 Декември 2012 17:49
Не стига "Либертас", но и "Идея за България" ни сполетя.
17 Декември 2012 18:35
Е, стига сега, ти виждал ли си Брайтмански постинг от 1293 думи ?
17 Декември 2012 22:11
бонго-бонго
За теб Радой Ралин е казал една хубава приказка" По страшно от СПИН-а, по опасен от РАК-а сега за сега си остава ПРОСТАКА!
17 Декември 2012 22:17
Агоп
Приказката на Радой Ралин се отнася и за такива като теб, способни да четат само Брайтмански постинги до 1293 думи. Конграджулейшън!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД