Европейската комисия е твърдо решена да вгорчи живота на пушачите и бизнеса на цигарените концерни. Вчера ЕК одобри радикални промени в законодателството, които предвиждат забрана на ароматните цигари, овкусените филтри, тютюна за ръчно свиване на папироси и рекламните елементи по опаковките. По кутиите задължително ще има стряскащи картинки за пораженията, които нанася пушенето, а електронните цигари ще се третират като медицински изделия. Предложенията на Брюксел обаче със сигурност няма да влязат в сила през идните две години. Намеренията на ЕК са промените в директивата да бъдат приети през 2015-2016 г.
"70% от пушачите пропушват, преди да са навършили 18 години, затова искаме да намалим стимулите, които подтикват младите хора към цигарите", обясни Тонио Борг, който отговаря за здравето и политиката за потребителите. Логиката на ЕК е, че тютюневите изделия не бива да напомнят за козметика и сладкарски изделия с аромати и вкус на ванилия, ментол, шоколад и т.н.
Вместо сегашните данни за количествата катран, никотин и въглероден оксид отстрани на опаковката ще трябва да има кратък надпис, че тютюневият дим съдържа над 70 вещества, причиняващи рак. Държавите членки ще имат правото да въвеждат униформи - еднакви опростени опаковки за всички марки цигари, ако преценят.
ЕК предлага още мерки за изделията, за които до момента нямаше специална уредба, като електронните цигари. Те да бъдат квалифицирани като медицински продукти. "Не искаме да забраним тютюнопушенето, а целим да го регулираме, за да стане ясно на всички граждани какво пушат", подчерта Борг. Забраната за тютюнопушене на обществени места не се засяга в настоящото предложение, тъй като тя е от компетенцията на държавите членки.
ФАКТИ
Производителите на цигари вече се обявиха против новото законодателство, но от ЕК са непреклонни, защото всяка година в ЕС умират 700 хил. пушачи - колкото е населението на Франкфурт или Палермо, посочи еврокомисарят Борг. Пушачите живеят средно по 14 години по-малко и умират по-млади. Ежегодно за третиране на заболявания, предизвикани от употреба на цигари и тютюневи изделия, се изразходват 8 милиарда евро. Предложението на ЕК да бъде обсъдено в Европейския парламент и в Съвета на министрите. Очаква се то да бъде прието през 2014 г. и да влезе в сила от 2015-2016 г.