След два неуспешни опита кабинетът даде зелена светлина на военния министър Аню Ангелов да изхарчи 700 млн. лв. за покупка на стари самолети без конкурс. Това стана в сряда на последното за годината правителствено заседание. Решението беше предшествано от медийни изяви на Ангелов и генерали, които защитаваха тезата, че трябва да се купи западен изтребител, дори и втора употреба. След края на заседанието военният министър посочи, че няма определена конкретна сума, както и че не е коментирано дали машините ще са нови или употребявани.
Думите му се разминават със записаното в доклада за покупката на самолетите, одобрен от кабинета. В него е посочено, че се дава мандат на министъра да води преговори с държавите, които предлагат "цена на целия пакет - самолети, въоръжение, логистична поддръжка и обучение, до 700 млн. лв". Средствата следва да са разпределени по години от бюджета на Министерството на отбраната до 2020 г. Срокът на доставката и усвояването на самолетите е до 2016 г.
Министър Ангелов неведнъж е давал да се разбере, че ще се купуват употребявани изтребители без конкурс, от конкретна държава. "Когато говорим за "стари" самолети, ние говорим за модернизирани самолети, дори наближаващи по качество най-новопроизведените, блок 52 е примерно F-16", каза той в понеделник пред БНТ и пак подхрани съмненията, че вече е избрана оферта. По неофициална информация министерството преговаря за девет употребявани F-16 на португалските ВВС. Те са на въоръжение от 1979 г. и са близо с 10 години по-стари от нашите МиГ-29. Във вторник ръководителят на работната група за избор на изтребител ген. Румен Радев дори директно заговори за покупка на португалските изтребители. "Те са с ресурс от 8000 часа без ограничения по години, а до момента са налетели 3500 часа. Това означава, че можем да ги ползваме поне 25 г. Тези изтребители са модернизирани изцяло, конструкцията им е усилена, обновени са им всички важни системи", заяви Радев пред "Преса" и допълни, че те са дори по-добри от новите. До този момент дейността на работната група по проекта тъне в секретност - нито е ясно с какви оферти се разглеждани, нито по какви критерии са оценявани.
Военният министър трябва да докладва на Министерския съвет за проведените преговори на 1 март. След това решението ще бъде внесено за гласуване в парламента. Очаква се и реакция от Европейската комисия, която вече предупреди да не се купуват самолети без конкурс.
СТРАТЕГИЯ
Правителството на ГЕРБ е третото, което в края на мандата започва да говори за купуване на F-16, но единствено то даде старт на преговорите. Решението беше форсирано от визитата на премиера и военния министър в САЩ в началото на декември. На въпрос дали не е прекалено рисковано в последната година от мандата на това правителство да се сключват сделки за осем изтребителя Ангелов заяви, че това не е сделка, а "многогодишен договор, израз на истинско стратегическо сътрудничество".
|
|