Въпреки очевидната полза от еврофондовете, чрез които България се спаси от рецесия през м.г., страната ни изостава спрямо по-развитите европейски държави. В края на първия програмен период и 6 г. след влизането си в ЕС България продължава да се представя слабо. Това показват данните от проучването Тhe Catch Up Index, което показва къде се намират по-бедните страни спрямо старите държави членки.
Така нареченият "Индекс на настигане" бе представен у нас от Институт "Отворено общество". Според него с 35 точки България се нарежда на последното 27-о място сред страните - членки на ЕС. Данните поставят България на опашката по четирите основни критерия на индекса - икономика, демокрация, качество на живот и добро управление. Макар точките ни с Румъния да са равни, северната съседка е класирана преди нас, защото тази година е увеличила точките си. Първите три страни с най-добри показатели са Люксембург, Швеция и Дания.
По критерия "икономика" например България получава 39 т. - отчайващо далеч от първенеца Люксембург, който има 76 т. Ако се мерим с отличника по усвояването на пари от ЕС - Полша, трябва да наваксаме с около 5 т. В икономиката Румъния постига същия резултат като страната ни, а Гърция вече е зад нас с 4 т.
Малко по-различни са данните за качеството на живот, където са включени нивото на безработица, продължителността на живота и други показатели. Докато България и тук е на дъното с 30 т., то в южната ни съседка се радват на значително по-добри условия за живот - оценката е 55 т. Проучването показва, че най-добре се живее в Холандия, Финландия, Люксембург и Швеция, определяни често като държавите с най-добра социална система в ЕС.
Класацията сравнява отделно и показателите на 35 държави от ЕС и кандидат-членките. Тук България е на 29-о място. Страната ни се представя най-зле в показателя "качество на живот", където в някои индикатори е изпреварена дори от страни като Сърбия и Черна гора. Така бе и през миналата година, когато Тhe Catch Up Index отчете по-добро представяне на тези държави спрямо напредъка у нас по този показател.
Все пак България бележи известен напредък - страната ни се представя най-добре по нивото на държавен дълг, където е втора в класацията след Естония. Най-лоши у нас са индикаторите за качество на здравеопазването - 34-то място, енергийна ефективност - 34-то място, свободата на медиите - 30-о място.
ВИНОВНИК
Министърът на икономиката Делян Добрев обвини еврозоната за ниския икономически растеж. "Нашият ръст се забави заради еврозоната. Ние сме зависими от еврозоната. 72% от нашите стоки се изнасят за там, коментира той пред БНР. - Ние сме малка, отворена икономика. Не отбележим ли голям ръст на износа, не можем да регистрираме ръста, на който се надяваме", заяви Добрев. И отбеляза, че за да има напредък, е нужно страната ни да привлича и инвестиции.
Данните поставят България на опашката по четирите основни критерия на индекса - икономика, демокрация, качество на живот и добро управление.
Благодарим ти, ГЕРБ.
Сега след Черна гора, а след подготвяната изборна победа - и след Лесото. Гарантирано от ГЕРБ.