Близо 100 млн. лв. ще струва на бюджета прекратяването на всички заварени процедури за закупуване на горски терени без търг по схемата на продадените дюни в Несебър. Държавата е готова да спре тези сделки и да върне на заинтересованите лица платените от тях такси за задвижване на процедурите. Така скандалът около дюните прераства в открито политически, а управляващото мнозинство ще се опита да извлече максимално дивиденти от факта, че проблемът е наследен от предходното правителство.
Това стана ясно след продължила близо час извънредна среща между представители на неправителствени организации, премиера Бойко Борисов и трима министри от кабинета. След срещата кабинетът обяви курс към закъснели мащабни промени в серия от закони, които да гарантират обществения интерес в продажбата и застрояването на бивши държавни терени.
До извънредната среща се стигна след разкрити три скандални сделки за продажби на бивши горски терени на морето - 29 дка в Несебър (купени от "Сле груп"), 30 дка в защитената местност Ченгене скеле (купени от фирма "Фиш порт"), други 9 дка в Несебър (купени от "Крим 2002"). Терените са били продадени без търг след заявен инвеститорски интерес и платени такси за изключване на земята от горския фонд, а като законово основание са послужили преходни разпоредби в приетия през 2011 г. закон за горите. С тях е дадена благословия за приключване на заварени процедури по стария закон за директно закупуване на земя от горския фонд при заявен интерес и платени държавни такси. По първоначална информация на земеделското министерство заварените заявления за закупуване на земя по този ред са над 3000.
Земеделският министър Мирослав Найденов вчера обяви, че от всички заварени преписки са приключени само четири - вече обявените от медиите три случая и допълнителна продажба на 360 кв. метра земя в Балчик на лицето Радослав Радев. Проверка показа, че такава сделка в Балчик не е извършвана. При допълнително запитване от земеделското министерство уточниха, че сделката е в Каварна, а проверка в имотните регистри показва, че името на купувача е Радко Радев, а площта на продадения имот - 1600 кв. м. На въпрос на "Сега" как е решено да бъдат приключени точно тези 4 сделки от над 3000 преписки Найденов обясни, че цитираният брой преписки не касаел точно същия вид сделки.
Точна статистика за заварените случаи до редакционното приключване на броя така и не бе обявена. По сметки на самия Найденов обаче прекратяването на всички тези случаи ще струва на бюджета близо 100 млн. лв. Парите са плащани при задвижването на процедурата и представляват такси за изключване от горски фонд. Именно заради крупната сума според Найденов при приемането на закона за горите през 2011 г. държавата е предпочела да продължи, вместо да спре сделките. "Мотивът за приемането на закона в този му вид е, че в противен случай при прекратяване на сделките бюджетът трябва да върне средствата на тези, които са ги платили. Това са средства в размер на десетки милиони, които държавата е трябвало да извади, ако е прието различно решение в закона", каза Найденов. Според министъра обаче общественият интерес вече е различен от този през 2011 г. "Сега решаваме това и тази цена ще бъде платена, защото такъв е общественият интерес", каза Найденов. Макар да е вносител на решението за приключване на заварените случаи по стария ред, Найденов на няколко пъти се дистанцира от него с аргумента, че не може да носи отговорност за текстове, гласувани от парламента.
Вчера не стана ясно откъде ще бъдат осигурени необходимите 100 млн. лв. за прекратяване на заварените преписки. Не е ясно дали всички те ще бъдат обявени публично, за да се потвърдят твърденията на Найденов за само 4 приключени сделки и за да има прозрачност на процедурата по възстановяването на парите. Ако изчисленията на Найденов са верни, към горския фонд трябва да бъдат присъединени хиляди декари гори. При сделката със "Сле груп" за 29 декара земя таксата за изключване на терена от горския фонд бе 405 479 лв., или около 14 лв. на квадратен метър. Цените варират, но при такава примерна цена възстановените към горския фонд имоти ще са над 7000 декара. "Макар и приблизителна, обявената от Найденов цена звучи реална. В периода от 2005 до 2007 г. Агенцията по горите внасяше в държавния бюджет между 35 и 50 млн. лв. от такси. По-голямата част от тези пари са от изключване на терени от горския фонд", коментира пред "Сега" бившият зам.-министър на земеделието Георги Костов, заварил проблема с преписките. По негова информация обаче случаите са няколкостотин.
Не е ясно дали решението на кабинета да върне вече платените такси и да спре процедурите няма да доведе до съдебни дела. Досега от земеделското министерство обясняваха, че според юристите е било задължително заварените преписки да се довършват по реда, по който са започнали. За да бъдат прекратени стартиралите процедури, ще бъде изменен законът за горите, като съответните поправки в него и други закони ще бъдат внесени екстрено.
Вчера министрите Лиляна Павлова, Мирослав Найденов и Нона Караджова използваха срещата с екоорганизациите, за да представят идеите за законодателни промени като своя инициатива. Павлова обяви, че забраната за строителство върху дюни ще бъде разширена от сегашната зона А върху зона Б по закона за Черноморското крайбрежие В срок до 1 година ще бъде изготвен пълен регистър на дюните, който ще се отбележат в кадастралните карти. Ще бъде изрично забранена промяната на предназначението на горските територии, попадащи в защитени местности. В парламента ще бъде сформирана и анкетна комисия, която ще проучва всички сделки по порочния ред в закона за горите, извършени от 2003 г. насам. В комисията ще има само 1 представител на ГЕРБ, обеща премиерът Бойко Борисов. Той използва случая да припомни скандални сделки, свързани с брата на бившия премиер Сергей Станишев, и се зарече всяка такава сделка да бъде извадена на показ. "Всяко зло за добро. Покрай тази сделка ще видите още колко много дюни ще спасим и какви промени ще направим. Ще видите, че много хора ще понесат отговорност за тези безобразия, които са направили", обяви премиерът Бойко Борисов.
В унисон с общественото очакване вчера се стигна и до уволнения. Шефът на агенцията по горите Бисер Дачев и началникът на РИОСВ-Бургас Бойчо Георгиев, който недовидя разрастването на проекта и нуждата от екооценка, ще бъдат уволнени. Земеделският министър Мирослав Найденов не успя да обясни защо Дачев се маха, при положение че няма никакво отношение около случилата се през ноември продажба на земята, а теренът е изключен от горския фонд още през 2007 г. Според Найденов Дачев не се справял като цяло с работата. Министърът не видя никакъв свой принос и не счита, че носи отговорност за скандала.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Бойко Борисов:
И сега виждате, че пак по всяка една тема - това е бъдещите поколения, ще дойде ден, ще кажат: Добре, че е бил жив Тома Белев, а и за мене и всички вас, че са ни оставили "Камчийски пясъци", че са ни оставили Черноморието, да има някъде да се разходят, да видят врабчета, птички, червеношийки. Хубаво, ще отиде до магистралата до морето, но ако има археология, ако има дюни, ако има атракции, тогава е истинският туризъм, това е истинската дестинация. И тогава като дойдат - и българите като отидат, и от чужбина като дойдат, ще кажат: Ей, тая държава върви по правилен път. Като отиде в Слънчев бряг да се напие с бира и уиски, той почва да я прави тази дестинация с друго разбиране. И като няма дюните, като няма природата, той друго не вижда. Така че дълбокото ни разбиране, че природата и археологията ще донесат след това хиляди работни места и по-високи доходи.